Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Dieta wegetariańska u niemowląt budzi emocje i wśród rodziców, i wśród ekspertów od żywienia. Jeśli sama nie jesz mięsa i zdecydowałaś, że nie będziesz go również podawać maluszkowi, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dietetycznych, które pozwolą niemowlęciu na diecie wegetariańskiej rozwijać się prawidłowo. 
Biegunka u niemowlaka to jedna z niewielu dolegliwości, przy której diagnozę mogą postawić sami rodzice. Jak postępować, kiedy w pieluszce co rusz pojawia się wodnista kupa? Kiedy trzeba odwiedzić lekarza podczas biegunki u niemowlaka?
Dziwne objawy u noworodka mogą zaniepokoić niejednego rodzica. Czy jednak sine rączki, opuchnięte oczy czy nagłe wzdrygnięcia u noworodka muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś poważnego? Najczęściej nie. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak powinien zachowywać się i wyglądać noworodek.
Polaktacyjny zanik piersi dotyka większości kobiet - jednych w mniejszym, innych w większym stopniu. Od czego zależy wygląd piersi po karmieniu? I co robić, żeby piersi były w dobrej kondycji?
Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?
Herbatkę z kopru to sposób na kolkę niemowlęcą stosowany przez wiele mam. Myślą, że pomoże ona maluchowi i uśmierzy jego ból. Jak się okazuje, nieświadomie mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Czy podawać dziecku herbatkę z kopru? Czy herbatka koperkowa jest szkodliwa?
Stosowanie naparów z ziół na laktację ma długą tradycję. Jednak trzeba to zawsze robić z umiarem. Sprawdź jakie zioła na laktację są polecane w diecie kobiet karmiących piersią i jak zrobić napary ziołowe wspomagające produkcje pokarmu?
Zioła w połogu mogą wzmocnić organizm młodej mamy, przyspieszają gojenie się ran, pomagają odzyskać równowagę psychiczną. Oto zioła, które warto stosować w połogu, ponieważ są bezpieczne w czasie karmienia piersią.
Jeśli szukasz dobrego, łatwo rozprowadzającego się kremu na zimę dla dziecka, o przetestowanym działaniu i w dodatku nie brudzącego ubrań - sprawdź opinie mam, które wzięły udział w naszym testowaniu!

Materiał partnerski

Odciąganie pokarmy w pracy nie jest łatwe, ale pozwala na kontynuowanie karmienia piersią mimo pracy zawodowej. Tak naprawdę wszystko zależy od starannego przygotowania się do nowej sytuacji. Sprawdź, jak utrzymać laktację i jak odciągać pokarm w pracy - dyskretnie i skutecznie.
W Polsce kobiety przestają karmić piersią najczęściej już w 2.–3. miesiącu życia dziecka, a więc stanowczo za wcześnie. Nie powinnaś kończyć karmienia piersią tak szybko, ponieważ mleko mamy ma zbawienny wpływ na niemowlaka. Jaki? Sprawdź, dlaczego warto karmić piersią znacznie dłużej.
Pierwsze tygodnie opieki nad niemowlakiem to wyzwanie, szczególnie dla niedoświadczonych rodziców. Są jednak gadżety i akcesoria, które mogą pomóc w pielęgnacji i opiece nad dzieckiem, w dodatku są łatwo dostępne - w większości aptek. Nadają się też na prezent dla rodziców niemowlaka, szczególnie tych, którzy cenią praktyczne upominki.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.