Dziecko nie kupi już energetyka. Zmiany w projekcie ustawy

2023-07-12 12:58

Ustawa o zakazie sprzedaży i reklamowania napojów energetycznych zostanie zmieniona. Wykreślono z niej jeden z zapisów, ale pozostawiono ten, najbardziej istotny dla rodziców. Czy nieletni będzie mógł kupić samodzielnie energetyka?

Dziewczyna siedząca na schodach. Na pierwszym planie zgnieciona puszka
Autor: Getty images Ustawa energetykach do kosza. Pozostał zakaz sprzedaży nieletnim

Ustawa o napojach energetyzujących to temat krążący po sejmie od kilku miesięcy. W lutym 2023 roku złożono wniosek o wprowadzeniu zakazu z sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach. Kolejnym punktem, którego domagali się posłowie PIS i niezrzeszeni, był zakaz reklamowania napojów. Kilka dni temu posłowie wycofali się z części zmian.  

Spis treści

  1. Wycofano zakaz reklamy energetyków
  2. Co z zakazem sprzedaży energetyków dzieciom? 
  3. Młodzież uwielbia energetyki
Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Wycofano zakaz reklamy energetyków

Jak podaje portal gazetaprawna.pl, jeden z głównych autorów projektu poseł Kamil Bortniczuk z partii Republikańskiej wycofał sie z zakazu reklamowania energetyków w telewizji. W piątek 7 lipca sejm miał głosować nad poprawkami do projektu nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, dotyczących między innymi kwestii energetyków, jednak nie zajął stanowiska w tej prawie. Wiadomo jednak, że jedną z proponowanych zmian wycofał poseł Bortniczuk.

Chodzi o zakaz reklamowania napojów energetycznych w telewizji w godz. 6.00-20.00 oraz wykorzystywania w reklamach wizerunku dzieci. "Wnioskodawcy wycofali się z ograniczeń w reklamowaniu energetyków oraz wymogu organizowania przez sklep osobnego stoiska na te produkty" - informuje gazetaprawna.pl. Jak informuje portal, przyczyną była niechęć Komisji Europejskiej do takiego rozwiązania. 

Czytaj również: Jakie jedzenie rzeczywiście nam szkodzi? Prawdy i mity.

"Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą

Co z zakazem sprzedaży energetyków dzieciom? 

W projekcie ustawy pozostał zakaz sprzedaży energetyków dzieciom poniżej 18 roku życia. Zdaniem posła Kamila Bortniczuka sam zakaz sprzedaży będzie ograniczał popularność tego rodzaju napojów w tej grupie wiekowej. Dlatego wnioskodawcy nie zamierzają z niego rezygnować. 

Napoje energetyzujące uważane są przez lekarzy jako szkodliwe dla zdrowia dzieci. Zawierają nie tylko ogromne ilości cukru, sprzyjającego otyłości, ale i substancje wywołujące bóle głowy i zakłócenia pracy serca. Najpopularniejszym składnikiem jest kofeina. Dzieci są bardziej narażone na jej działanie, ze względu na mniejszą masę ciała. Duże ilości kofeiny może wywołać u nich problemy ze snem, drażliwość i brak skupienia. 

Młodzież uwielbia energetyki

Napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Smakują jak słodki napój gazowany, podnoszą wydajność i koncentrację. Często są mylone z napojami dla sportowców, zawierającymi elektrolity. Tymczasem napoje energetyzujące to napoje, które zwykle zawierają kofeinę i inne stymulanty. Dane z USA pokazują, że regularnie spożywa je 31 proc. dzieci w wieku od 12 do 17 lat i 34 proc. młodych osób w wieku od 18 do 24 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza