Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

2014-02-23 1:23

Chore niemowlę to dla rodziców duże zmartwienie. Jeśli masz kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne maleństwo i coś cię niepokoi pierwsza myśl jaka się pojawia to wizyta u lekarza. A może wizyta u lekarza z niemowlakiem wcale nie jest konieczna? Jak to sprawdzić?

Pierwszym odruchem rodziców, gdy coś martwi w wyglądzie lub zachowaniu malca, jest zapisanie dziecka do lekarza. Nie zawsze to dobre rozwiązanie, bo przychodnia to przecież zbiorowisko zarazków. Zdrowe dziecko, które trafia do lekarza z powodu niewinnej wysypki lub niewielkiego kataru, może za kilka dni po wizycie w poradni zachorować na zapalenie oskrzeli lub ospę wietrzną. Chore dzieci przecież tam kaszlą, kichają, dotykają różnych przedmiotów rączkami, którymi chwilę wcześniej wycierały zakatarzony nos. Dlatego zastanów się, czy wizyta u lekarza jest konieczna. To nieprawda, że każdy problem musi rozwiązać lekarz. Oto kilka sytuacji, w których lepiej zaufać instynktowi, niż gnać z malcem do poradni:

Przeczytaj również: Wysypka na skórze noworodka

Co może powodować wysypkę na skórze noworodka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?
Dobrze wiedzieć

Z życia wzięte

Julka urodziła się zdrowa. Ale zanim skończyła miesiąc, rodzice byli z nią w poradni osiem razy. Powody były różne: drobna wysypka na twarzy, podejrzenie kataru, półgodzinne kwilenie, którego przyczyny rodzice nie mogli zrozumieć, brak kupki przez jeden dzień, a także brak snu przez osiem godzin w ciągu dnia. Za każdym razem lekarz uspokajał rodziców, ze nic złego się nie dzieje, zachęcał, aby bardziej ufali swoim umiejętnościom i uprzedzał, aby rodzice nie pojawiali się z tak małym dzieckiem w poradni dzieci chorych bez wyraźnego powodu. Gdy nadszedł czas szczepień, rodzice nie zjawili się z Julka w poradni, bo została przyjęta do szpitala z powodu zapalenia płuc. Prawdopodobnie przyczyną choroby były nieuzasadnione i częste wizyty ze zdrowym niemowlakiem wśród chorych dzieci. Ucz się na cudzych błędach. Gdy malec ma gorączkę, kaszle, ciężko oddycha lub nie chce jeść, idź do lekarza. Ale najpierw zawsze dla dobra maluszka zastanów się, czy wizyta jest konieczna.

Czy z zakatarzonym niemowlęciem trzeba iść do lekarza?

Jeśli to tylko katar, a dziecko chętnie je i jest dość pogodne, nie trzeba od razu gnać do pediatry. Dopiero gdy pojawią się inne niepokojące objawy, np. gorączka, brak apetytu, kaszel, brzydkie kupki, spuchnięte powieki – wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Dziecko ciągle ulewa

Czy zapalenie pieluszkowe u niemowlęcia to wskazanie do pilnej wizyty lekarskiej?

Niekoniecznie. Najpierw postaraj się częściej niż zwykle zmieniać pieluszkę. Myj intymne okolice dziecka tylko pod bieżącą wodą, aby wymyć wszystkie resztki kupki i moczu. Zrezygnuj z mokrych chusteczek i gazików nasączonych wodą lub oliwką. Po umyciu pośladków zostaw malca na 1–2 minuty bez pieluszki, aby ułatwić dostęp powietrza do podrażnionej skóry. Następnie posmaruj skórę zabezpieczającym kremem i załóż pieluszkę. Gdy po 2 dniach nie ma poprawy, zgłoś się do lekarza.

Przeczytaj również: Jak poznać katar u dziecka?

Polecamy wideo: Katar u niemowląt

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza