Dzięki okularom, pierwszy raz zobaczył swoją mamę. Reakcja malca wzrusza do łez

2023-03-27 14:18

Małe dzieci nie wiedzą, że z ich oczami jest coś nie w porządku, bo nigdy nie doświadczyły prawidłowego widzenia. Ale gdy wreszcie zobaczą świat tak, jak powinny, ich reakcja wzrusza do łez. Mama 16-miesięcznego chłopca opublikowała film, na którym jej syn widzi ją tak naprawdę po raz pierwszy.

Malec zobaczył swoją mamę
Autor: /kadr YT CBS News Dzięki okularom, pierwszy raz zobaczył swoją mamę. Jego reakcja wzrusza do łez

Keaton z Sugar Land w Teksasie ma 16-miesięcy i od urodzenia nie widział wyraźnie. Badania wykazały, że cierpi na silną krótkowzroczność, która sprawiała, że widział świat jakby przez ustawiony na prawidłową ostrość obiektyw.

Mam Keatona pokazała w internecie film, na którym chłopiec dostaje okulary i po raz pierwszy tak naprawdę widzi swoją mamę. Reakcja malca jest wzruszająca. 

Widział ostro tylko z odległości paru centymetrów

Keaton przez całe życie miał słaby wzrok, choć o tym nie widział - nigdy nie widział świata "ostrego", jego obraz był wiecznie zamazany. Twarz rodziców rozpoznawał tylko wtedy, gdy stali pochyleni nad nim na odległość kilku centymetrów. 

Magen Luster, mama chłopca zauważyła, że z oczami synka jest coś nie w porządku, gdy miał 15 miesięcy. Nie skupiał wzroku, unikał kontaktu wzrokowego z rodzicami nie reagował na bodźce, np. kolorowe obrazki, nie sięgał po zabawki.

Chłopiec został skierowany na badania wzroku, które wykazały silną krótkowzroczność (ok. 7 dioptrii) i zalecenie wykonania mu okularów. 

Zobaczył mamę po raz pierwszy

Na początku marca Keaton po raz pierwszy przymierzył okulary korekcyjne. Tę wyjątkową chwilę uwieczniła na filmie jego mama. W nagraniu widać niebywałe zdziwienie chłopca, gdy spogląda na otoczenie, które widzi zupełnie inaczej niż dotąd.

Zszokowany patrzy przed siebie, wreszcie na dźwięk doskonale znajomego głosu mamy odwraca się do niej, a jego buzię rozświetla ogromny uśmiech! "Widzisz mnie?" - pyta mama, a szczęśliwy Keaton, wyciąga do niej rączkę. 

Skąd się bierze krótkowzroczność u niemowląt

Krótkowzroczność u niemowląt i małych dzieci to rzadka wada, ale się zdarza. Jest poważnym problemem, ponieważ ma tendencję do powiększania się w dzieciństwie. A im wcześniej zacznie się pogłębiać, tym większa będzie w dorosłości. 

Krótkowzroczność u dzieci w tym wieku jest uwarunkowana genetycznie. Większość niemowląt rodzi się dalekowzrocznością, ale wraz z wiekiem i rozwojem gałki ocznej, zmniejsza się. Zdarza się, że zmiany postępują nieprawidłowo i rozwijają się w krótkowzroczność.

Jak leczy się tę wadę u niemowląt?

Najważniejszą rzeczą w przypadku tej wady wzroku u niemowląt jest jej odkrycie. Dziecko nie powie, że źle widzi, bo po pierwsze nie umie, po drugie - nawet nie wie, że mogłoby widzieć inaczej. Trzeba więc zwracać uwagę na niepokojące sygnały, takie jak przysuwanie sobie zabawek do twarzy, brak reakcji na bodące wzrokowe, brak kontaktu wzrokowego z rodzicami itd. 

Następnie należy zapewnić dziecku wyraźne widzenie. Niemowlęta i małe dzieci z krótkowzrocznością zazwyczaj otrzymują okulary korekcyjne, a stan ich oczu jest regularnie monitorowany. Leczenie krótkowzroczność można zazwyczaj rozpocząć w wieku od 4-6 lat.

Postęp krótkowzroczności u dzieci w wieku 4 lat skutecznie spowalniają krople do oczu z atropiną. Inne metody leczenia tej wady to np. miękkie soczewki kontaktowe oraz okulary korygujące krótkowzroczność, które mogą nosić dzieci w wieku szkolnym.

Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków