Ile będą kosztowały PODRĘCZNIKI SZKOLNE w roku 2014/2015? [O ILE WZROSŁY CENY]

2014-07-23 15:17

Ile będą kosztowały podręczniki szkolne? To pytanie zadaje sobie w tym roku wielu rodziców. Reforma programowa MEN jak na razie wprowadziła do szkół wyłącznie chaos. Rynek wydawniczy zareagował na tę sytuację jednoznacznie - wzrostem cen podręczników. Ile zapłacimy za książki poszczególnych wydawnictw?

Podręczniki szkolne
Autor: thinkstockphotos.com W tym roku za podręczniki szkolne zapłacimy więcej. Wzrosty cen spowodowane są reformą programową MEN.

W tym roku zdezorientowani są wszyscy: wydawcy, właściciele księgarń, nauczyciele i rodzice. O reformie programowej MEN na razie nie można powiedzieć wielu dobrych słów. Mimo że lipiec dobiega końca, nauczyciele nie znają nawet całości elementarza, wedle którego od września będą uczyli dzieci. Nie będą również mogli korzystać z dodatkowych materiałów, wypracowywanych przez lata, ponieważ MEN nie uwzględnił ich w swoich zmianach.

- Priorytetem dla wydawców, niezależnie od postawy MEN, pozostaje jakość edukacji. Materiały przygotowane przez wydawców w tym roku dla klas I opierają się na sprawdzonych przez wiele lat podręcznikach i ćwiczeniach. Przykro to mówić, ale polityka MEN zmierza do stworzenia edukacji w wersji light. Bez jakiejkolwiek refleksji, jakie narzędzia rzeczywiście są pomocne i niezbędne nauczycielom i uczniom - mówi Jarosław Matuszewski, Przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

Podręczniki szkolne 2014/2015: bez czytanek i wycinanek

Wydawnictwa musiały dostosować się do nowych zarządzeń MEN i w dużym stopniu zmienić zawartość podręczników. Zniknęły z nich m.in. czytanki i inne materiały dydaktyczne, z których do tej pory korzystały pokolenia. Takie działania poskutkowały wzrostem cen - i to całkiem sporym.

- Należy jasno podkreślić, że nie są to te same zestawy, jakie dzieci i nauczyciele otrzymywali do tej pory – dlatego różnią się ceną, która jest dostosowana do wysokości rządowych dotacji. Zgodnie z wolą rządu nie ma w nich kolorowanek, wycinanek, czytanek i innych przydatnych metodycznie materiałów. To niezbędne minimum, aby utrzymać jakość edukacji – to, czy wystarczające, okaże się za kilka lat - mówi Jarosław Matuszewski, Przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

Ile będą kosztowały podręczniki szkolne?

Najpopularniejsze wydawnictwa podniosły ceny podręczników o 0,9-4 procent w stosunku do ubiegłego roku. Zmianę tłumaczą nie tylko wzrostem kosztów produkcji książek, ale również inflacją. Ceny książek wzrosły o:

  • WSIP: 2,6 proc.
  • Nowa Era: 2,1 proc.
  • GWO: 1,1 proc.
  • Oxford University Press: 0,9 proc. (ceny ustala wyłączny dystrybutor, Polanglo)
  • LektorKlett: 3,9 proc.

Źródło: analiza własna Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza