Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Skoki rozwojowe towarzyszą dojrzewaniu układu nerwowego dziecka. W pierwszym roku życia niemowlaka jest ich aż siedem. Powodują wzmożoną płaczliwość , niepokój, rozdrażnienie i problemy ze snem. Sprawdź, kiedy następują skoki rozwojowe u niemowląt i jakie są ich symptomy.
Kiedyś było dość powszechną rodzicielską praktyką. Od pewnego czasu jest mocno krytykowane i odradzane. O czym mowa? O oblizywaniu dziecięcego smoczka!
Mleko kobiece to dla noworodka często jedyny pokarm, dlatego warto zadbać o to, aby był pełnowartościowy i zawierał wszystkie niezbędne składniki. Karmiąca piersią mama wciąż zadaje sobie pytania: czy to, co jem lub robię, nie wpłynie źle na laktację i moje mleko? Odpowiadamy, co może mieć znaczenie dla składu i ilości pokarmu, a co nie ma żadnego wpływu. Sprawdźcie, co może zaszkodzić mleku matki!
Anoreksja kojarzona jest zwykle z nastolatkami i młodymi dorosłymi, w praktyce jednak może ona występować u zdecydowanie młodszych dzieci, w tym nawet i u… niemowląt. Co sugerować może zaburzenia odżywiania u niemowlaków i dlaczego czasami to my sami przyczyniamy się do rozwoju takich zaburzeń?
Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Na forach rodzicielskich w internecie takie pytania pojawiają się bardzo często. Rodzice poszukują sposobu na anty-wózkowe dziecko. Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku i czy są sposoby, by przekonać je do spacerów na czterech kółkach?
Karmienie piersią nie wyklucza stosowania antykoncepcji, i co równie ważne - samo w sobie nią nie jest. EKSPERTKI opowiadają o ciążach rozpoczętych jeszcze w trakcie połogu i tłumaczą, jaka antykoncepcja przy karmieniu piersią będzie odpowiednia.
Młoda mama opublikowała na Instagramie błagalny apel do wszystkich, aby nie całowali cudzych dzieci po tym, jak jej córeczka poważnie się rozchorowała po kontakcie z wirusem opryszczki. Zwróciła przy tym uwagę na to, że wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i chorując na opryszczkę najlepiej izolować się od nich!
Jak dbać o włosy dziecka i kiedy pierwszy raz obciąć mu włosy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. W końcu jakość włosów dziecka zależy głównie od genów, ale ich wygląd to zasługa rodziców. Przeczytajcie porady, jak pielęgnować włosy dziecka, jakich kosmetyków używać i czym czesać włosy niemowlaka!
Ciemiączka ułatwiają dziecku przyjście na świat i przez następne miesiące pozwalają ocenić stan zdrowia niemowlęcia. Co oznacza ciemiączko zapadnięte, a co ciemiączko wypukłe? Czym są ciemiączka i co powinnaś wiedzieć na ich temat?
Co to znaczy, gdy mówimy o kimś, że jest w „czepku urodzony”? Najczęściej w ten sposób określa się osobę, która ma w życiu wielkie szczęście. Ma to związek z niezwykłymi narodzinami, które zdarzają się bardzo rzadko: trzeba mieć dużo szczęścia, aby urodzić się w niepękniętym worku owodniowym.
Babcie często pośrednio biorą udział w wychowywaniu naszych dzieci, radzą też jak je leczyć. Niestety, wiele tych rad dotyczących leczenia dziecka nie ma potwierdzonej skuteczności i okazują się zwykłymi mitami. Oto lista tych najpopularniejszych babcinych sposobów na przeziębienia i choroby, które można włożyć między bajki.
Niedrapki są jednym z elementów wyprawki, którą każda mama dokładnie przygotowuje przed przyjściem dziecka na świat. Do czego służą niedrapki i czy na pewno są niezbędne?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.