Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Ten przerażający moment zna wielu rodziców. Brak oddechu u dziecka dla rodzica jest jak koszmar. Zwłaszcza jeśli dziecko nie może go złapać dłuższą chwilę, zaczyna się zmieniać jego odcień skóry, a wyraz twarzy sugeruje przerażenie. Wielu rodziców spotkało się lub spotka z taką sytuacją zwłaszcza podczas silnych emocji i intensywnego płaczu u dziecka. Jak wtedy reagować?
Do wizyty patronażowej położnej warto się odpowiednio przygotować, by wyciągnąć z niej jak najwięcej korzyści. Nawet jeśli ta wizyta wydaje ci się zbędna, nie możesz jej uniknąć - to obowiązek świeżo upieczonych rodziców. Ale jednocześnie też przywilej. Wizyta położnej środowiskowej ma pomóc rodzicom rozwiązać początkowe problemy w opiece nad noworodkiem.
Bobbi Althoff, znana tiktokerka, która publikuje treści parentingowe na tym serwisie, po raz kolejny trafia w czuły punkt świeżo upieczonych mam. W żartobliwy sposób za pomocą „triku z awokado” pokazuje, z jakim problemem często muszą się mierzyć mamy karmiące piersią. Fanki dziękują jej za dystans do siebie i praktyczne podejście do kłopotu.
Uczestniczka popularnego telewizyjnego show w czerwcu tego roku urodziła synka. Od tej chwili chętnie pokazuje, jak wyglądają zarówno cienie jak i blaski opieki nad takim maleństwem. W trudnych chwilach wspierają ją fanki i nie szczędzą jej komplementów.
Kobieta została nazwana „potworem” za to, że zdecydowała się na laserowe usunięcie znamienia na twarzy jej dziecka. Ona jednak twierdzi, że zrobiła to, aby mu pomóc. Kto ma rację?
"To jeden z najbardziej przerażających momentów, jakich kiedykolwiek doświadczyłam z całą trójką dzieci" - opisuje mama chłopca, który uległ poważnemu wypadkowi we własnym łóżeczku. Podobny błąd popełnia wielu rodziców. W ten sposób nie należy kłaść dzieci spać. O tym, dlaczego i jak zachować zasady bezpieczeństwa opowiada ratowniczka medyczna.
Główny inspektorat sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące soku HIPP 100% Słodkie Jabłka po 4 miesiącu 200 ml. Po skardze konsumenta potwierdził obecność cząstek o właściwościach magnetycznych w jednej partii tego produktu.
Prezenterka z okazji rozpoczynającego się właśnie światowego tygodnia karmienia piersią podzieliła się na Instagramie intymnym zdjęciem, na którym karmi swojego synka piersią. Przy okazji powiedziała, co myśli na temat karmienia w miejscach publicznych. „Rzadko publikuję tak prywatne kadry z mojego życia, ale te są wyjątkowe i niech będą moim głosem w sprawie” – napisała.
Były aktor Jakub Tolak znany z serialu „Klan”, w którym wcielał się w postać Daniela Rossa, zamieszkał z żoną w kamperze. W czerwcu para powitała na świecie swoje pierwsze dziecko – córeczkę Tosię. Teraz malutka, wspólnie z rodzicami, przemierza wiele kilometrów w domu na kółkach. Jej tata pokazuje na Instagramie, jak wygląda opieka nad takim maluszkiem w ciągłej podróży.
Od czego zależy kształt pępka dziecka? Wbrew pozorom, nie od umiejętności lekarza, który odcina pępowinę. Kiedy pępek goi się odpowiednio, a jak odróżnić specyficzne stany, wymagające konsultacji lekarskiej? Położna pokazała, jak wyglądają pępki, które warto pokazać specjaliście.
Czy niemowlę może przebywać na słońcu? Tak, ale nie za długo i tylko wtedy, gdy jest skóra jest odpowiednio zabezpieczona. Ale co to dokładnie znaczy? Sprawdź swoją wiedzę na temat ochrony dzieci przed promieniami UV i wysokimi temperaturami rozwiązując nasz quiz.
Prawidłowa waga niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko zbyt mało przybiera na wadze? Zobacz ile powinien przybierać noworodek na wadze, a ile starsze niemowlę.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.