Dziecko nie chce przyjmować leków? Ta lekarka wie, jak je do tego przekonać

2022-08-09 9:24

Gdy dziecko nie chce przyjmować leków, zamiast je oszukiwać lub stosować przymus, posłuchaj rad lekarki ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles. Doktor Emyly Glarum zdradza swoje triki na skuteczne podanie dzieciom leków zarówno w zawiesinie jak i tabletkach. Wypróbowała je na swoich małych pacjentach.

Dziecko nie chce przyjmować leków? Ta lekarka wie, jak je do tego przekonać
Autor: Getty images Dziecko nie chce przyjmować leków? Ta lekarka wie, jak je do tego przekonać

Jak podkreśla Emily Glarum, specjalistka w Instytucie Kardiologicznym w Szpitalu Dziecięcym w Los Angeles, aby dziecko przyjmowało leki bez większych problemów należy postawić na szczerą komunikację z nim, oswoić je z nową sytuacją – ćwicząc podanie leku „na sucho”, wspólnie ustalić pory podawania leku oraz opracować sposób przyjmowania medykamentu, który dziecko zaakceptuje. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, gdy dziecko musi przyjmować jakiś lek na stałe lub w gdy często łapie infekcje sezonowe. Warto włożyć więcej wysiłku, by przyjmowanie leku nie było dla dziecka traumatycznym doświadczeniem, które będzie pamiętało przez lata.

Przeczytaj także: Jak podawać dziecku leki [Wywiad z farmaceutą]

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Rozmawiaj z dzieckiem szczerze

- Lubię promować uczciwość. Ukrywanie lekarstw w jedzeniu może sprawić, że dzieci poczują się oszukane i wywołać nieufność, a nawet niechęć do różnych produktów spożywczych – uważa Emily Glarum.

Dodaje, że wiele razy spotkała się z tym, że dzieci odkrywały w jedzeniu lekarstwa, po czym całkowicie przestawały jeść konkretne potrawy, które kojarzyły im się z ukrywaniem leków. Stawały się też bardziej podejrzliwe w stosunku do innych potraw, zastanawiając się za każdym razem, czy również w nich jest ukryty lek.

Z dzieckiem należy szczerze porozmawiać na temat tego, dlaczego musi przyjmować lekarstwa. Jak jednak podkreśla lekarka, musi to być dla niego zrozumiały język. Warto użyć prostych komunikatów bez wchodzenia w medyczne szczegóły np. „Staramy się, aby twoje kolana przestały cię boleć”, „Staram się pomóc twojemu żołądkowi, poczuć się lepiej”.

Jeśli chcemy zmieszać lek z jedzeniem, należy zrobić to przy dziecku, by było świadome tego, że za chwilę wraz z posiłkiem przyjmie również ważny lek.

Warto przygotować dla dziecka prostą rozpiskę z porami, w których będzie przyjmowało leki. Można ją umieścić na lodówce, by dziecko miało do niej cały czas dostęp i czuło, że jest także odpowiedzialne za przestrzeganie harmonogramu.

Przeczytaj: Tuba do podawania leków - co to jest, kiedy się stosuje?

Dziecko lubi wybór, więc mu go daj

Dzieci lubią mieć poczucie, że coś od nich zależy, dlatego warto dać im wybór. To możliwe nawet w kontekście leków. Dziecko może wybrać np. sposób podania leku. Zapytaj je np. czy syrop chce przyjąć na łyżeczce, w kubeczku czy przez strzykawkę? Może także wybrać płyn, którym przepije tabletkę. Jak zauważa Emily Glarum nawet pory podawania leków można nieco uelastycznić pod dziecko. Możemy pozwolić mu np. wybrać, czy przyjmie lek przed kąpielą czy po niej.

Liczy się też technika podawania leków

Lekarka radzi też, aby poświęcić czas na naukę przyjmowania leków – zwłaszcza jeśli przechodzicie z płynów na tabletki. Dziecko w takiej sytuacji może bać się zadławienia. Naukę połykania radzi zacząć od maleńkich cukiereczków – mniejszych niż przyjmowane tabletki. Następnie należy podnieść poprzeczkę i dać cukierki zbliżone wielkością do przepisanych leków. – To pomaga budować poziom komfortu dziecka – uważa.

Jeśli z kolei maluchowi nie odpowiada smak syropu, warto podawać go mu małymi porcjami, pozwalając je popijać ulubionym napojem. Gdy dziecko nie chce w ogóle popijać leków, warto zaproponować mu picie przez rurkę.

Co jeszcze może go zdyscyplinować do przyjęcia syropu? Nagrody! – Zaoferuj niewielką nagrodę między dawkami, na przykład pracę nad książką do kolorowania lub umieszczenie klocka Lego na konstrukcji – mówi Glarum.

W przypadku niemowląt zaś, lekarka poleca użycie strzykawki. Kilka kropli leku należy umieścić między policzkiem a językiem dziecka, umożliwiając połknięcie każdej kropelki, aż do całkowitego spożycia.

Polecamy: Co na gorączkę u dziecka - leki na bazie ibuprofenu czy paracetamolu?

Źródło: medicalxpress.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza