500+ przez całą ciążę i więcej pieniędzy na kolejne dzieci? Rząd rozważa takie rozwiązanie

2022-06-22 13:20

Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.

500+ przez całą ciążę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 900 plus zamiast 500 plus
  2. 10 tysięcy becikowego i nie tylko...
  3. Projekt Strategii Demograficznej 2040

Mowa dokładnie o raporcie Centrum Badań i Analiz Rynku dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczącym określenia warunków mających poprawić kondycję demograficzną Polski dostępnym na stronie www.gov.pl. Jedną z części tego 179-stronicowego dokumentu jest rozdział "Koncepty instrumentów demograficznych", w których można znaleźć różne propozycje świadczeń dla rodziców, mające zachęcać ich do posiadania większej liczy dzieci.

Przeczytaj także: Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Podano nowe wyliczenia: jest o wiele drożej

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

900 plus zamiast 500 plus

Wśród licznych propozycji na uwagę zasługuje koncept „Rodzina 500 plus”. Możemy o nim przeczytać na stronie 74 raportu:

„Koncept nr 1 „Rodzina 500+” zakładał podwyższenie oferowanego w programie „Rodzina 500+” świadczenia na drugie dziecko do 600 zł, na trzecie do 800 zł, na czwarte i kolejne do 900 zł oraz przekazywanie świadczenia na pierwsze dziecko tylko w przypadku niskiego dochodu na osobę w rodzinie - jeśli dochód na osobę byłby niższy niż 1 300 zł, przysługiwałoby na pierwsze dziecko 500 zł, a jeśli niższy niż 700 zł, wówczas przysługiwałoby 600 zł. Koncept zakładał również wprowadzenie możliwości otrzymania nowego 500+ od momentu poczęcia dziecka.”

W uzasadnieniu tej propozycji Centrum Badań i Analiz Rynku podkreśliło, że znaczna część respondentów w badaniu uważa, że przed podjęciem decyzji o dziecku należy najpierw osiągnąć stabilizację finansową. Co piętnasty badany nie decyduje się na dziecko ze względu na swoją sytuację materialną (odpowiedź „dziecko to zbyt duże obciążenie finansowe), zaś co trzeci badany uważa, że jego wyższe zarobki mogłyby wpłynąć na decyzję o powiększeniu rodziny.

Przeczytaj także: Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

10 tysięcy becikowego i nie tylko...

Wśród innych propozycji mających poprawić tragiczną sytuację demograficzną w Polsce w dokumencie znalazły się także: bon wychowawczy na każde dziecko w 2. i 3. roku życia w wysokości 1300 zł miesięcznie, becikowe na drugie i kolejne dziecko w wysokości 10 tys., „bon mieszkaniowy” czy zasiłek macierzyński dla niepracujących mam zależnych finansowo od dochodów męża.

Projekt Strategii Demograficznej 2040

Cytowany przez nas raport jest częścią większego dokumentu pod nazwą "Projekt Strategii Demograficznej 2040" przygotowywanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak czytamy na rządowej stronie, jest „to pierwszy w Polsce tak kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii”, a jego nadrzędnym celem jest „wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń".

Przypomnijmy, że wskaźnik dzietności od kilku lat, mimo wprowadzonych świadczeń socjalnych, spada. W 2021 roku wynosił zaledwie 1,320. Jest to najniższy wynik od 2016 roku, kiedy to współczynnik dzietności wyniósł 1,357. Natomiast najniższy współczynnik dzietności w Polsce w XXI wieku (1,222) odnotowano w 2003 roku.

Ujmując to bardziej obrazowo w Polsce w 2021 roku na 1000 kobiet w wieku rozrodczym urodziło się 1320 dzieci. A chcąc uzyskać poziom zastępowalności pokoleń, przelicznik ten powinien mieścić się w przedziale od 2100 do 2150.

Przeczytaj także: Pustki na polskich porodówkach. Liczba urodzeń najniższa od blisko 20 lat

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza