Ferie w domu - psycholog radzi, jak zapewnić dzieciom odpoczynek w czasie narodowej kwarantanny?

2020-12-21 9:17

Narodowa kwarantanna, pojecie znane z wiosennej fali pandemii powraca. W czasie ferii zimowych zamknięte będą wszystkie hotele, a dzieci nie będą mogły wychodzić z domu w ciągu dnia. Psycholog dziecięcy i młodzieżowy - Zuzanna Suchecka radzi, jak pomóc dzieciom przetrwać wolny czas w domu.

Ferie w domu - jak zapewnić dzieciom odpoczynek w czasie narodowej kwarantanny?
Autor: Getty images

Mimo wprowadzonych obostrzeń, liczba zakażeń nie zmniejsza się, dlatego powraca narodowa kwarantanna, znana nam z wiosennego okresu pandemii. W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dalsze obostrzenia, które obowiązywać będą od 28 grudnia do 17 stycznia.

Nie będzie ferii i obozów

Większość z nich dotyczy dorosłych - nie ma możliwości organizowania imprez sylwestrowych, zamknięte będą galerie handlowe, siłownie, ale część zakazów odczują także najmłodsi. Narodowa kwarantanna trwać będzie bowiem dokładnie w terminie, kiedy dzieci nie będą chodziły do szkoły.

Przerwa od nauki zdalnej zaczyna się 23 grudnia, ale nie zakończy się po Nowym Roku - zostaje przedłużona o ferie zimowe, które w tym roku odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw, mianowicie od 4 do 17 stycznia. 

Które obostrzenia dotkną bezpośrednio dzieci? Chodzi np. o zakaz wyjazdów w czasie ferii zimowych. Rząd zapowiedział zamknięcie hoteli i pensjonatów oraz stoków narciarskich, dlatego tradycyjny wyjazd w góry na narty nie będzie w tym roku możliwy - wszystkie zimowiska i kolonie już zostały odwołane.

Zakaz poruszania się po ulicy

To jednak nie wszystko: utrzymany został zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci do lat 16 w ciągu dnia w godzinach między 8 a 16. Oznacza to, że większość dzieci spędzi czas ferii świątecznych i zimowych dosłownie zamknięta w domach. Wyjście na boisko czy na spacer bez ekip dorosłego (który prawdopodobnie będzie w pracy) grozi nieprzyjemnościami.

Ekspert radzi
Zuzanna Suchecka
Zuzanna Suchecka - psycholog dziecięcy i młodzieżowy, centrumedukacjizdrowotnej.pl, https://www.facebook.com/psychologdzieciecywwa/

Narodowa kwarantanna to trudny czas, dlatego rodzice powinni pomóc dzieciom przetrwać okres izolacji, spędzany bez kolegów i bez wielu rozrywek. Zachęcam rodziców do prowadzenia dziennika nastroju dziecka i monitorowania jego samopoczucie, zwłaszcza, jeśli widzimy, że dziecko źle znosi kwarantannę. Gdyby nastrój nagle się pogorszył, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Oto moje rady: 

  1. Zapewnijmy dzieciom kontakt społeczny z rówieśnikami (przez komunikatory, telefony, wideorozmowy)
  2. Pamiętajmy o ćwiczeniach fizycznych, które zwiększają poziom endorfin (hormonów szczęścia)- powinno to być przynajmniej 15-30 min dziennie.
  3. Zapewnijmy dostęp do świeżego powietrza - jeśli dziecko mieszka w mieszkaniach bez balkonu - często wietrzmy, jeśli jest balkon, ogródek - korzystajmy z niego, ile się da. Po 16-tej koniecznie korzystajmy z wszelkiego rodzaju ruchu. Wskazane spacery, siłownie plenerowe itp.
  4. Podpowiedzmy dzieciom, aby zajęły się rzeczami, które sprawiają im przyjemność: jeśli ktoś lubi układać puzzle, niech je układa, jeśli lubi sklejać modele - kupmy mu kilka nowych.
  5. Postarajmy się trzymać ustalonego harmonogramu dnia (pobudka tak jak do tej pory lub odrobinę później, ale nie za późno, by nie zaburzyć dnia), rutyny.
  6. Organizujmy sobie i dzieciom np. wieczory z grami, babskie spotkania (np. mama z córką robią sobie maseczki na twarz), męskie (np. tata z synami ogląda mecz), tak by urozmaicić i wzmocnić relacje.
  7. Każdego dnia zróbmy sobie jakaś przyjemność (wypiszcie na karteczce wszystkie rzeczy, które można w domu zrobić dla samego siebie) i po kolei realizujcie je. 
  8. Odnajdźmy ukryty talent dziecka. Poszukajcie z dzieckiem czegoś, co być może mu się spodoba i będzie potem przez niego kontynuowane, np. gotowanie, malowanie, tworzenie filmów, programów, pisanie książki, historii, konstruowanie z lego lub innych klocków.
  9. Ustalmy zasady dotyczące korzystania z multimediów - trochę rozrywki nie zaszkodzi, ale za dużo telewizji i komputera źle wpływa na psychikę i zdrowie dziecka.
  10. Zachęcajmy dzieci do korzystania z technik relaksacyjnych: joga, mindfullnes, by obniżyć napięcie które kumuluje się w ciągu dnia.

Półkolonie działają

Co zrobić, aby dzieci przetrwały jakoś ten trudny czas prawdziwego zamknięcia? Obozy i zimowiska w tym roku nie odbędą się, wyjątkiem są półkolonie dla dzieci, które zapewniają im opiekę w ciągu dnia. Część z nich również została odwołana (np. półkolonie narciarskie na warszawskiej Górce Szczęśliwieckiej czy zajęcia w ośrodkach sportowych zamkniętych z powodu lockdownu), ale wiele ośrodków kultury i prywatnych firm podjęło się przeprowadzeni zajęć dla dzieci.

Warto to sprawdzić na stronach urzędów miast i dzielnicy, aby zapewnić dzieciom minimum rozrywki w tym trudnym czasie.

Czytaj również: 

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawirusa?

Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej