Co na gorączkę u dziecka - leki na bazie ibuprofenu czy paracetamolu?

2019-12-27 13:45 Alicja Małecka
Gorączka u dziecka
Autor: Getty Images

Podawanie leków przeciwgorączkowych to najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury ciała u małego dziecka. Wyjaśniamy, jakie leki podawać: te na bazie substancji czynnej ibuprofenu czy paracetamolu, i czy można je ze sobą łączyć?

Ibuprofen i paracetamol to dwa najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe. Czy można podawać je dzieciom? Oczywiście!

Od kiedy i jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?

Leki na bazie paracetamolu można podawać niemowlętom od chwili urodzenia, a preparaty z ibuprofenem - po ukończeniu 3. miesiąca życia. Leki na bazie paracetamolu można podawać co cztery godziny, ibuprofen zaś – co sześć.

Są one dostępne w dwóch postaciach: czopków albo płynu. Którą postać leku wybrać, to zależy od sytuacji. Jeśli malec jest spokojny, nie wymiotuje - można podać mu preparat w płynie. Jeśli natomiast zanosi się płaczem, lepiej zaaplikować czopek, gdyż nie ma wtedy ryzyka, że dziecko zwymiotuje lek.

Dawkę leku należy zawsze dopasować do wagi i wieku dziecka – szczegółowe informacje są podane na opakowaniu albo w ulotce preparatu.

Jak szybko i na jak długo działa lek?

Leki obniżające temperaturę zaczynają działać po około 20–30 minutach, czasem jednak na efekt trzeba czekać nawet do godziny.

Zdarza się, zwłaszcza na początku choroby, że działają za krótko, np. lekarz zalecił, by preparat przeciwgorączkowy podawać trzy razy na dobę, tymczasem malec już po 3-4 godzinach znów ma wysoką gorączkę. W takim przypadku nie wolno na własną rękę przekraczać zalecanej dawki leku, można jednak na zmianę stosować leki z dwóch różnych grup, to znaczy jeśli poprzednio malec dostał leki na bazie paracetamolu, teraz można podać mu tez z substancją czynną ibuprofenu. Warto jednak wcześniej skonsultować takie rozwiązanie z pediatrą.

Uwaga!

Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać leków na bazie kwasu acetylosalicylowego, potocznie zwanego aspiryną. Kwas acetylosalicylowy może się przyczynić do wystąpienia tzw. zespołu Reye’a – choroby stosunkowo rzadkiej, ale zagrażającej życiu dziecka.

Jak obniżyć gorączkę domowymi sposobami?

Domowe metody zbijania gorączki można stosować dopiero po podaniu dziecku leków przeciwgorączkowych, nigdy zamiast nich. Ochładzanie dziecka bez podania mu leków może wywołać drgawki.

Uwaga!

Niektóre maluchy, zwłaszcza ze skłonnością do alergii, mogą być uczulone na leki przeciwgorączkowe. Dlatego należy uważnie obserwować dziecko i jeśli po zażyciu leku pojawi się u niego wysypka, wymioty albo biegunka, natychmiast poinformuj o tym lekarza – może to być zarówno objaw infekcji, jak i reakcji alergicznej.

Czytaj także: Jak sobie poradzić z temperaturą u niemowlaka?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE