Gdzie i jak szukać pomocy lekarskiej dla dziecka w święta i długi weekend?

2022-05-06 13:51

Przed nami seria długich weekendów, w czasie którego zarówno apteki, jak i przychodnie będą zamknięte. Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie świąt, gdy rozchoruje się nam dziecko? Podpowiadamy, jak znaleźć lekarza do chorego malucha w święta.  

Gdzie i jak szukać pomocy lekarskiej w święta?
Autor: Getty images Gdzie i jak szukać pomocy lekarskiej w święta?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

W najbliższe dni świąteczne w całej Polsce przychodnie będą zamknięte. Aby dostać się z chorym dzieckiem do lekarza, należy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że w razie choroby dziecka, powinniśmy udać się nie do naszej przychodni rejonowej, ale do placówki pełniącej świąteczny dyżur. W każdej dzielnicy lub regionie znajdziesz takie miejsce.

Adresy przychodni pełniących świąteczne dyżur znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl  lub na stronie NFZ-tu. Pamiętaj, że w wyjątkowych przypadkach lekarz pełniący dyżur może zgodzić się na wizytę domową, dlatego nie zapomnij o to spytać. 

Nocne i świąteczne dyżury pełnią również prywatne placówki - jeśli masz wykupiony pakiet w jednej z nich, zadzwoń na infolinię. 

Zagrożenie życia - dzwoń na pogotowie

Do nagłych przypadków, czyli takich, które według ciebie są zagrożenie dla zdrowia dziecka, możesz skorzystać z pomocy pogotowia. Karetkę do dziecka wezwiesz dzwoniąc na numer 112 lub 999.

Możesz też osobiście z maluchem na SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy. Ich listę znajdziesz na stronach rządowych https://pacjent.gov.pl/na-ratunek.

Teleporada świąteczna

Możesz również skorzystać z bezpłatnego telefonu, tzw. teleplatformy, czynniej w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 800 137 200, a  otrzymasz poradę lekarza przez telefon.

Czytaj również: Z dzieckiem u lekarza - co jest potrzebne podczas wizyty u lekarza?

Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

Sprawdź, jak działa program Domowa Opieka Medyczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza