Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

W wieku 3-6 miesięcy dziecko potrzebuje karmienia w nocy, ale wraz z wiekiem, zwiększa się szansa na spokojną noc bez pobudek. W drugim półroczu życia malec jest gotowy na przesypianie całej nocy, a jeśli nadal się budzi, oznacza to, że po prostu sie do tego przyzwyczaił. Kiedy jest czas na nocne karmienie, a kiedy czas na zamknięcie tego rozdziału?
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
Znana na TikToku pielęgniarka neonatologiczna podzieliła się trzema niezawodnymi patentami, które pomagają przy kolkach niemowlęcych. Jej nagranie obejrzało już ponad dwa miliony osób. Komentarze pod filmem mówią same za siebie – te sposoby naprawdę działają!
Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Dobra organizacja pozwoli pokonać wszelkie trudności. Sprawdź, jak połączyć pracę zawodową z karmieniem malucha i przekonaj się, że to możliwe.
To mama nosi dziecko pod sercem przez 9 miesięcy i jeśli zdecyduje się na karmienie piersią, znów staje się mu niemal niezbędna. Przez to tatusiowie czują się odrzuceni i niepotrzebni. To błąd, bo tata jest tak samo ważny jak mama i może zrobić wiele przy swoim dziecku. Oto sposoby na nawiązanie więzi ojca z maluszkiem, a także na wzmocnienie relacji z partnerką.
Nieprzyjemne słowa cisną się na usta, gdy po całym dniu rodzic jest po prostu zmęczony, a dziecko nie za bardzo ma ochotę zasnąć. Tych słów nigdy jednak nie powinniśmy wypowiadać. Terapeutka dziecięca podpowiada, jak możemy pomóc dziecku zasnąć.
Objawy kolki u niemowlaka to przede wszystkim wielogodzinny głośny płacz, którego nic nie jest w stanie uspokoić, a także prężenie i podkurczanie nóżek. Jak rozpoznać objawy kolki u niemowlaka i co robić, gdy dziecko mocno płacze?
Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?
Kolka u niemowląt nie jest groźna, ale spędza sen z powiek młodym mamom. Niemowlę boli brzuch, żałośnie płacze, a jego krzyk sprawia, że rodzicom kraje się serce. Co zrobić, gdy atak kolki dopadnie twoje niemowlę?
Zwykła gorączka może zwiastować grypę, przeziębienie, ale też znacznie poważniejsze problemy. W Polsce co roku rozpoznaje się około 200 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej. Większość u dzieci do 5. roku życia. - Można pomyśleć, że nie jest to duża liczba, ale z uwagi na nieprzewidywalny i często gwałtowny przebieg oraz dużą śmiertelność, zakażenie meningokokami jest uważane za bardzo groźne - mówi dr n. med. Alicja Karney, z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.
Pranie przy małych dzieciach, to dla każdej mamy chleb powszedni. Trudno zliczyć dni, w których pralka nie jest włączana. Częste pranie sprawia jednak, że kolory dziecięcych ubranek blakną. Ale spokojnie, istnieje bezpieczny i ekologiczny sposób, by uniknąć utraty koloru ciuszków.
Jedna z kwestii, która wywołuje strach rodziców to ząbkowanie u dziecka. Wyrastanie mleczaków wcale nie musi być nieprzyjemne dla niemowlaka. Niemiłe objawy towarzyszące ząbkowaniu można skutecznie łagodzić.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.