"Genialny trik" na gorączkę u dziecka podbija TikToka. "Tylko sobie zaszkodzicie"

2023-02-21 15:19

Czy wszystkie rady i porady udostępniane przez influencerów są godne polecenia? Stanowczo musimy zaprzeczyć. Ten niby „genialny trik” na gorączkę podczas choroby dziecka może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Mama mierzy niemowlakowi gorączkę
Autor: Getti Images "Genialny trik" na gorączkę u dziecka podbija TikToka. "Tylko sobie zaszkodzicie"

Jednym z pierwszych objawów chorobowych u dzieci jest gorączka. O ile w przypadku najmłodszych wolimy upewnić się, czy nie wiąże się to z poważniejszymi dolegliwościami, tak w przypadku nieco starszych pociech próbujmy obniżyć temperaturę na własną rękę. Dopiero gdy wysoka gorączka utrzymuje się drugą i trzecią dobę, konsultujmy się z pediatrą. Jeżeli jednak coś wyjątkowo nas niepokoi, nie należy czekać, tylko od razu zwrócić się do specjalisty.

Tak przynajmniej powinno być, ale zdarza się, że niektórzy rodzice szukają ciekawych i sprawdzonych „przepisów na gorączkę” w internecie.

Pewna mama na swoim profilu na TikToku @tinyjellow prowadzi cykl porad i trików dotyczących rodzicielstwa, które sama stosuje. W jednym z opublikowanych nagrań pojawił się sposób na gorączkę u dziecka. Nie polecamy. Tylko ostrzegamy, aby z niego nie skorzystać.

Zobacz także:

Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Mokre skarpety

„Pomysłowa” mama w swoim poście  z cyklu „Rzeczy, których nauczyłam się jako świeżo upieczona mama”, prezentuje moczone w wodzie z lodem skarpetki, które następnie nakłada na stopy swojego synka. Na mokrą parę zakłada suchą i to według niej jest sprawdzone remedium na gorączkę u malca.

Według jej zaleceń powinno się tak postępować za każdym razem, gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia.

Na nagraniu widać, jak chłopiec wzdryga się po założeniu zimnej i mokrej skarpety.

Fala negatywnych komentarzy

Na całe szczęście internauci zachowali zdrowy rozsądek i pod nagraniem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy osób, którzy nie pochwalają takiego sposobu na przeziębienie.

„To wydaje się BARDZO zacofane” – napisała jedna z internautek.

„Jestem pielęgniarką i całą sobą jestem za domowymi sposobami, ale to, co pokazujesz, jest mocno wątpliwe” – przyznała inna.

„Właściwie to pogarsza sprawę” – czytamy w kolejnym komentarzu.

„To wygląda na koszmar sensoryczny” – wyznała następna.

Pojawiły się również głosy, aby pod żadnym pozorem nie eksperymentować w ten sposób na swoich dzieciach.

Chłodne okłady, ale nie lodowate skarpety

Jeżeli temperatura nie przekroczyła 38,5 stopni i samopoczucie malucha umożliwia wstrzymanie się od podania leków, możemy zastosować domowe sposoby na obniżenie gorączki. W tym celu możemy nałożyć kompres zmoczony w wodzie o temperaturze pokojowej na czoło, kark, a nawet łydki dziecka. Pamiętajmy, że tego rodzaju okłady stosujemy maksymalnie 15 minut.

Jeżeli jednak cokolwiek nas niepokoi, na przykład gorączka szybko wzrasta, należy udać się do lekarza. To samo tyczy się niemowląt i małych dzieci, u których objawy chorobowe powinny być konsultowane ze specjalistami.

Czytaj także: Czy obniżać gorączkę u dziecka, czy czekać? Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów, które przyniosą malcowi ulgę