Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Przywrócenie laktacji i powrót do karmienia naturalnego są możliwe nawet po kilkumiesięcznej przerwie. Bywają sytuacje, gdy świeżo upieczona mama nie może karmić piersią, np. z powodu swojej choroby czy dłuższej rozłąki z dzieckiem, i laktacja u niej zanika. Jak przywrócić laktację po dłuższej przerwie?
Karmienie butelką czasami jest konieczne, a czasem jest wyborem kobiety. Bez względu na powód rezygnacji z karmienia piersią, nie martw się: karmienie noworodka butelką jest naprawdę proste. Prezentujemy podstawowe zasady karmienia niemowlęcia butelką.
Kokon dla niemowlaka inaczej nazywany jest gniazdkiem niemowlęcym. Wyglądem kokon dla niemowlaka przypomina nieco ponton - ma wyższe boki wypełnione silikonową włókniną, dzięki czemu maluszek czuje się bezpiecznie i przytulnie. Jaki kokon do spania dla niemowlaka wybrać? Podpowiadamy.
Jeśli kompletując kosmetyki dla niemowlaka, głowisz się, jak dokonać wyboru, mamy dla ciebie radę: kup tylko te kosmetyki dla noworodka, które faktycznie będą potrzebne. Wystarczy kilka kosmetyków dla dzieci, by dobrze zadbać o wszystkie części ciała dziecka.
Spadek wagi noworodka w pierwszych dobach po narodzinach budzi zawsze niepokój młodych rodziców. Tymczasem to nie jest powód do zdenerwowania, gdyż jest to normalny fizjologiczny objaw. Zobacz, dlaczego noworodek traci na wadze i jaki spadek masy ciała mieści się w normach.
Dzieci do 3 roku życia należy chronić przed słońcem szczególnie starannie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dziecko przed promieniami słonecznymi na spacerze i na plaży, jakich filtrów najlepiej użyć i jak je stosować.
O ile układanie niemowlaka, a nawet noworodka w pozycji pronacyjnej w czasie aktywności jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, to w czasie snu dziecko powinno być układane na pleckach. Odpowiedź na pytanie, czy niemowlę może spać na brzuchu, jest więc jednoznaczna.
Kosz Mojżesza, wykonany z naturalnych, przewiewnych materiałów, to dobry zamiennik klasycznego łóżeczka czy kołyski. Miękki i wygodny kosz Mojżesza, często staje się ulubionym miejscem do snu dla niemowlęcia do około 6. miesiąca życia.
Kichanie u noworodka może zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców, jednak nie zawsze jest to powód do niepokoju. Dlaczego noworodek kicha i jakie są przyczyny kichania u noworodka? Czy kichanie noworodka to objaw choroby?
W Polsce kobiety przestają karmić piersią najczęściej już w 2.–3. miesiącu życia dziecka, a więc stanowczo za wcześnie. Nie powinnaś kończyć karmienia piersią tak szybko, ponieważ mleko mamy ma zbawienny wpływ na niemowlaka. Jaki? Sprawdź, dlaczego warto karmić piersią znacznie dłużej.
Maluszek potrzebuje do szczęścia bliskości i komfortu. To jeszcze nie ten czas, gdy miłość okazuje się zabawą, czy czytaniem książeczek. My, matki, aby zapewnić niemowlęciu maksimum matczynej troski dbamy o jego wygodę i dobrobyt, zmieniając pieluszki, tuląc do snu, dobierając idealną, zdrową dietę. Na tym jednak nie koniec. O czym jeszcze warto pamiętać dbając o dziecko?

Materiał sponsorowany

Wkładki laktacyjne są niezbędne w trakcie karmienia, bo absorbują wypływające z piersi mleko, chroniąc ubranie. Obecnie wybór wkładek laktacyjnych jest ogromny. Zobacz, czym się różnią i wybierz najlepsze dla siebie.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.