"Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą

2022-05-12 12:37

„Nie pij kawy, bo nie urośniesz” - mówisz tak czasem do dziecka, które podkrada ci poranną kawę z kubka? Sprawdź, czy masz rację i dowiedz się, co tak naprawdę wpływa na wzrost twojego dziecka.

Nie dam ci kawy, bo nie urośniesz - czy to zdanie ma sens?
Autor: Getty images Co tak naprawdę wpływa na wzrost twojego dziecka?

Spis treści

  1. Kawa nie wpływa na wzrost?
  2. Skutki spożywania kofeiny przez dzieci
  3. Co wpływa na wzrost dzieci?

Wiele dzieci marzy o tym, żeby spróbować tego czarnego, pachnącego napoju z kubka mamy, ale często słyszy, że od kawy się nie rośnie albo że kawa jest niezdrowa. Może zdarzyło ci się też tak powiedzieć swojemu kilkulatkowi, bo tak słyszałaś od swojej mamy, a ona pewnie od swojej…

Czy prawdą jest, że kawa hamuje rozwój dziecka i zaburza jego wzrost? I czy małe dzieci rzeczywiście nie powinny pić kawy?

Kawa nie wpływa na wzrost?

Zdanie endokrynologów, czyli specjalistów, którzy o hormonach wiedzą najwięcej, kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina, nie hamuje wzrostu. „Nie pij kawy, bo nie urośniesz”, jest więc stwierdzeniem pozbawionym podstaw medycznych.

Ale to nie znaczy że kawa jest zdrowa dla dzieci i że wolno ją im podawać. Zdaniem lekarzy, istnieje wiele rzeczy, które warto wiedzieć o wpływie kofeiny na rozwój maluchów, które faktycznie mogą wpłynąć na ich wzrost.

Chociaż kofeina nie wpływa na wzrost, czyli nie hamuje go, to jednak hamuje apetyt, a to już czynnik wpływający znacząco na rozwój dziecka. I to stwierdzenie akurat jest poparte badaniami. Wiele testów pokazało, że kofeina sprzyja spalaniu kalorii, niektóre badania pokazują też, że osoby pijące kofeinę są mniej narażone na dolegliwości związane z nadmierną wagą, np. na cukrzycę typu 2, co pokazuje pewne korelacje między kofeiną a chudnięciem. 

Wiadomo też, że kofeina może wpływać na masę urodzeniową - istnieją dowody medyczne na to, że kobiety pijące w ciąży kawę rodzą lżejsze dzieci (warto jednak podkreślić, że umiarkowane picie kawy nie powoduje poronienia czy przedwczesnego porodu – to również jeden z mitów ciążowych).

Dodatkowo kofeina może powodować u dzieci zaburzenia snu, a dobry sen i wzrost idą w parze - to właśnie podczas snu organizm najintensywniej produkuje niektóre hormony, w tym hormon wzrostu. W młodym wieku może być też przyczyną problemów żołądkowych - nie trzeba tłumaczyć, że biegunka i spowodowane nią utraty składników odżywczych, nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi.

Skutki spożywania kofeiny przez dzieci

Jak już wiemy kawa nie wpływa bezpośrednio na zahamowania wzrostu, ale mimo to nie podajemy jej dzieciom Dlaczego? Specjaliści w tym Amerykańska Akademia Pediatrii, na której wytyczne powołuje się cały świat, twierdzą, że żadna ilość kofeiny nie jest bezpieczna dla dzieci. Kawa wpływa bowiem na problemy ze snem i koncentracją. Dodatkowo może powodować nieprawidłową pracę serca, lęk i niepokój, bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi, napady padaczkowe.

Co wpływa na wzrost dzieci?

  1. Geny. Genetyka ma największy wpływ na to, jak wysokie dzieci będą rosły. Wzrost biologiczny rodziców, ale również dziadków i krewnych  wpływa na wzrost dziecka w dorosłości. 
  2. Spożywanie wystarczającej ilości kalorii. Deficyty kalorii, niedożywienie - hamują wzrost. Badania pokazują , że dzieci urodzone w rejonach zagrożonych ubóstwem są niższe.
  3. Zdrowa dieta. Nawet jeśli dziecko spożywa dużo kalorii, ale są to tzw. puste kalorie, nie będzie prawidłowo się rozwijać. Do dobrego wzrostu potrzeba składników odżywczych: węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze są budulcem ciała i są ważne dla prawidłowego wzrostu w dzieciństwie.
  4. Niedobory witamin lub mikroelementów. Wapń, witamina D, witamina C i inne składniki odgrywają kluczową rolę w rozwoju komórek i budowie tkanek. Jeśli dzieci nie otrzymują odpowiednich ilości lub mają poważny niedobór określonych witamin i mikroelementów, może to mieć wpływ na ich wzrost.
  5. Choroby dziecka. Niedobory hormonów i inne problemy zdrowotne mogą powodować zaburzenia wzrostu.
  6. Kochające środowisko. To nie żart: badania pokazują, że dorastanie z rodzinach dysfunkcyjnych, pozbawionych miłości i uczucia może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Prawidłowy rozwój emocjonalny jest ważny, aby dziecko rozwijało się fizycznie i emocjonalnie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza