Ile miałaś lat, gdy urodziłaś ostatnie dziecko? W tym wieku ciąża wydłuża życie

2023-08-08 15:16

Późne macierzyństwo wiąże się z wieloma zagrożeniami. Okazuje się jednak, że może mieć również konkretne korzyści zdrowotne dla mam. Jak donosi czasopismo medRxiv kobiety, które rodzą w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które urodziły wcześniej.

Ile miałaś lat, gdy urodziłaś ostatnie dziecko? W tym wieku ciąża wydłuża życie
Autor: Getty images Ile miałaś lat, gdy urodziłaś ostatnie dziecko? W tym wieku ciąża wydłuża życie

Niels van den Berg z Leiden University Medical Center w Holandii postanowił sprawdzić, jaki jest związek między ogólnym stanem zdrowia kobiet a ich zdrowiem reprodukcyjnym. Wnioski do jakich doszedł mogą być zaskoczeniem dla wielu. Okazało się, że kobiety, które rodzą w starszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej. Wyniki swoich analiz opublikował w czasopiśmie uniwersyteckim medRxiv.

Ciąża nie chroni przed rakiem

Im później zajdziesz w naturalną ciążę, tym dłużej będziesz żyć?

Niels van den Berg wraz ze współpracownikami przeanalizował dane dotyczące ponad 11 500 kobiet z dwóch przeprowadzonych wcześniej badań. Ich uczestniczki w chwili analiz miały co najmniej 50 lat (lub więcej) i minimum jedno dziecko poczęte bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro.

Okazało się, że kobiety, które w późniejszym okresie życia urodziły ostatnie dziecko, żyły dłużej. Naukowcy określili, że każdy dodatkowy rok przed urodzeniem ostatniego dziecka wiąże się z dodatkowymi 22 dniami życia. Analiza statystyczna dowiodła zaś, że nie było to przypadkowe stwierdzenie.

Porównując kobiety, które miały ostatnie dziecko w wieku 40 lat lub młodsze, z tymi, które miały ostatnie dziecko w wieku 45 lat lub starsze, naukowcy odkryli, że ta druga grupa żyła średnio o 17 miesięcy dłużej. Jak skomentował van den Berg, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka zgonu, różnicę 1,41 roku można uznać za dość dużą.

Dlaczego późne macierzyństwo przekłada się na dłuższe życie?

Wcześniejsze badania wiązały poród w wieku 40 lat lub później ze zwiększonym ryzykiem powikłań, w tym tych wpływających na układ krwionośny i układ odpornościowy, w porównaniu z porodem poniżej 40 roku życia. Teraz naukowcy z Holandii przekonują, że kobiety, które decydują się na dziecko po 40. roku życia, mogą żyć dłużej. Dlaczego?

Ci, którzy są w stanie zajść w ciążę i urodzić w późniejszym okresie swojego życia, prawdopodobnie mają dobry ogólny stan zdrowia, co również sprzyja dłuższej średniej długości życia.

Jak podejrzewają badacze, długotrwałe zachowanie zdrowia reprodukcyjnego wiąże się tylko z genetyką, ale także ze stylem życia, jaki się prowadzi. Ale to niejedyne czynniki, które to warunkują – aby odkryć pozostałe, potrzebne będą dalsze badania. Ekspertów nurtuje także pytanie, w jaki sposób i dlaczego w ogóle wiek, w którym kobieta rodzi ostatnie dziecko, może wpływać na jej długowieczność? W tym kierunku również zapowiedzieli pogłębienie swoich analiz. Lepsze zrozumienie zachodzących mechanizmów w organizmie kobiety, może mieć bowiem wpływ na jej zdrowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza