Imiona inspirowane literaturą są ponadczasowe. Wybraliśmy najpiękniejsze i budzące najlepsze skojarzenia

2022-09-08 14:21

Myślałaś o tym, aby wybierając imię dla dziecka, wykorzystać literaturę? Przypomnij sobie wspaniałą postać z ukochanej książki, piękną bohaterkę z uwielbianej ekranizacji… Oto kilka imion, inspirowanych literaturą, które doskonale będą pasować do twojego dziecka.

Imiona inspirowane literaturą. Wybraliśmy najpiękniejsze i budzące najlepsze skojarzenia
Autor: Getty images Imiona inspirowane literaturą. Wybraliśmy najpiękniejsze i budzące najlepsze skojarzenia

Na zachodzie, gdzie dowolność w nadawaniu imion dzieciom sięgnęła już chyba apogeum, trend imion inspirowanych literaturą jest bardzo popularny. 

Charlotta, Gilbert, Bridget, Darcy, Harry czy Scarlett – to  imiona znany chyba każdemu molowi książkowemu. A że ich brzmienie jest ładne i przywodzi na myśl dobre skojarzenia, dlatego wiele dzieci je otrzymuje.

W Polsce, raczej nie są one popularne, bo - choć moda na zagraniczne imiona ma się coraz lepiej - to jednak nadal sięgamy po te brzmiące swojsko. Ale istnieje wiele zagranicznych pozycji książkowych ze wspaniałymi bohatera mi, których imiona w przekładzie zostały spolszczone lub zamienione na polskie odpowiedniki.

A jeśli wolisz polskie imiona, zapewniamy, że nasza literatura obfituje w fantastycznych bohaterów i bohaterki, których warto uczcić, nadając ich imiona naszemu dziecku. Nie musisz szukać imion dla dziecka wśród bohaterów Sienkiewicza czy Słowackiego, możesz inspirować się współczesną literaturą - Musierowicz, Grochola... 

Czytaj również: Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek

Czy warto nadać dziecku drugie imię? Sprawdź, co o tym zwyczaju sądzą inni rodzice

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Imiona inspirowane literaturą obcą

Zobacz imiona znane z książek, które na pewno przyjmą się na polskim gruncie.

  • Alicja - "Alicja w krainie czarów" Lewis Carroll. Alicja to dziewczynka, która za sprawą czarów trafia do bajkowego świata ukrytego za lustrem. Alicja jest dobra, rezolutna i bardzo ciekawska. 
  • Kaspian - "Opowieści z Narnii" - Książę, dzielnie walczący o swoje królestwo i naród. Kaspian jest szlachetny, dobry i sprawiedliwy - daruje życie największemu wrogowi. 
  • Emma – "Emma" Jane Austin. Bohaterka to bogata panna, która za swój cel obiera sobie wyswatanie wszystkich swoich przyjaciółek, W tym szaleństwie nie dostrzega własnej miłości. Emma jest trochę rozpieszczona i lubi wtrącać się w nie swoje sprawy, ale jest dobrą i szlachetną osobą.
  • Hermiona - "Harry Potter" J.K. Rowling. Hermiona to najbliższa przyjaciółka tytułowego bohatera książki. Niezwykle bystra, trochę zarozumiała, ale gotowa oddać życie za przyjaciół i za dobro.
  • Jon - "Gra o tron" George R.R. Martin. Jon jest postacią z bardzo dużym poczuciem obowiązku, honorową i niezależną. Zawsze starał się dotrzymać danego słowa i przysięgi, którą złożył.

Imiona inspirowane polską literaturą

Zobacz imiona znanych i lubianych bohaterów polskich autorów

  • Nel - "W pustyni i w puszczy" Henryk Sienkiewicz. Mała angielka porwana w Afryce. Dzięki własnej odwadze i bohaterstwu przyjaciela, udaje jej się powrócić do ojca. Jej dobroć i odwaga są godne naśladowania. 
  • Justyna - "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa. Justyna to uboga szlachcianka, dla której ważny jest nie majątek, ale prawdziwe uczucie i miłość do ojczyzny. 
  • Geralt - "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowski. Białowłosy wiedźmin, który otrzymał niezwykłą sprawność fizyczną i nadludzką siłę, ale potrafi kochać jak zwykły człowiek.
  • Konrad - "Konrad Wallenrod", Adam Mickiewicz. Wychowany w zakonie krzyżackim, buntuje się przeciwko układom politycznym i walczy z zakonem, mimo poczucia zdrady. Jest odważny i sprawiedliwy.
  • Judyta - "Nigdy w życiu" Katarzyna Grochola. Judyta - dziennikarka, zdradzona przez męża, nie poddaje się przeciwnościom losu i przenosi z córką na odludzie, gdzie stwarza jej dom, znajduje przyjaciół i drugą miłość.