"Mamo, a po co ci to?" Seksuolog radzi, co powiedzieć, gdy dziecko zapyta o... prezerwatywy

2022-08-04 10:43

Prezerwatywy na półkach przy sklepowych kasach, to widok, do którego już się przyzwyczailiśmy. My, dorośli. Dla dzieci, coś, co ma ładne opakowanie i leży koło gum do żucia, może być interesujące. Tym bardziej, jeśli maluch zna już litery i odczyta napis, którego nie zna i nie rozumie. Jak wtedy reagować? Sprawdzamy, co na ten temat sądzi seksuolog.

dziecko twarz
Autor: Getty Images

"To nie dla dzieci", "Nieważne" - to kiepskie reakcje na pytanie dziecka o to, czym jest prezerwatywa. Z drugiej strony ściszanie głosu w zawstydzeniu i rozmowa w miejscu publicznym też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak więc reagować na pytania dziecka o seks i seksualność. To trudne, zwłaszcza jeśli jesteście w miejscu publicznym. Seksuolog wyjaśnia jednak, jaka będzie najlepsza reakcja. 

Dowiedz się: Jakie doświadczenia seksualne mają polscy nastolatkowie? 7 faktów, które zaskakują

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

To kontakt z dzieckiem jest kluczowy

Jak twierdzą eksperci, odpowiedź - merytoryczna i wyczerpująca, jak na wiek dziecka, jest ważna, gdy pyta ono o seksualność. Ważniejsze jednak jest to, jaką atmosferę wokół takich rozmów zbudujemy. To jest kluczowe dla przyszłych, dojrzalszych rozmów i kontaktu rodzica z dzieckiem.

Merytoryczna i w miarę poprawna odpowiedź to jedno. Ale drugie - równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, w jaki kontakt wejdziesz z dzieckiem. Nie musisz odpowiadać od razu nerwowo ściszając głos. - radzi seksuolog Małgorzata Iwanek na swoim instagramowym profilu @kulturaseksualna. - Odpowiedź jest ważna. Po nią przychodzi dziecko, ale zamiast popłynąć ze swoim lękiem, gdy pytanie pada akurat jak wybieracie szparagi na ulubionym bazarku, zatrzymajcie się (tzn. szparagi wybierajcie dalej, ale zatrzymajcie się w gonitwie myśli) i wejdźcie w kontakt z dzieckiem. - dodaje ekspertka.

Jak reagować krok po kroku?

Skoro z odpowiedzią i wdawaniem się w szczegóły, nie musimy się spieszyć, to co powiedzieć? Seksolog podrzuca rodzicom kilka zdań, właściwych na tę okazję. Podtrzymają one relację z dzieckiem, dadzą mu poczucie, że rodzic nie zbywa jego ciekawości, ale przy tym umożliwią rodzicowi ochłonięcie po usłyszeniu trudnego pytania i co ważniejsze - dodadzą czasu na odejście w nieco bardziej ustronne miejsce, bez popłochu, który mógłby dać dziecku sygnał, że temat jest zły, kłopotliwy.  

  • "Ooo, to ciekawe pytanie." - to pokaże dziecku, że słuchasz go z zainteresowaniem.
  • "Cieszę się, że przychodzisz z tym do mnie." - ważne by dziecko wiedziało, że cieszysz się, gdy to u ciebie szuka wiedzy na nurtujące je pytania.
  • "Jak na nie wpadłeś?" - dzięki temu dowiesz się więcej np. o tym, że temat był poruszany w szkole czy przedszkolu. Pokażesz też dziecku, że jego tok rozumowania jest ważny, a to, co się wokół niego dzieje jest dla ciebie istotne. 
  • "Masz pomysł, co to może być?", "Zastanawiam się, co ty op tym myślisz." - to pytania, które sprawią, że wejdziecie w rozmowę, a nie nudny wykład, czy regułkę odczytaną przez rodzica. Rodzicowi łatwiej będzie też wyjaśnić dziecku, co jest prawdą, a co fikcją, gdy dowie się, co już jest w jego głowie. 

Przeczytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

A co z merytoryczną odpowiedzią?

Gdy już nawiążecie rozmowę, przyjdzie czas na merytoryczną i w miarę poprawną odpowiedź. Jaką zaleca seksuolog?

Prezerwatywa służy do tego, żeby nie zajść w ciążę - to wersja do opowiedzi na pierwsze pytania o to. Kiedy dziecko pyta o szczegóły, podajecie szczegóły: zakłada się ją na penisa i w ten sposób nasienie nie przedostaje się do pochwy. - radzi Małgorzata Iwanek.

Dowiedz się: Tak seks określa współczesna młodzież - ten słownik pojęć powinnaś znać