Tak seks określa współczesna młodzież - ten słownik pojęć powinnaś znać

2022-02-25 8:22

Czy tego chcemy, czy nie, my i nasze dzieci prędzej czy później zetkniemy się z tymi pojęciami. Warto je znać, by móc nawiązać świadomą i mądrą rozmowę ze swoim dorastającym dzieckiem. Tożsamość płciowa i orientacja seksualna to temat, który przewinie się w każdej rodzinie.

młodzież LGBT
Autor: Getty Images

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach sporo wiemy o świadomości seksualnej. Większość ludzi rozpoznaje podstawowe nazwy dotyczące społeczności LGBT, jak homoseksualizm, biseksualizm i transseksualizm. Są jednak pojęcia wciąż niezrozumiałe dla szerszego grona odbiorców, jakimi określa się coraz więcej młodych ludzi.

Czym jest osobowość queer, panseksualizm, czy niebinarność? Mimo, że te słowa pojawiają się coraz częściej w zwykłych rozmowach w szkole, czy podczas oglądania filmów i seriali, wciąż wiele osób ich nie rozumie. 

Spis treści

  1. Pojęcia dotyczące płciowości w filmach i serialach
  2. Słownik pojęć dotyczących seksualności i płciowości
Filmy dla młodzieży - najlepsze filmy o nastolatkach.

Pojęcia dotyczące płciowości w filmach i serialach

Świetnie obrazują te zagadnienie chociażby uznane seriale o młodzieży jak amerykański "Glee", czy brytyjski "Sex Education".

Nawet młodzież, która nie identyfikuje się z tymi grupami, ma z nimi bezpośredni kontakt i często zdezorientowana nie wie, jak się zachować. Wciąż niewiele osób zna pewne pojęcia dotyczące płciowości, którymi jeszcze kilka lat temu mało kto się posługiwał, a dziś oglądając niektóre filmy i seriale, czy czytając artykuły musimy sięgać po podpowiedź w internecie.  

Dowiedz się: Orientacja seksualna – od kiedy można poznać preferencje seksualne dziecka?

Jakie doświadczenia seksualne mają polscy nastolatkowie? 7 faktów, które zaskakują

Temat dotyka nie tylko młodzieży. Nawet oglądając serial "I tak po prostu", czyli kontynuację kultowego "Seksu w wielkim mieście", który opowiada o życiu 50-letnich już bohaterek, w każdym odcinku pojawiają się takie określenia jak "ossoba niebinarna", czy "cispłciowa"

Czy tego chcemy, czy nie, my i nasze dzieci prędzej czy później zetkniemy się z tymi pojęciami. Warto je znać, by móc nawiązać świadomą i mądrą rozmowę ze swoim dorastającym dzieckiem. Tożsamość płciowa i orientacja seksualna to temat, który przewinie się w każdej rodzinie.

tożsamości płciowe
Autor: Getty Images Flagi poszczególnych tożsamości płciowych

Słownik pojęć dotyczących seksualności i płciowości

  • Niebinarność (inaczej genderqueer)- przeciwieństwo binarności, czyli  podziału na dwie, przeciwstawne ze sobą płcie żeńską i męską. Osoby niebinarne mogą utożsamiać się z różnymi tożsamożciami płciowymi, niezależnie od orientacji seksualnej.
  • Agender - brak poczucia przynależności to żadnej z płci, brak chęci nazywania własnej płci.
  • Bigender - osoby utożsamiające się z obydwiema płciami.
  • Genderfluid - osoby o zmiennej tożsamości płciowej.

Przeczytaj: Imiona unisex - czy imiona neutralne płciowo staną się modne?

  • Interpłciowość - według seksuologii, płeć człowika składa się z aż 8 składników, każdy z nich można określić jako "męski", "żeński", lub "trudny do określenia". Jeśli choć jeden z 8 (płeć: wewnętrzynych i zewnętrznych narządów płciowych, hormonalna, metaboliczna, chromosomalna, gonadalna, mózgowa, socjalno-prawna i pscyhiczna) nie zgadza się z pozostałymi, możemy mówić o interpłciowości. Osoby, których cechy charakterystyczne nie należą do jednej grupy we wszystkich tych 8 składnikach w chwili urodzenia są interpłciowe. 
  • Panseksualizm (omniseksualizm) - nazwany inaczej "ślepotą na płeć". Pociąg - seksualny lub romantyczny, do człowieka, a nie do jego płci. Różni się tym od biseksualności, że nie istnieje tu podział na "mężczyzn" i "kobiety". Pociąg niezależny jest od płci, genderu i tożsamości płciowej. 
  • Aromantyczność - nieodczuwanie pociągu romantycznego do innych osób, niezakochiwanie się (nie mylić z aseksualnością).
  • Aseksualizm - całkowity lub częściowy brak pociągu seksualnego.
  • Queer - przeciwieństwo osobowości hetero. Jest to zbiorcze określenie ogółu mniejszości seksualnych. Szersze pojęcie na określenie społeczności LGBT. Określa osoby nieheteroseksualne i nie-cispłciowe. Łączy w sobie osoby: homoseksualne, biseksualne, aseksualne, panseksualne, transseksualne, transpłciowe, niebinarne, interpłciowe. Skrót, którego używa społeczność Queer to LGBTQ+
  • Cispłciowość - po prostu, nie-transpłciowość. Określenie osób, których płeć przypisana przy narodzinach jest spójna z ich tożsamością płciową. 
  • Gay-Straight Alliance - to grupy zrzeszające młodzież LGBT i młodzież heteroseksualną, innymi słowy heterosojusznicy. Czasami grupy te określają się także jako "Queer-Straight Alliance".

Dowiedz się: Znamy i wyjaśniamy najpopularniejsze słowa wśród młodzieży 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza