Co zrobić, kiedy niemowlę nie chce spać w obcym miejscu? Poznaj 5 wskazówek certyfikowanej trenerki snu

2022-07-18 15:45

Pierwsze wakacyjne wyjazdy to dla niemowląt prawdziwa życiowa rewolucja: nowe miejsca, nowi ludzie, mnóstwo nowych bodźców. Jak w gąszczu tych nowych doświadczeń, zapewnić dziecku nieco wytchnienia? Certyfikowana trenerka snu namawia, żeby zacząć od zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do snu. Powinny być one zbliżone do tych, które panują w domu.

Co zrobić, kiedy niemowlę nie chce spać w obcym miejscu? Poznaj 5 wskazówek certyfikowanej trenerki snu
Autor: Getty images Co zrobić, kiedy niemowlę nie chce spać w obcym miejscu? Poznaj 5 wskazówek certyfikowanej trenerki snu

Dobrze wyspany maluszek zdaniem Chrissy, trenerki snu, która na instagramie prowadzi prężny profil @the.peaceful.sleeper to gwarancja jego dobrego humoru i doskonałe warunki do tego, by cała rodzina dobrze bawiła się na wakacjach. O dobry sen małego szkraba na wyjeździe należy jednak pomyśleć zanim wyjedziemy z domu. Trzeba się do tego dobrze przygotować, pakując odpowiednie rzeczy do walizki.

Co męczy niemowlaka?

5 wskazówek, które zapewnią dziecku spokojny sen na wyjeździe

  1. Spakuj do torby przenośny sprzęt dźwiękowy (najlepiej niech to będzie grająca maskotka, projektor z pozytywką, karuzelka łóżeczkowa – coś z czego na co dzień korzystacie i co dziecko lubi). Przyda się, gdy w nocy będzie za głośno. Umieść pozytywkę między dzieckiem a miejscem, z którego może dochodzić najbardziej uciążliwy hałas.
  2. Zabierz ze sobą zaciemniające zasłony okienne. W nowym miejscu może okazać się, że będzie jaśniej niż zwykle maluszek ma w swojej sypialni. Możesz też skorzystać z awaryjnego rozwiązania – worki na śmieci i taśma klejąca też się w tej funkcji dobrze sprawdzają.
  3. Zachowaj wszystkie domowe rytuały w czasie usypiania maluszka. Kąpiel o tej samej porze, co zwykle, ten sam śpiworek lub kocyk, lampka nocna, przytulanka itd. Pomyśl wcześniej o spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy.
  4. Weź dziecka nieprane prześcieradło/kocyk/łóżeczko z domu, aby pachniało znajomo.
  5. Jeśli dziecko normalnie śpi w domu w swoim pokoju, to i na wyjeździe postaraj się zapewnić mu własną przestrzeń do spania. Najlepiej zarezerwować pokój dwuizbowy lub wydzielić dziecku własną cześć przestrzeni do spania.

Przeczytaj także: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?