Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Higiena jamy ustnej niemowlaka powinna być wykonywana równie dokładnie, co u starszych dzieci. Tymczasem wielu rodziców nie przywiązuje do niej wagi do czasu, w którym nie pojawi się pierwszy ząbek. Jak powinna ona prawidłowo wyglądać i co powinni robić rodzice, podpowiada Wojciech Hennig, specjalista stomatologii ogólnej. 
Gdy niemowlę płacze, wierci się, marudzi, zaciska dłonie w piąstki, drży mu warga, zastanawiasz się, co mu dolega. Płacz niemowlaka może mieć różne przyczyny. Dlaczego niemowlę płacze? Poznaj przyczyny i rodzaje płaczu niemowlaka. 
Choć asymetria ułożeniowa niemowlaka sama w sobie nie jest chorobą, może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jakie są objawy asymetrii u dziecka? Jak wygląda rehabilitacja i ćwiczenia dla niemowląt z asymetrią ułożeniową? Sprawdź!
Krople do nosa na katar zawierają substancje czynne (np. chlorowodorek oksymetazoliny), które zmniejszają obrzęk błon śluzowych. Lekarz przepisze je niemowlęciu tylko w ostateczności, gdy przeziębione dziecko z powodu obrzęku śluzówek nie może jeść ani spać.
To, co sprawiało wrażenie bycia jedynie spontanicznymi dźwiękami wydawanymi przez maluszka, w rzeczywistości ma w sobie sporo sensu. Przynajmniej tak twierdzi Priscilla Dunstan, która prowadzi nad tym badania od 20 lat. Ma ona swoją szkołę "sekretnego języka niemowląt", własną aplikację na telefon, a o swoich odkryciach mówiła nawet u Oprah Winfrey.
Perły Epsteina to biało-żółte cysty, tworzące się u noworodków na dziąsłach i podniebieniu. Przysparzają zmartwienia wielu świeżo upieczonym mamom - występują u 80 proc. narodzonych dzieci. Nie ma się jednak czego obawiać: perły zębowe to zupełnie niegroźna przypadłość. Jeśli jednak pojawią się u niemowląt mogą zostać pomylone z groźniejszymi zmianami.
Kilka naszych czytelniczek uniknęło tragedii dzięki temu, że przewoziły dzieci w fotelikach. Przekonaj się, czemu to takie ważne, by twoje dziecko jeździło tylko w foteliku samochodowym.
Każde dziecko znajdujące się w jadącym samochodzie musi być zapięte w foteliku. Byłoby też dobrze, aby jak najdłużej podróżowało tyłem do kierunku jazdy. Zdaniem specjalistów jazda w foteliku ustawionym tyłem jest najbezpieczniejsza.
Fotelik samochodowy to jeden z niezbędnych elementów wyprawki dla noworodka. W aucie zapewnia bezpieczeństwo, w domu ułatwia opiekę nad dzieckiem. Czym się kierować, kupując fotelik samochodowy dla noworodka?
Dobrze dobrany fotelik samochodowy to kwestia bezpieczeństwa naszego dziecka. Przewożąc dziecko w samochodzie chcemy do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia jakiekolwiek zagrożenia. Przeczytajcie, co warto wiedzieć zanim wybierzecie fotelik samochodowy dla dziecka i obejrzyjcie film w radami eksperta.
Uważa się, że niemowlęta są stworzone do ssania piersi i samę będą wiedziały co robić będąc w jej pobliżu. Mimo to, ważne jest odpowiednie chwycenie piersi i podanie jej dziecku. Dobry chwyt sprawi, że będzie ono ssać efektywnie, a brodawki mamy nie ucierpią podczas karmienia. Jak uzyskać taką perfekcję? Poznaj dwa sposoby położnych.
Co jeść w czasie karmienia piersią, a czego unikać? Dieta karmiącej mamy powinna być bardzo urozmaicona, ale istnieją produkty, których w czasie laktacji lepiej unikać. Jakie to produkty? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, co można jeść karmiąc piersią.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.