Dzieci w Polsce NIE PIJĄ wody! Alarmujące dane

2014-05-24 17:49

Nie uczymy dzieci picia wody i nie wiemy, ile jej spożywają w ciągu dnia – wynika z najnowszego badania PBS dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”. Warto jednak to zmienić, bo woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i prawidłowy rozwój młodego organizmu. Jak przekonać dziecko do picia wody i kształtować zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat?

dzieci w polsce nie pija wody alarmujace dane
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Dzieci w Polsce NIE PIJĄ wody! Alarmujące dane

Według najnowszych wyników badania PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, 27% dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie niewystarczająca ilość dla funkcjonowania młodego organizmu – alarmują eksperci.

Skutki niedoboru wody u dziecka

„Rodzice po prostu nie doceniają wody i nie wiedzą, jak ważna jest dla najmłodszych oraz jaki ma korzystny wpływ na ich rozwój. Nie są też świadomi zagrożeń wynikających z braku odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka. Niedobory wody mogą powodować bóle głowy, ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i problemy z koncentracją uwagi, czujnością i pamięcią krótkotrwałą, co może wpływać choćby na wyniki w nauce i zachowanie dziecka w szkole” – tłumaczy dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

Woda jest najlepszym napojem dla dziecka

Zdaniem 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe, co potwierdza naszą niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych. Co więcej wraz ze wzrostem statusu majątkowego rośnie spożycie napojów słodzonych u dzieci, maleje zaś wody. Aż 10,9% najzamożniejszych badanych zadeklarowało, że ich dziecko nie pije wody w ogóle. Rodzice nie wiedzą lub zapominają o tym, że cukry zawarte w sokach i innych napojach słodzonych, np. kompotach, pobudzają pragnienie, zamiast je gasić, wzmagają apetyt i powodują senność. Ponadto spożywanie dużych ilości takich napojów może prowadzić do nadwagi lub otyłości u kilku- i kilkunastoletnich dzieci, dlatego rodzice powinni kontrolować, co pije ich dziecko, i uczyć je zdrowych nawyków od małego. Jednak jak pokazują wyniki badania co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia. Nie znamy również zalecanych przez ekspertów norm. „Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już od 7. roku życia te rekomendowane ilości są takie same dla dzieci, jak dla dorosłych” – dodaje dr inż. Katarzyna Okręglicka.

Jak nauczyć dzieci picia wody?

Oto 5 wskazówek:

1. Dawaj dobry przykład: bądź wzorem do naśladowania. Dzieci obserwują dorosłych i powielają ich zachowania. Zatem jeśli Ty będziesz pić często wodę, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko przejmie Twój nawyk.

2. Zachęcaj do picia wody: gdy Twoje dziecko prosi o coś do picia, zawsze podawaj mu wodę. Tym samym nauczysz je, że to najlepszy napój, który skutecznie gasi pragnienie.

3. Spraw, by woda była atrakcyjna: dodaj do niej np. plasterek cytryny lub kawałki owoców. Możesz też kupić kolorowe kubki z wizerunkiem ulubionych postaci z kreskówek dziecka lub barwne słomki w zabawnych kształtach. W ten sposób chętniej będzie piło wodę.

4. Postaw dystrybutor wody w kuchni: dzięki niemu Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie nalać wodę do kubka. Możliwość wykonywania „dorosłej” czynności sprawi, że pociecha chętniej zacznie sięgać po wodę.

5. Rozmawiaj o wodzie: dzieci są ciekawe świata i chętnie chłoną wiedzę. Opowiedz swojej pociesze w ciekawy i przystępny sposób, jak woda wpływa nie tylko na jego organizm, ale też na otoczenie, np. środowisko. Oswoisz ją w ten sposób, że woda to coś dobrego, co ma zbawienny wpływ na nasze życie.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza