Hołownia o tabletce dzień po. "Będzie mniej nieszczęść, łez i cierpienia"

2024-01-17 13:45

Edukacja seksualna i dostępna antykoncepcja zmniejszą liczbę aborcji i doprowadzą do tego, że będzie mniej nieszczęść, łez i cierpienia - podkreślił we wtorek marszałek Szymon Hołownia zapytany przez dziennikarzy o antykoncepcję awaryjną, którą dzień wcześniej zapowiedział premier Donald Tusk.

Hołownia o tabletce dzień po. Będzie mniej nieszczęść, łez i cierpienia
Autor: Getty images/ART SERVICE / SUPER EXPRESS Hołownia o tabletce dzień po. "Będzie mniej nieszczęść, łez i cierpienia"

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu, marszałek Szymon Hołownia został zapytany przez dziennikarza TVN24 o to, czy jako poseł poprze projekt ustawy o tym, by pigułka „dzień po” była dostępna bez recepty. Oto jakie stanowisko ma w tej sprawie.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia seksualne

„Zmniejszy to też liczbę aborcji”. Hołownia o antykoncepcji awaryjnej

Marszałek przyznał, że o propozycji projektu na temat antykoncepcji awaryjnej dowiedział się dzień wcześniej od ministra Macieja Berka i jeszcze nie zdążył omówić go ze swoją formacją. - Powiedziałem ministrowi Berkowi, że jest to dla mnie oczywiste, że antykoncepcja powinna być dostępna. Jeśli chodzi o pigułkę "dzień po", to musimy wiedzieć, czy będzie to tylko dla osób pełnoletnich, czy dla niepełnoletnich będzie tylko na receptę. To są szczegóły, które muszą być uzgodnione i o których musimy wiedzieć - przekazał.

Podkreślił jednocześnie, że jego klub wyraźnie opowiada się za edukacją seksualną i dostępnością antykoncepcji.

- Myślę, że tak jasno i wyraźnie mówiliśmy, że jeśli będzie bezpieczeństwo i edukacja seksualna, a antykoncepcja będzie dostępna, to na koniec zmniejszy to też liczbę aborcji i doprowadzi do tego, że będzie mniej nieszczęść, łez i cierpienia, które często obserwujemy – powiedział.

Zauważył także wszystkie te działania są w interesie tych wszystkich osób, które dziś głośno wypowiadają się za życiem i „tę cywilizację życia chcą budować”.

Pigułka „dzień po” – zapowiadane zmiany w prawie

W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział przyśpieszenie prac nad tym, by pigułka „dzień po” była znów dostępna bez recepty. - Na dzisiejszym posiedzeniu rządu będziemy zajmowali się sprawą praw i wolności kobiet. W tym przypadku mówimy o możliwie jak najłatwiejszym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc tzw. pigułki dzień po – zapowiedział premier.

- Po kilku rozmowach wewnątrz koalicji, jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy, dzięki czemu takie środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty – dodał.

Antykoncepcja awaryjna w formie pigułki „dzień po” była dostępna w Polsce do 2017 roku. Prawo to zmieniła poprzednia ekipa rządząca wkrótce po przejęciu władzy. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona przez poprzedni rząd pod koniec maja 2017 roku, wprowadziła obowiązek posiadania recepty na pigułkę "dzień po".

Źródło: TVN24

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza