Zestawił blichtr Oscarów ze zdjęciami skrzywdzonych dzieci. Te zdjęcia poruszają do głębi

2023-03-14 11:43

Coroczne zainteresowanie mediów galą oscarową przybiera wręcz niewyobrażalny zasięg. Na czynniki pierwsze rozkłada się fryzury, kreacje i inne mało istotne detale. Tymczasem na całym świecie dzieją się prawdziwe ludzkie tragedie, których media już nie relacjonują z równie wielkim zapałem. Uğur Gallenkuş, światowej sławy artysta cyfrowy, skomentował to poruszającymi kolażami.

Genialny artysta zestawił blichtr Oscarów ze zdjęciami skrzywdzonych dzieci. Jego kolaże poruszają
Autor: Instagram/@ugurgallen Genialny artysta zestawił blichtr Oscarów ze zdjęciami skrzywdzonych dzieci. Jego kolaże poruszają

Uğur Gallenkuş jest światowej sławy artystą cyfrowym mieszkającym w Stambule. Kolaże, które od lat tworzy, podkreślają globalną przepaść między ludźmi uprzywilejowanymi a uciskanymi.

Przemierzając przestrzeń między bogactwem a biedą, walką a wygodą, miłością a żalem, Gallenkuş chce zmienić sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Także obok blichtru oscarowej gali artysta nie mógł przejść obojętnie. W wymowny i dosadny sposób skomentował ją nowymi pracami.

Niezapomniani. Wojna na Ukrainie

Niech świat zatrzyma się nad krzywdą dzieci

Gallenkuş zestawił pełne blasku zdjęcia z oscarowej gali z wstrząsającymi obrazami dzieci dotkniętymi wojnami i kryzysami humanitarnymi. Na 6 kolażach zobrazował:

  • syryjskie niemowlęta ratowane z gruzów po nalocie na zajętą przez rebeliantów dzielnicę Salihin w północnym mieście Aleppo;
  • 4-letnią Vickie trzymającą w ustach szczotkę do włosów, idącą przez obóz przejściowy Kuluba w Ugandzie;
  • uchodźczynię Rohingya trzymającą na rękach syna po przybyciu łodzią na granicę między Bangladeszem a Mjanmą na najbliższej plaży na wyspie Shah Porir Dip Teknaf;
  • dzieci owinięte w koce ratunkowe na plaży wkrótce po przybyciu wraz z innymi migrantami i uchodźcami na grecką wyspę Lesbos po przekroczeniu Morza Egejskiego z Turcji;
  • syryjskiego ratownika ewakuującego martwe i ranne dziecko ze zbombardowanej dzielnicy Maadi we wschodnim Aleppo;
  • afgańską kobietę, która siedzi obok rannego dziecka po leczeniu w Szpitalu Dziecięcym Indiry Gandhi po potężnym zamachu bombowym w Kabulu.

Kontrasty obu zestawionych światów uderzają.

„Dzieci ofiarami ludzkiej chciwości”

Kolaże Uğura Gallenkuşa udostępniła na swoim profilu Martyna Wojciechowska. W poście wystosowała też swój osobisty apel w obronnie krzywdzonych na całym świecie dzieci.

„Ostatniej nocy oczy całego świata były zwrócone w stronę Hollywood. Najważniejsze wydarzenie filmowe roku. Chciałabym, żeby cały świat równie skutecznie zatrzymał się na chwilę i z tak samo zapartym tchem śledził to, co dzieje się w krajach ogarniętych wojną, kryzysami humanitarnymi, żebyśmy tak naprawdę przejęli się losem uchodźców, tych którzy cierpią z powodu biedy i głodu. Żebyśmy dostrzegli bezimienne ofiary ludzkiej chciwości, walki o władzę, pieniądze. A tymi ofiarami zbyt często są dzieci. Chciałabym, żeby media z taką samą uważnością relacjonowały te niewygodne wydarzenia z jaką analizują stroje i fryzury gości gali wręczenia nagród fabryki snów” – napisała dziennikarka.