Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

2022-02-22 9:45

Mało kto zastanawia się, co czuje dziecko podczas porodu. Wiele mówi się o tym, jak poród przeżywa mama dziecka, ale mniej uwagi poświęca się przychodzącemu na świat noworodkowi i temu, jak wygląda przychodzenie na świat z jego perspektywy. Wyjaśniamy, jak wygląda poród oczami dziecka.

poród

i

Autor: Getty images Poród dla dziecka to również wysiłek - maluszek główką toruje sobie wyjście z łona mamy.

Poród to wielkie wydarzenie również dla tego, na kogo wszyscy czekają - noworodka. Co przeżywa dziecko podczas porodu? Dla niego to również niemałe wyzwanie - przez dziewięć miesięcy rozwijało się w ciemnej, ciasnej i bezpiecznej przestrzeni, a teraz czeka je prawdziwa rewolucja. Spróbujemy wyjaśnić, jak wyglądają narodziny oczami dziecka.

Spis treści

  1. Co czuje dziecko przed porodem?
  2. Co czuje dziecko podczas drugiej fazy porodu? 
  3. Co czuje dziecko w czasie narodzin?
5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Co czuje dziecko przed porodem?

Mówi się, że to dziecko decyduje, kiedy przyjdzie na świat. W pewnym momencie mózg mamy otrzymuje sygnał, że pora produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy.

Zanim jednak dojdzie do samego porodu, dziecko przygotowuje się do niego już kilka tygodni wcześniej - w trzecim trymestrze, około 6 tygodni przed rozwiązaniem. Wtedy przyszła mama odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa - najczęściej czuje ona sam skurcz, jednak nie towarzyszy mu ból, a jeśli się pojawia - to niewielki.

Podobnie jest z dzieckiem - ono również nie odczuwa silnie skurczów macicy - jest chronione przez wody płodowe - jednak dzięki nim przygotowuje się do tych, które nadejdą wraz z porodem i które nie będą już tak przyjemne. W tym samym czasie dziecko przyjmuje też w brzuchu odpowiednią pozycję - powinno ustawić się główką w dół, czyli przyjmuje tzw. położenie główkowe.

Głowa jest tą częścią małego ciała, która ma największą szerokość, więc najłatwiej, gdy jako pierwsza przedostanie się na zewnątrz. Poza tym, jest do swojej przywódczej roli specjalnie przygotowana - ma ciemiączka, czyli rozstępy między kośćmi w czaszce, które podczas wychodzenia główki na zewnątrz nachodzą na siebie, zmniejszając tym samym obwód główki podczas skurczów.

Czytaj również: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Co czuje rodząca kobieta?

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Co czuje dziecko podczas drugiej fazy porodu? 

Moment, w którym dziecko przedostaje się z kanału rodnego do pochwy jest najtrudniejszy dla mamy, która właśnie wtedy odczuwa skurcze najintensywniej. Nadal do końca nie wiadomo, jak reaguje na to dziecko, naukowcy twierdzą, że może również odczuwać ból - w końcu znajduje się w miejscu na kształt ciasnego tunelu, który na przemian otwiera i zacieśnia się wokół niego. 

Dowodem na to mogą być chociażby drobne obrażenia okołoporodowe, jak otarcia skóry na główce, obrzęki czy siniaki, które często ma świeżo urodzony maluch. 

Podczas skurczu oddech dziecka staje się wolniejszy, na chwilę nawet zamiera. Jednak stres, który odczuwa, przygotowuje go do poradzenia sobie z nowymi warunkami po porodzie. Podczas przedostawania się przez kanał rodny dziecko wykonuje ruchy śrubowe - główką skierowaną w dół.

W tym czasie przyjęcie przez mamę pozycji w kucki poszerzy przestrzeń, w której dziecko się porusza, co w konsekwencji może przyśpieszyć poród. Dziecko podczas porodu próbuje dopasować się do kształtu kanału rodnego: wykonuje szereg zwrotów, odpowiednio ustawia barki, które zaraz po główce mają pojawić się na świecie.

Druga faza porodu to ogrom pracy zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy, którego efekt jest jednak zachwycający - w końcu się rodzi.

Co czuje dziecko w czasie narodzin?

Dziecko podczas porodu wykonało nieprzecenioną pracę i teraz wreszcie jest na świecie. Jest zdecydowanie oszołomione - wokół niego znajduje się mnóstwo barw, dźwięków, zapachów, których nigdy wcześniej nie widziało, słyszało, wąchało. Jest mu za zimno, za jasno i na pewno czuje się niekomfortowo.

Aby ten dziecięcy szok zminimalizować, kładzie się noworodki na piersi mamy, co je uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, a także ogrzewa. Pozwala też usłyszeć bicie serca mamy -odgłos, który doskonale zna z okresu życia płodowego.

Dziecko po raz pierwszy nabiera powietrza jeszcze przez pępowinę, więc nie warto odcinać jej zbyt wcześnie. W organizmie kobiety wytwarzają się endorfiny - hormony szczęścia - które działają również na dziecko.

Czytaj również: Jak rodzi się dziecko: Dowiedz się wszystkiego o kulminacyjnej fazie porodu

Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach

Skóra do skóry - pierwszy kontakt z noworodkiem jest ważniejszy niż myślisz

SKALA APGAR: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia
Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie