7-miesięczna dziewczynka znaleziona w oknie życia. Niestety, nie trafi do adopcji

2023-01-17 9:59

Dzwonek w oknie życia ośrodka opiekuńczo-leczniczego sióstr boromeuszek w Gliwicach zadzwonił w niedzielę. Zakonnice znalazły w nim około 7-miesięczną dziewczynkę. Dziecko jest zdrowe, ale szybko nie trafi do adopcji – przekazała policja.

Gliwice. 7-miesięczna dziewczynka w oknie życia. Szybko nie trafi do adopcji
Autor: Gliwicka Policja Gliwice. 7-miesięczna dziewczynka w oknie życia. Szybko nie trafi do adopcji

Boromeuszki odnalazły niemowlę w niedzielne przedpołudnie. O fakcie porzucenia dziecka natychmiast powiadomiły policję i pogotowie. W komunikacie gliwickiej policji czytamy:

Dziewczynką natychmiast zaopiekowały się siostry zakonne. Została też przebadana w szpitalu miejskim, jest zdrowa.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dziecko długo poczeka na adopcję

Jak dodała policja, osoba, która zostawiła dziecko w oknie, nie naraziła go na niebezpieczeństwo. Pod względem prawnym, nic jej nie grozi.

Dziecko było zadbane, nic nie wskazywało na przemoc. Miała przy sobie termosik z mlekiem

– mówi Marek Słomski, rzecznik policji w Gliwicach.

Niestety rodzice dziewczynki nie zostawili przy niej żadnej informacji. Nie wiadomo, kiedy dziecko się urodziło i jakie ma dane osobowe.

– Niestety, sytuacja prawna dziecka nie jest najlepsza. Bez dopełnienia formalności - ważnego oświadczenia matki o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i wyrażeniu zgody na adopcję (składanego w szpitalu) - będzie długo oczekiwać na nową rodzinę – informują policjanci.

Teraz funkcjonariusze chcą znaleźć matkę dziecka, aby ustalić dlaczego zdecydowała się na oddanie córeczki i upewnić, że z kobietą "wszystko jest w porządku", a więc czy nie znajduje się w sytuacji wymagającej pomocy.

Gliwickie okno życia

Gliwickie okno życia funkcjonuje w ośrodku opiekuńczo-leczniczym boromeuszek przy ul. Zygmunta Starego 23. Potrzebujące takiej pomocy kobiety mogą bezpiecznie zostawić dziecko i nic im za to nie grozi.

Okno funkcjonuje dzięki porozumieniu trzech instytucji: Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach i Caritas Diecezji Gliwickiej.

Przeczytaj: Tragedia na porodówce w Kielcach. 41-latka niespodziewanie zmarła po cesarce