Fala zakażeń salmonellą u niemowląt. Niewiarygodne, co wywołało chorobę

2023-11-14 9:43

Fala zakażeń salmonellą wśród niemowląt zaskoczyła lekarzy. Chorobę wywołał jeden produkt spożywczy, z którym małe dzieci nie powinny mieć styczności. Najprawdopodobniej jednak dzieciom udało się dostać do tego produktu i zjeść go, co zakończyło się chorobą.

Zatrucie salmonellą u niemowląt
Autor: Getty Images Salmonelloza może być bardzo niebezpieczna dla niemowląt

Do groźnych wydarzeń doszło za oceanem, gdzie w ponad siedmiu stanach USA lekarze zdiagnozowali zatrucie salmonellą u niemowląt. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoznała wspólną przyczynę choroby. Okazało się, że dzieci miały styczność z produktem spożywczym, do którego nie powinny w ogóle mieć dostępu.

5 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

Salmonella przez karmę dla psów

Okazało się, że zatrucie salmonellą wywołała najprawdopodobniej sucha karma dla psów, z którą niemowlęta miały kontakt.

FDA zdecydowała o wycofaniu ze sklepów suchej karmy dla psów marki Victor Hi-Pro Plus. Właściciele psów otrzymali również instrukcje, by pozbyć się wszystkich worków z karmą, a następnie dokładnie wymyć miski, by czworonogi nie miały kontaktu ze skażoną żywnością.

Co to jest salmonelloza?

Salmonelloza to groźna choroba nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych. W przypadku niemowląt jest jednak szczególnie groźna, ponieważ ich układ odpornościowy nie pracuje jeszcze prawidłowo i dopiero uczy się rozpoznawać i reagować na patogeny i bakterie.

Salmonella wywołuje zatrucie pokarmowe, może doprowadzić do rozstroju żołądka i bólu brzucha. Do zakażeń salmonellą bardzo często dochodzi latem, gdy jemy dużo lodów lub deserów, które przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze mogą stać się siedliskiem bakterii. 

Jak rozpoznać salmonellozę u dziecka?

Zakażenie salmonellą może doprowadzić do bólu brzucha, wymiotów, rozstroju żołądka, biegunki, gorączki.

Jeśli rodzic zauważy, że dziecko jest płaczliwe, wymiotuje, skarży się na silne skurcze jelit lub leży markotne na łóżku i nie chce przyjmować płynów ani pożywienia, powinni jak najszybciej udać się do lekarza. Takie objawy mogą być skutkiem zakażenia rotawirusem, mogą również jednak oznaczać zatrucie salmonellą.

Warto jednak pamiętać, że małe dzieci szybko się odwadniają, dlatego rodzice powinni konsultować z lekarzem każdą chorobę, która wywołuje gwałtowne biegunki i wymioty.

Czytaj: Jakie są objawy zakażenia salmonellą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza