Tuba do podawania leków - co to jest, kiedy się stosuje?

2021-12-27 10:24

Tuby do podawania leków stają się coraz bardziej popularne, zarówno do stosowania u dzieci jak i u dorosłych. Zwiększają skuteczność leku oraz jednocześnie umożliwiają podanie mniejszej jego ilości. Czy jednak każdy powinien rozważyć ich zakup? Jak działają i w jakich przypadkach warto się w nie zaopatrzyć?

Tuba do podawania leków - co to jest, kiedy się stosuje?
Autor: Getty images Tuba do podawania leków - co to jest, kiedy się stosuje?

Spis treści

  1. Co to jest tuba do podawania leków?
  2. Kiedy stosować tubę do podawania leków?
  3. Jak prawidłowo używać komory inhalacyjnej?
  4. Zalety tuby do podawania leków

Co to jest tuba do podawania leków?

Tuba do podawania leków jest to urządzenie, które umożliwia dostarczenie substancji leczniczej w postaci aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu mniej leku pozostaje w jamie ustnej czy gardle, można zatem zmniejszyć stosowaną dawkę, a pożądany efekt wciąż się utrzymuje.

Dodatkowo można uniknąć niektórych działań niepożądanych leków, jak na przykład chrypka lub infekcje grzybicze. Tubę do inhalacji stosuje się razem z inhalatorem. Kompatybilne sprzęty to inhalatory ciśnieniowe dozujące, inhalatory ciśnieniowe dozujące wyzwalane wdechem oraz inhalatory suchego proszku.

Czytaj również: Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Jak wybrać dobry nebulizator dla dzieci? Zobacz poradnik i RANKING nebuliaztorów

Kiedy stosować tubę do podawania leków?

Komora do podawania leków, dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów maseczek i ustników, na rynku może być stosowana zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. W przypadku młodszych pociech oraz osób starszych, które mają problemy ze skoordynowaniem wdechu urządzenie jest szczególnie pomocne, gdyż lek skuteczniej trafia do dróg oddechowych.

Prawidłowa inhalacja z tubą do podaży leków jest dużo prostsza, niż przy użyciu samego inhalatora. Najczęstsze jednostki chorobowe, których leczenie wymaga tego sposobu zażywania leków to astma, alergie oraz przewlekłe choroby płuc, jednak inhalacje są bardzo pomocne nawet przy zwykłych infekcjach dróg oddechowych.

Za pomocą komory inhalacyjnej można podawać większość leków, które przyjmują postać aerozolu. Należą do nich przykładowo: β2- mimetyki krótkodziałające jak salbutamol, β2- mimetyki długo działające, przykładowo salmeterol oraz glikokortykosteroidy takie jak beklometazon, budezonid, flukatyzon, a także preparaty skojarzone zawierające steroid oraz β2-mimetyk.

Jak prawidłowo używać komory inhalacyjnej?

Aby odpowiednio korzystać z tuby do podaży leków należy przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar maseczki. Następnie trzeba umocować inhalator w tylnej części tuby i zdjąć zatyczkę. Maseczkę przyłożyć do ust, tak aby szczelnie przylegała i uwolnić dawkę leku z inhalatora. Rozpylony aerozol wciągać do płuc powolnymi i głębokimi wdechami.

Po zakończeniu inhalacji tubę należy rozkręcić, wypłukać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i osuszyć. U niemowląt i młodszych dzieci inhalacje należy przeprowadzać, gdy dziecko jest w pełni spokojne. Płacz, krzyk lub czkawka utrudniają prawidłowe oddychanie, więc lek może mniej efektywnie trafiać do płuc.

Czytaj również: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

Zalety tuby do podawania leków

Podaż leków za pomocą tuby ma znaczną przewagę nad stosowaniem jedynie inhalatora. Do podstawowych zalet tego sprzętu należą:

  • zapobieganie gromadzeniu się leków w jamie ustnej oraz gardle, co zwiększa ilość substancji przedostających się do dróg oddechowych i pozwala na stosowanie mniejszych dawek, a także pozwala pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po aplikacji.
  • ograniczenie efektów niepożądanych, takich jak chrypka, podrażnienie, bóle gardła lub często występujące przy stosowaniu leków steroidowych infekcje grzybicze.
  • łatwe podanie leku podczas wdechu nawet u niemowląt, dzieci i osób starszych nieumiejących skoordynować oddechu.
  • lek zatrzymuje się w komorze, a nie ulatnia na zewnątrz tak jak w przypadku zwykłych inhalatorów. Dzięki temu odpowiednią dawkę można przyjąć podczas kilku wdechów.

Zakup tuby inhalacyjnej jest jednorazowym wydatkiem, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył choremu przez długi czas. Ze względu na dużo lepsze efekty leczenia warto go rozważyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza