Co zrobić, zanim zacznie się szkoła? "Sprawdź aktualny kalendarz szczepień"

2024-08-23 14:26

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego tuż-tuż. Ostatnie dni wakacji to nie tylko wyciskanie wolnego na maksa, ale i intensywne szykowanie się do szkoły. Na listach mamy wiele zadań do odhaczenia, o jednym - niekoniecznie kojarzącym się z wyprawką itp. - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Co zrobić, zanim zacznie się szkoła? Sprawdź aktualny kalendarz szczepień

i

Autor: Getty Images Co zrobić, zanim zacznie się szkoła? "Sprawdź aktualny kalendarz szczepień"

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami - uczniowie wrócą do szkół za niewiele ponad tydzień, w poniedziałek 2 września. Czeka ich wiele zmian, to m.in. obowiązkowa nauka pierwszej pomocy, nowe legitymacje szkolne czy zwiększenie limitów uczniów w klasach. Ten ostatni punkt związany jest ze zmianami, jakie obejmą uczniów z Ukrainy - od września są oni objęci obowiązkiem szkolnym.

Zanim lekcje rozkręcą się na dobre, trzeba m.in. skompletować wyprawkę do szkoły. Jednak trzeba pamiętać nie tylko o zeszytach czy butach na zmianę. GIS przypomina o szczepieniach.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

GIS przypomina przed nowym rokiem szkolnym: Dziecko będzie się stykać z wieloma drobnoustrojami

Przygotowując się do nowego roku szkolnego sprawdzamy listy wyprawkowe, rzadko zaglądamy do książeczek zdrowia. O tym, aby upewnić się, czy dziecko jest zaszczepione odpowiednio do swojego wieku, w mediach społecznościowych przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Już za chwilę zacznie się rok szkolny. W przedszkolu i szkole twoje dziecko będzie się stykać z wieloma drobnoustrojami

- czytamy na instagramowym profilu GIS.

W komunikacie nie skupiono się jednak np. na myciu rąk (o którym również warto przypomnieć uczniom), a na szczepieniach. GIS zachęca, aby sprawdzić, czy dziecko ma wszystkie niezbędne szczepienia.

Upewnij się, że zostało zaszczepione odpowiednio do swojego wieku, sprawdź aktualny kalendarz szczepień

- wskazano we wpisie.

Na co szczepimy uczniów?

W kalendarzu szczepień znajdziemy szczepienia obowiązkowe i zalecane. Te obowiązkowe, to szczepionki przeciw:

  • gruźlicy,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • rotawirusom,
  • błonicy, tężcowi, krztuścowi,
  • poliomyelitis,
  • Hib,
  • pneumokokom,
  • odrze, śwince, różyczce.

Zalecane są szczepienia przeciw:

  • meningokokom,
  • grypie,
  • ospie wietrznej,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Dwa zalecane, ale bezpłatne szczepienia to te przeciw COVID-19 oraz ludzkiemu wirusowi brodawczaka (to jednak nie dla wszystkich).

Oczywiście najwięcej szczepień dziecko przyjmuje w pierwszych latach życia, ale później również musi odwiedzić gabinet zabiegowy, chociażby po to, aby przyjąć dawkę przypominającą. W szóstym roku życia dziecko otrzymuje pierwszą dawkę przypominającego przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także szczepienie przypominające przeciw poliomyelitis oraz odrze, śwince i różyczce. A później?

Na drugą dawkę szczepienia przypominającego przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi należy zgłosić się w 14. roku życia, a na trzecią - w 19. roku życia.

Ale są jeszcze szczepienia zalecane. To m.in. powtarzane co sezon szczepienie przeciw grypie czy szczepienie przeciw HPV - może być podawane od 9. roku życia (bezpłatne w grupie 12-13 lat).

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"