Fala upałów w Polsce. Przedszkole wprowadziło zasady bezpieczeństwa. Rodzice otrzymali ważny komunikat!

2024-07-10 9:50

Ostatnie upały wszystkim mocno dają się we znaki. Szczęśliwi ci, którzy mają do dyspozycji klimatyzację, ale na takie udogodnienia z pewnością nie mogą liczyć przedszkolaki. Jak sobie radzą dzieci, gdy temperatury dobijają do 30 stopni? Niektóre przedszkola wprowadzają nowe zasady obowiązujące w gorące dni.

Dzieci
Autor: Canva Pro/Robert Kneschke

Upał szczególnie niebezpieczny dla dzieci

Dotykające całej planety zmiany klimatu sprawiają, że rokrocznie wzrasta ogólna temperatura na Ziemi, a każdego lata notowane są kolejne rekordy. I tym razem synoptycy zapowiadają, że czeka nas najbardziej upalne lato w całej historii pomiarów. To niezwykle trudna sytuacja przede wszystkim dla dzieci, które nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych mechanizmów termoregulacyjnych. To sprawia, że upał może poważnie zagrażać ich zdrowiu, powodując:

  • ogólne osłabienie organizmu
  • zawroty i ból głowy
  • przyspieszone tętno
  • gorączka
  • dreszcze
  • wymioty
  • omdlenia

W skrajnych przypadkach może dojść także do udaru, które z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Przedszkola wprowadzają nowe zasady. Do rodziców trafił ważny komunikat

W związku z uciążliwymi upałami niektóre przedszkola wprowadzają nowe zasady. Wszystko po to, by nie narażać maluchów na szkodliwe działanie wysokich temperatur. Placówka w Warszawie przekazała rodzicom ważny komunikat.

Drodzy Rodzice,

W zwiazku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczącym zagrożenia upałami 2. stopnia, informujemy, ze w dniu 10.07.2024 r., dzieci przebywające w przedszkolu nie będą wychodziły na plac zabaw.

Ze względu na trudne warunki pogodowe zachęcamy, aby dzieci, które mają możliwość pozostania w domu pod opieką dorosłych, skorzystały z tej opcji.

Jednocześnie informuję Państwa, że w przedszkolu dzieci mają stały dostęp do wody" napisano w komunikacie.

Podobne zasady stosowane są również w innych przedszkolach w całej Polsce. Wszystko dlatego, że zgodnie z zaleceniami specjalistów, w upalne dni lepiej nie wychodzić z domu szczególnie między godziną 11:00 a 17:00. Ponadto należy pić jak najwięcej wody, nosić nakrycia głowy i nie przeciążać organizmu, np. intensywnymi ćwiczeniami na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Zegary do nauki snu dla kilkulatków, które nie znają cyfr

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?

Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?
Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?