Niemowlę

Pierwszy rok życia to czas najintensywniejszego rozwoju dziecka. Okres niemowlęcy obfituje w skoki rozwojowe, których obserwacja dostarcza rodzicom wielu niezapomnianych chwil. Dziecko zmienia się z dnia na dzień –  kształtuje się jego wygląd oraz sprawność ruchowa. W 4 miesiącu życia wiotki i bezwładny wcześniej maluch zaczyna sztywno trzymać główkę. Około 6-7 miesiąca życia zaczyna siadać. Pomiędzy 7, a 12 miesiącem przychodzi pora na raczkowanie.

Badanie moczu niemowlaka może być zlecone przez lekarza, jeżeli dziecko ma gorączkę niewiadomego pochodzenia lub podejrzenie infekcji układu moczowego. Przeczytaj jak pobrać próbkę moczu u niemowlaka, jak przykleić woreczek na mocz i ile moczu potrzeba do badania. 
Wiele świeżo upieczonych mam dokarmia noworodki mlekiem modyfikowanym. Czasami butelkę podaje położna w szpitalu, czasem sama mama w obawie o to, że dziecko się nie najada. Ekspert wyjaśnia, czy po pierwszych trudnych dniach laktacji można zrezygnować z dokarmiania i przejść tylko na podawanie piersi.
Wymioty u niemowlaków mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Układ pokarmowy dziecka z różnych powodów odmawia przyjęcia pokarmu i silnymi skurczami żołądka pozbywa się go, wyrzucając treść żołądka na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. Co zrobić, żeby nie dopuścić do odwodnienia dziecka, podczas wymiotów?
Ostatnie miesiące w przedszkolach i żłobkach przebiegają pod znakiem zachorowań na ospę wietrzną. Państwowy Zakład Higieny potwierdza, że w tym roku obserwujemy wzrost zachorowań na tę silnie zakaźną chorobę wieku dziecięcego. Skąd takie statystyki? Lekarze wyjaśniają.
Gorączka u niemowlęcia zawsze budzi w rodzicach niepokój. Dziecko jest rozgrzane, ma zlepione od potu włoski i buzię czerwoną od płaczu. Krótko mówiąc: dziecko ma gorączkę. Kluczowa sprawa to określenie, jak bardzo wysoka temperatura gnębi twoje dziecko. Gorączkę u niemowlęcia możesz zmierzyć w różnych miejscach jego ciała, korzystając z różnych rodzajów termometrów.
Jeśli kiedykolwiek zobaczysz symbol fioletowego motyla na szpitalnym łóżeczku, wiedz, że to nieprzypadkowa ozdoba, ale informacja o smutnej historii, która dotknęła rodzinę noworodka.
Jakiś czas temu internet huczał od afery z różowym mlekiem jednej z amerykańskich Tiktokerek, która pokazała swoje "truskawkowe mleko", mówiąc bez ogródek - "to krew". Filmik stał się viralem, a kobiety komentujące wspominają nawet o zielonkawym i brunatnym mleku. Czy takie kolory są normalne i czy nie zaszkodzą dziecku? Sprawdzamy!
Czy istnieją normy, regulujące prawidłowe karmienie naturalne? Wyjaśniające, ile razy dziecko powinno jeść w nocy i czy chłopcy potrzebują więcej mleka niż dziewczynki? Sprawdź, jak długo powinno trwać karmienie i jak często podawać niemowlęciu pierś?
Prawidłowe raczkowanie poprzedzone jest wieloma etapami przygotowawczymi, które stanowią naukę czworakowania. Przychodzi jednak czas w rozwoju dziecka, kiedy to te formy początkowe nie powinny się przedłużać. Od kiedy dziecko raczkuje w pełnym tego słowa znaczeniu, a w którym okresie nieprawidłowe raczkowanie to powód do wizyty u lekarza?
Czasami nie doceniamy maluchów. Oglądając te filmiki, nabieramy pewności, że już samo raczkowanie daje niemowlętom niezliczone możliwości psocenia. Nagrania są zabawne, ale w każdej chwili mógł zdarzyć się wypadek. Lepiej nie bagatelizować umiejętności niemowlaka. Te dzieci udowadniają, że bobas może być niezłym akrobatą.
Są dzieci, które uparcie odmawiają picia z butelki. A czasem jest to konieczne: mama z jakiegoś powodu musi odciągnąć pokarm, kończy karmienie piersią, rozszerza dietę i chce podać dziecku wodę lub soczek... A mały uparciuch wypluwa smoczek. Co robić i jak nauczyć niemowlę pić z butelki?
Od kiedy kłaść dziecko na brzuchu i jaki czas maluch powinien spędzać w tej pozycji? Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na trening mięśni karku maluszka i jak kłaść niemowlę na brzuszku, aby to było dla niego bezpieczne.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

To także intensywny czas dla rodziców, przed którymi postawione zostają nowe wyzwania związane z pielęgnacją dziecka oraz chorobami okresu niemowlęcego, których często nie sposób uniknąć, takimi jak kolka niemowlęca, ciemieniucha, czy potówki. Niemowlętom zdarzają się również typowe choroby wieku dziecięcego, jak trzydniówka, przeziębienie, lub zapalenie krtani. Choć uciążliwe i czasem groźne, przyczyniają się do kształtowania odporności dziecka.