Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

2021-06-17 8:46

Ile razy można podejmować próby poczęcia dziecka z wykorzystaniem zapłodnienia pozaustrojowego? Brak ciąży, pomimo intensywnych przygotowań, może być przyczyną silnego nawet rozczarowania, niektóre pary pociesza jednak to, że do in vitro podchodzić można wielokrotnie. Ile razy próby in vitro mają sens?

Ile razy można podchodzić do in vitro? Wyjaśniamy, kiedy kolejne próby mają sens
Autor: Getty images We wrześniu powinien ruszyć gorzowski program in vitro.

Chociaż zapłodnienie metodą in vitro uznawane jest za najnowocześniejszą technikę wspomagania rozrodu, to jednak, niestety, nie każdy tego typu zabieg kończy się sukcesem. Ile razy można podejmować próby in vitro, czyli poczęcia dziecka z wykorzystaniem zapłodnienia pozaustrojowego?

Spis treści

  1. Ile razy można podchodzić do in vitro - pierwsza próba
  2. Nieudane in vitro – czy warto próbować ponownie?
  3. Przyczyny nieudanego zapłodnienia pozaustrojowego
  4. Powtórne in vitro – postępowanie przed kolejnym zabiegiem

Ile razy można podchodzić do in vitro - pierwsza próba

Zapłodnienie in vitro (inaczej zapłodnienie pozaustrojowe) to jedna z najbardziej nowoczesnych metod, które proponowane bywają parom zmagającym się z trudnościami z zajściem w ciążę. Najogólniej mówiąc, istotą zabiegu jest połączenie komórki jajowej oraz plemnika w warunkach laboratoryjnych.

Proces ten poprzedzony jest przyjmowaniem przez pacjentkę odpowiednich hormonów i pozyskaniem od niej komórek jajowych, a także pozyskaniem od pacjenta próbki jego nasienia (o ile nie zapadnie decyzja o wykorzystaniu materiału pochodzącego z banku nasienia).

Wtedy, gdy komórka jajowa zostanie połączona z plemnikiem, kolejnym etapem procedury jest przeniesienie zarodków do jamy macicy pacjentki, gdzie zarodek powinien się ostatecznie zagnieździć. Tak się dzieje, ale nie zawsze – ogólnie szacuje się, że skuteczność in vitro sięga około 30-40%.

Nietrudno się dziwić, że niepowodzeniu towarzyszy zwykle silne rozczarowanie – przed zabiegiem para musi poczynić dość dużo wysiłku, oprócz tego zapłodnienie pozaustrojowe jest, niestety, dla wielu par bardzo drogie.

W sytuacji, gdy jeden zabieg nie poskutkował oczekiwaną od długiego czasu ciążą, możliwe jest jego powtórzenie – pojawiać się tutaj może jednak pytanie, ile razy można podchodzić do in vitro.

Czytaj również: In vitro - na czym polega i ile kosztuje?

Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

In vitro: jak przebiega, kto może skorzystać i komu przysługuje refundacja

Nieudane in vitro – czy warto próbować ponownie?

Pary, które są zdolne ponieść koszt kolejnego zapłodnienia pozaustrojowego, jak najbardziej mogą ponownie skorzystać z tej metody wspomagania rozrodu. Nie ma tak naprawdę konkretnych wytycznych dotyczących tego, po ilu in vitro nie ma sensu dalej próbować.

Jest to kwestia zdecydowanie indywidualna i polecać lub odradzać zabieg danej parze lekarz może dopiero po przeanalizowaniu wielu różnych aspektów – przede wszystkim zdrowotnych – dotyczących danej pary.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak partnerzy znieśli nieudane in vitro – w przypadku osób, które bardzo ciężko przeżyły wcześniejsze nieudane zabiegi, kolejna procedura może być niewskazana ze względu na ryzyko, że psychika pacjentów nie będzie wręcz w stanie udźwignąć kolejnego niepowodzenia.

Wskazania do in vitro

Przyczyny nieudanego zapłodnienia pozaustrojowego

W sytuacji, gdy mija czas i pary mają za sobą kolejne nieudane in vitro, konieczne jest bliższe przeanalizowanie tego, jakie mogą być przyczyny takiego problemu. Wbrew pozorom wyróżnia się ich stosunkowo dużo – powodem niepowodzeń mogą bowiem w tym przypadku być:

  • nieudana implantacja zarodka (do której doprowadzać może m.in. niższa – wynikająca z wieku pacjentki – jakość jej komórek jajowych),
  • poronienia nawracające (za które odpowiadać mogą np. wady macicy czy zaburzenia hormonalne),
  • nieprawidłowa odpowiedź organizmu pacjentki na stymulację hormonalną,
  • niska jakość męskiego nasienia,
  • nieprawidłowości związane z samym zapłodnieniem komórki jajowej.

Z całą pewnością osoby decydujące się na in vitro mają zazwyczaj za sobą wiele różnych badań – przy nieudanych zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego konieczne bywa jednak ponowne ich wykonanie, a czasami także zgłoszenie się na inne, wcześniej niewykonywane badania.

Do nieudanego in vitro może bowiem doprowadzać zarówno endometrioza, jak i choroby ogólnoustrojowe (szczególnie zaś te z nich, z którymi związany jest nasilony proces zapalny).

Czytaj również: „Nigdy później aż tyle nie płakałam” – 6 trudnych historii poronień naszych czytelniczek

Naprotechnologia a in vitro: czym się różnią?

Powtórne in vitro – postępowanie przed kolejnym zabiegiem

Partnerzy mogą stawać się w którymś momencie bardzo zniechęceni – w końcu jak wspomniano już powyżej, przy nieudanym in vitro i chęci powtórzenia procedury konieczne bywa wykonywanie coraz to kolejnych badań.

W praktyce jednak są one jednak bardzo ważne, ponieważ jeżeli uda się stwierdzić, co odpowiada za brak ciąży, możliwe jest wtedy wdrożenie oddziaływań, dzięki którym szanse na zostanie rodzicem ulegną zwiększeniu.

Przykładowo zaburzenia implantacji zarodka mogą przemijać po usunięciu u pacjentki mięśniaka macicy, nieprawidłowa odpowiedź organizmu pacjentki na stymulację hormonalną można z kolei skorygować poprzez zindywidualizowaną terapię hormonalną.

Ostatecznie jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile razy można podchodzić do in vitro, najzwyczajniej w świecie nie ma. Trudności z zajściem w ciążę są jednak znacznym obciążeniem dla psychiki i czasami część par – po kilku próbach in vitro – zwyczajnie zaprzestaje starań o dziecko tą drogą, ponieważ wydaje im się, że kolejna nieudana próba będzie dla nich nie do zniesienia.

Nie bez znaczenia pozostaje również i aspekt finansowy – niektóre osoby nie podejmują wielokrotnych prób zapłodnienia pozaustrojowego ze względu na koszt zabiegu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza