Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?

2024-05-21 12:52

Wakacje wciąż przed nami, ale już wiemy, jak wypadają święta w przyszłym roku szkolnym i na jakie dni wolne mogą liczyć uczniowie. Choć rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września, to wcale nie będzie krótszy - bo potrwa aż do 27 czerwca.

Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?
Autor: Getty Images Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?

Choć obecny rok szkolny jeszcze się nie skończył, już przed kilkoma dniami Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz na rok szkolny 2024/2025. Dowiadujemy się z niego kiedy wypadają ferie zimowe w poszczególnych województwach, a także na ile dni wolnych uczniowie mogą liczyć z uwagi na przypadające święta.

Szykuje się kilka dłuższych weekendów i... nieco dłuższy rok szkolny. Wakacje w 2025 roku rozpoczną się dopiero 27 czerwca.

Warto wiedzieć, że kalendarz opublikowany przez MEN nie uwzględnia tzw. dni dyrektorskich. Dyrektorzy szkół podstawowych dysponują sześcioma takimi dniami w roku, a dyrektorzy techników i liceów - dziesięcioma. To oznacza, że nie ma wówczas lekcji, powinny za to działać świetlice szkolne.

Nauczyciel Roku 2023 jest z warszawskiej Pragi! Radosław Potrac dla "SE": Moje przesłanie jest z Muminków

Ile potrwają przyszłoroczne wakacje?

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie na wakacje mogą ruszać już 21 czerwca. Jeszcze wcześniej swój rok szkolny kończą uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych II stopnia (oficjalnie naukę zakończyli 26 kwietnia).

A jak sytuacja wygląda w kolejnym roku? Wakacje rozpoczną się nieco później, bo 27 czerwca 2025, za to sam rok szkolny rozpocznie się 2 września 2024 (1 września wypada w niedzielę).

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025

To informacja, która interesuje głównie rodziców rezerwujących zimowy wypoczynek. Jeśli szczególnie zależy nam na konkretnym ośrodku, warto już teraz zaplanować urlop i zarezerwować miejsca np. na narty. Oto terminy ferii w poszczególnych województwach:

  • 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Zobacz też: Patent na drobny upominek na zakończenie roku szkolnego. Jest piękny i nieprzesadzony

Czy mógłbyś zostać nauczycielem?

Pytanie 1 z 7
Lubisz dzieci?

Zimowa przerwa świąteczna

Wolne od szkoły w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zaplanowano od 23 do 31 grudnia. Łącznie z poprzedzającym weekendem oraz świętem będzie to 12 dni wolnego.

Wolny będzie także 6 stycznia (Trzech Króli), który wypada w poniedziałek, zatem to pierwszy długi weekend w 2025 roku. Ale nie jest jedyny w nadchodzącym roku szkolnym.

Długie weekendy

Ponieważ 14 października (Dzień Nauczyciela) wypada w poniedziałek, prawdopodobnie w wielu szkołach zajęć lekcyjnych nie będzie, zatem można spodziewać się wówczas pierwszego przedłużonego weekendu.

W piątek wypada 1 listopada, zaś 11 listopada w poniedziałek. W ten sposób uczniowie (oraz zdecydowana większość rodziców) zyska kolejne dłuższe weekendy.

Długi weekend wypada także w maju. Rozpocznie się w czwartek 1 maja i potrwa do niedzieli 4 maja.

Z okazji 19 czerwca (Boże Ciało) także możemy spodziewać się czterech dni z rzędu wolnych.

Ferie wielkanocne potrwają od 17 do 22 kwietnia (od czwartku do wtorku).