Elbląg: ciężarna sama przyjechała do szpitala i urodziła przed wejściem

2022-06-24 10:14

Do niecodziennego porodu doszło na parkingu Zespolonego Wojewódzkiego Szpitala w Elblągu. Młoda kobieta w zaawansowanej ciąży sama przyjechała samochodem pod szpital, ale nie zdążyła do niego wejść. Błyskawiczny poród odbył się niemal przed drzwiami lecznicy.

Elbląg: kobieta sama przyjechała do szpitala i urodziła przed wejściem
Autor: Getty images Elbląg: kobieta sama przyjechała do szpitala i urodziła przed wejściem

O tym ekspresowym porodzie poinformował portal info.elblag.pl, który powołuje się na wypowiedzi świadka tego zdarzenia.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Zaskakująco szybki poród

Według świadka 22 czerwca w godzinach porannych młoda około 22-letnia kobieta sama przyjechała pod elbląski szpital autem, zaparkowała je i … nie zdążyła dojść do drzwi. Urodziła córeczkę na szpitalnym parkingu.

Niestety więcej informacji na ten temat elblążanin nie umiał powiedzieć, więc portal info.elblag.pl zwrócił się z pytaniem o szczegóły tego niecodziennego zdarzenia do biura prasowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

W odpowiedzi otrzymał taką informację:

"W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące, porodu przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, informuję iż Pacjentka nie wyraziła zgody do udzielania szczegółowych informacji. Biorąc pod uwagę ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, WSZ w Elblągu nie ma możliwości prawnej odniesienia się do Państwa zapytań."

Co wpływa na długość porodu?

Przebieg i długość porodu u każdej ciężarnej jest inna, dlatego nawet doświadczony położnik, nie udzieli odpowiedzi na pytanie „Ile będzie trwał poród?”. Nie ma bowiem jednego wskaźnika, który można zmierzyć i wyliczyć, jak długo będzie trwała akcja porodowa. Tych czynników jest wiele.

Jak tłumaczył na naszych łamach ginekolog położnik, dr Paweł Kubik: „Wiele zależy od stopnia przygotowania szyjki macicy. Gdy jest ona miękka, dojrzała – poród nie powinien być długi, o ile nie wystąpią inne niesprzyjające czynniki. Niekiedy szyjka rozwiera się bardzo szybko: poszerzenie jej o 1 cm trwa zaledwie kilka minut”.

To jednak sytuacje niezbyt częste – przeciętnie rozwarcie powiększa się średnio w tempie 0,5–1 cm na godzinę (ale nie jest to reguła). Także porody ekspresowe zwykle są zaskoczeniem dla samej rodzącej.

Przeczytaj: Nagły poród: co robić, gdy zaskoczy nas błyskawiczny poród? [WYWIAD]