Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

2016-10-05 12:36 Milena Tuzimek
Zabawy dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Zabawy dla dzieci w domu to rozwiązanie nie tylko na niepogodę, ale również doskonała forma wspólnego spędzania czasu. Podpowiadamy, jak bawić się z dzieckiem, aby kreatywnie spędzić czas w rodzinnym gronie. Sprawdźcie propozycje zabaw idealne dla 2-3 latków!

Jeśli nie chcemy, aby dzieci nudziły się w domu, warto wspólnie z nimi spędzić czas na zabawach. Może to być wieczór czy weekend pełen zabaw. Oczywiście pomysły na zabawy w domu można wykorzystać bez względu na pogodę i porę roku, ale czas spędzony w domu zazwyczaj kojarzy się z okresem jesienno-zimowym. Ze względu na deszczową czy mroźną pogodę nie zawsze możemy wyjść na spacer czy plac zabaw, wtedy szczególnie przydarzą się pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora.

Dzieci nie lubią monotonii i szybko protestują, jak tylko zabawa przestaje być atrakcyjna. Najczęściej spędzamy czas z dzieckiem, sięgając po typowe rozwiązania jak rysowanie, układanie puzzli, gry planszowe, czytanie książeczek czy w końcu oglądanie bajek. Rodzicom czasem wyczerpują się pomysły, dlatego prezentujemy ciekawe zabawy dla dzieci w domu. 

 

Grzechotki zrób to sam

Grzechotki wykonane samodzielnie w domu będą doskonałym pomysłem na zabawę z dzieckem. Do ich wykonania potrzebne będą butelki po wodzie mineralnej, najlepiej małe. Do każdej butelki wsyp wspólnie z dzieckiem ziarna. Doskonale sprawdzi się soczewica, fasola, groch czy ryż. Następnie zakręć butelkę. Dziecko z pewnością zajmie się nową zabawką i może wykorzystać ją w bardzo kreatywny sposób. 

Przeczytaj również: Zabawy ruchowe dla dwulatków

Zabawa w chowanego 

Jest to bardzo prosta zabawa. Wybieramy kilka zabawek, możemy wziąć te, które dziecko lubi najbardziej. Po kolei ukrywany jedną z zabawek i próbujemy dowiedzieć się od malucha, której brakuje. Zabawa, która pozornie wydaje się bardzo prosta rozwija w dziecku logiczne myślenie i uczy obserwacji.

Przeczytaj również: Jak odciągnąć dziecko od smartfonu i tabletu?

Kręgle

Kręgle możemy kupić w sklepie z zabawkami lub zrobić je samodzielnie. Wystarczy sześć butelek po wodzie. Możemy wlać do nich wodę z kolorowymi barwnikami lub wsypać piasek. Oczywiście potrzebna będzie też kula, którą może być zwyczajna piłka. Ustawiamy kręgle na podłodze i próbujemy przewrócić je za pomocą piłki. Jak tylko zademonstrujemy dziecku, na czym polega zabawa, z pewnością będzie chciał jak naszybciej spróbować samodzielnie strącić butelki za pomocą piłki. 

Śpiewanie na ekranie telefonu

Dzieci często uwielbiają chwalić się swoimi umiejętnościami artystycznymi. Śpiewają, tańczą, opowiadają historie, często zmyślone. Ciekawą formą zabawy z dzieckiem może być nagranie takiego występu np. za pomocą telefonu, a następnie zaprezentowanie go dziecku. Będzie bardzo zadowolone i zabawa z pewnością na jednym odtworzeniu się nie skończy. Możemy również nagrać głośny śmiech dziecka podczas zabawy i następnie pokazać go maluchowi, który powinien rozpoznać się na nagraniu.

Figurki z kasztanów

Jesienią możemy wykorzystać do zabawy kasztany lub żołędzie. To ciekawa, kreatywna i rozwijająca wyobraźnię zabawa. Do jej przygotowania potrzebne będą kasztany, żołędzie i zapałki. Z ich pomocą możemy tworzyć figurki zwierząt, ludziki czy abstrakcyjne przedmioty, oczywiście jeśli tylko pozwolimy dziecku puścić wodze fantazji.

Domowe granie

Jedna z najstarszych form zabawy. Wystarczy wyciągnąć z szafek garnki, metalowy druszlak, wiaderko do piasku, plastikowe miski czy puste kartoniki i butelki po produktach spożywczych. Do zabawy potrzebna będzie też łyżka drewniana lub plastikowa. Wystarczy, że wręczysz maluchowi łyżkę, a on już będzie wiedział, co z nią zrobić. Taka forma kreatywnej zabawy z pewnością przypadnie do gustu malcowi, a dodatkowo odkryje on nowe dźwięki. 

Malowanie farbami

Malowanie farbami to jedna z czynności, które dzieci uwielbiają. Do zabawy zamiast pędzli możesz użyć gąbki kosmetycznej. Dziecko nabiera na gąbkę trochę farby plakatowej i maluje nią po papierze. W ten sposób możecie stworzyć tradycyjny obrazek przedstawiający np. drzewa, chmury czy słońce, lub abstrakcyjne dzieło sztuki wykonane przez malucha.

Przeczytaj również: Dlaczego aktywność ruchowa jest tak ważna?

Przesypywanie ziaren

Interesująca zabawa, która pobudza wyobraźnię, ale wymaga od rodziców trochę cierpliwości. Przygotowujemy dwie lub trzy miseczki i wsypujemy  do nich np. fasolę, groch i czerwoną soczewicę. Następnie pozwalamy dziecku na przesypywanie ziaren z jednej miski do drugiej za pomocą łyżki lub rączek. Po zabawie możemy wspólnie z maluchem posprzątać ziarna np. za pomocą odkurzacza. 

Uśmiechnięte buźki 

Pacynki można kupić gotowe w sklepie z artykułami dla dzieci. Jednak jeśli nie posiadasz ich w domu, nic straconego, możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczy narysować buźki na palcach za pomocą flamastra lub markera. Teraz możesz zaprezentować dziecku rozmawiające ze sobą buźki-palce, które opowiadają ciekawe historie. 

Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Nauka języka obcego jest bardzo ważna, jednak nie wszyscy rodzice wiedzą, kiedy jest najlepszy czas, aby rozpocząć tę naukę. Posłuchaj rad naszego eksperta - Marzeny Jastrzębskiej z placówki Play&Tell.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE