Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Wybór prezentu dla małego dziecka nie jest łatwy i dla jego rodziców i rodziny, która pragnie sprawić mu niespodziankę. Na rynku jest bowiem wiele zabawek i akcesoriów dla maluszków, które zamiast pomagać dziecku dobrze się rozwijać, przeszkadzają mu w tym. Specjalną listę zakazanych prezentów mają logopedzi. Zanim wpadniecie w szał świątecznych zakupów, koniecznie się z nią zapoznajcie.
Pierwszy miesiąc macierzyństwa. Nie da się chyba przecenić tej ilości emocji, którą czuje każda świeżo upieczona mama. Są skrajne uczucia, jest pełno nowości i chwil, które będziemy pamiętać całe życie. Młode mamy pokazują piękne, ale i do bólu szczere kardy z pierwszego miesiąca życia z noworodkami.
Każdy świeżo upieczony rodzic z zapartym tchem obserwuje nowe umiejętności swojego dziecka. Nieraz zastanawia się przy tym, czy może w jakiś sposób wesprzeć jego rozwój. Fizjoterapeutka znana na Instagramie jako @fizjomommy przekonuje, że tak. Już najmłodszym niemowlętom można zaproponować zabawy, które będą uczyły je nowych umiejętności np. obrotów.
Jak dbać o skórę wcześniaków? Na co zwracać szczególną uwagę? Czym pielęgnować wrażliwą skórę noworodka? Na te i inne ważne pytania odpowiada dr Bari Cunningham, dermatolożka, współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group.

Materiał sponsorowany

Jako mama dwójki dzieci wiem, jak ważna jest zdrowa pielęgnacja, a sama, mając wyjątkowo wrażliwą skórę, staram się unikać kosmetyków z długim składem. Tej samej zasady trzymam się, jeśli chodzi o wybór środków do pielęgnacji dla dzieci.

Materiał sponsorowany

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego często pojawiają się na niej podrażnienia i stany zapalne wywołane reakcjami alergicznymi czy czynnikami zewnętrznymi. Zmiany na skórze dziecka często niepokoją rodziców, jednak nie każde zaczerwienienie czy wysypka wymaga interwencji lekarza. Jakie są najczęstsze problemy skórne u niemowląt i jak sobie z nimi radzić?

Materiał sponsorowany

Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodka to bolączka każdego świeżo upieczonego rodzica. Choć jego gojenie zajmuje maksymalnie 2 tygodnie, to przez ten czas w głowach opiekunów potrafi pojawić się wiele pytań i wątpliwości. Położna Marta Juszczak w jednym ze swoich ostatnich wpisów na Instagramie odpowiada na nie krótko i rzeczowo.
Jeśli boisz się, że malec będzie miał obolałe kolanka po całodniowym raczkowaniu po pokoju, to uspokajamy - nie musisz się tym martwić. A co ze ślizganiem się po gładkiej podłodze? Wyjaśniamy, czy dziecko potrzebuje antypoślizgowych i miękkich ochraniaczy na kolana do nauki raczkowania.
Dla każdej świeżo upieczonej mamy chłopca opieka i pielęgnacja stanowi rodzaj zagadki. Na co uważać, czego się spodziewać i jak prawidłowo opiekować się małym chłopcem? Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć, będąc mamą synka.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Dla wielu rodziców nagła zmiana w zachowaniu dziecka wydaje się niepokojąca. Malec w pozycji na brzuszku zaczyna wyginać się, odrywając rączki i nóżki od podłoża. Wygląda jakby "pływał" w powietrzu lub robił "samolocik". Czy to objaw nieprawidłowego napięcia mięśniowego? Powód do wizyty u fizjoterapeuty? Wyjaśniamy, czym jest etap "pływania" i czy trzeba się nim martwić.
Zdobywanie poszczególnych umiejętności jest sprawą indywidualną. Dowiedz się, kiedy dziecko zwykle zaczyna siadać, kiedy chodzić, a kiedy mówić. Pamiętaj, że jedne niemowlęta w wieku sześciu miesięcy już raczkują, a inne, starsze, jeszcze tego nie robią. To całkiem normalne!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.