Gorączka u niemowlaka: najskuteczniejsze sposoby na obniżenie gorączki u niemowlęcia

2020-02-14 22:04 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Podwyższona temperatura ciała dziecka to nie zawsze gorączka u  niemowlaka. Ale gdy zajdzie taka potrzeba, warto wiedzieć, jakimi metodami obniżać gorączkę u dziecka. Przedstawiamy te najskuteczniejsze sposoby na zbicie gorączki u niemowlęcia.

Nawet zupełnie zdrowe niemowlęta rzadko kiedy mają temperaturę ciała wynoszącą równo 36,6°C, bo system termoregulacji u takich maluchów nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty.

Nie znaczy to jednak, że wszystkie wartości są u takich dzieci prawidłowe. Przyjmuje się, że dziecko nie ma gorączki, jeśli temperatura mierzona w odbycie wynosi od 36,6 do 38°C.

Temperatura między 37,2 a 38°C to stan podgorączkowy. 38,5°C zmierzone w odbycie to już gorączka u niemowlaka. Od kiedy ją obniżać? Zdania lekarzy są podzielone. Niektórzy twierdzą, że jeśli dziecko dobrze znosi wysoką gorączkę, to z obniżaniem gorączki można poczekać nawet do 39°C.

Inni są zdania, że jeśli temperatura mierzona w odbycie wynosi 38,5°C, to jest to znak, że trzeba ją obniżyć, bo rzadko który malec dobrze toleruje tak wysoką temperaturę.

Sposoby na gorączkę u niemowlaka: leki przeciwgorączkowe

To najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury. Niemowlętom od urodzenia można podawać leki na bazie paracetamolu, a tym, które ukończyły 3. miesiąc życia, również ibuprofen.

Paracetamol można podawać co cztery godziny, ibuprofen zaś – co sześć. Są one dostępne w dwóch postaciach: czopków albo płynu. Który wybrać? To zależy od sytuacji.

Jeśli malec jest spokojny, nie wymiotuje, możesz podać mu preparat w płynie. Jeśli zanosi się płaczem, lepiej zaaplikować mu czopek, gdyż nie ma ryzyka, że zwymiotuje lek.

Pamiętaj, by dawkę leku zawsze dopasować do wagi i wieku dziecka – szczegółowe informacje są podane na opakowaniu albo w ulotce preparatu.

Niemowlętom oraz dzieciom do 12. roku życia nie wolno natomiast podawać aspiryny. Kwas acetylosalicylowy, będący jej składnikiem, może się przyczynić do wystąpienia tzw. zespołu Reye’a – choroby stosunkowo rzadkiej, ale zagrażającej życiu dziecka.

Leki obniżające temperaturę zaczynają działać po około 20–30 minutach, czasem jednak na efekt trzeba czekać nawet do godziny. Zdarza się, że – zwłaszcza na początku choroby – działają za krótko, np. lekarz zalecił, by preparat przeciwgorączkowy podawać trzy razy na dobę, tymczasem malec już po trzech, czterech godzinach znów ma wysoką gorączkę.

W takim przypadku nie wolno na własną rękę przekraczać zalecanej dawki leku, można jednak na zmianę stosować leki z dwóch różnych grup, to znaczy jeśli poprzednio malec dostał paracetamol, teraz podać mu ibuprofen. Warto jednak wcześniej skonsultować takie rozwiązanie z pediatrą.

Uwaga! Niektóre maluchy, zwłaszcza ze skłonnością do alergii, mogą być uczulone na leki przeciwgorączkowe. Dlatego uważnie obserwuj

Domowe metody można stosować dopiero po podaniu dziecku leków przeciwgorączkowych, nigdy zamiast nich. Ochładzanie dziecka bez podania mu leków może wywołać drgawki.

materiał partnera
Skutki ataku rotawirusa
Autor: GSK

Gorączka u niemowlaka: chłodne okłady i kompresy

Schłodzenie jak największej powierzchni ciała malucha może obniżyć temperaturę i poprawia samopoczucie malca. Zmoczone w chłodnej (ale nie lodowatej) wodzie pieluszki, małe ręczniki itp. połóż na czole, klatce piersiowej i koniecznie na brzuszku malca.

W ten sposób schładzana jest krew przepływająca przez główną żyłę w okolicy wątroby, co również obniża temperaturę ciała. Okłady zmieniaj tak często, jak to konieczne, nawet co 2–3 minuty – chodzi o to, by były cały czas chłodne.

Można też włożyć do torebki foliowej kostki lodu, owinąć je ręcznikiem, zrobić z nich rogala i taki lodowy kompres położyć dziecku na karku. W tym miejscu przebiegają duże naczynia tętnicze, co schładza krew płynącą do mózgu. Maluszkowi można też robić schładzające kompresy na łydki.

Dwie ściereczki zanurz w wodzie o temperaturze pokojowej, odciśnij nadmiar wody i owiń nimi łydki dziecka. Taki kompres owiń dodatkowo folią albo suchą ściereczką i załóż dziecku ciepłe skarpetki.

Tak wykonane kompresy można zmieniać co kwadrans – częściej, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba. Dziecko można również owinąć wilgotnym prześcieradłem, a gdy temperatura ciała nieco spadnie, dokładnie wytrzeć i przykryć cienkim kocykiem albo prześcieradłem.

Gorączka u niemowlaka: chłodniejsza kąpiel

Gorączkującego malca można schłodzić, kąpiąc go w wodzie o temperaturze takiej, jaką ma jego ciało, czyli jeśli gorączka wynosi 39°C, to woda też powinna tyle mieć. Gdy woda powoli stygnie, rozpalone ciało malca również nieco się ochładza. Ważne, aby woda nie była zimna. Dziecka nie wolno schładzać gwałtownie, ponieważ jego układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami.

Uwaga! Tego sposobu nie wolno stosować, jeśli malec ma dreszcze albo jeżeli gwałtownie protestuje przeciwko kąpieli – stres i płacz mogą dodatkowo nasilać temperaturę.

Gorączka u niemowlaka: obmywanie gąbką

Ten sposób działa na tej samej zasadzie, co chłodne okłady i letnia kąpiel. Gąbką namoczoną w letniej wodzie obmywaj ciało dziecka, chłodząc je. Tak jak w przypadku okładów i kąpieli, woda nie może być ani za ciepła, ani za chłodna, by niechcący nie wywołać u malca szoku termicznego czy drgawek gorączkowych.

Gorączka u niemowlaka: dopajanie

Picie nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale też pomaga nieco obniżyć temperaturę, bo im malec więcej pije, tym bardziej się poci, a podczas pocenia się organizm oddaje ciepło. Niemowlę jak najczęściej przystawiaj na krótko do piersi. Dziecku możesz też podawać do picia letnią (nie zimną), przegotowaną wodę albo – jeśli nie ma biegunki – soki, które piło już wcześniej i dobrze je toleruje.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE