Jesteś Kobietą Rh(-)? Nie bój się konfliktu serologicznego!

2021-04-27 9:03

Konflikt serologiczny to jeden z tematów, który wciąż budzi wiele niewiadomych. Kampania Przyjaźni Mamom Rh(-) pomoże przyszłym mamom zrozumieć istotę tego problemu i podkreślić jak ważny w jego kontekście jest czas i równy dostęp do profilaktyki śródciążowej!

Jesteś Kobietą Rh(-)? Nie bój się konfliktu serologicznego!
Autor: Getty images

Okres ciąży to niewątpliwie niezapomniany i piękny czas w życiu kobiety. Każda z nas przeżywa go inaczej, towarzyszą nam różne emocje, przeżywamy go na własny sposób. Troska o to, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej i było bezpieczne dotyczy jednak wszystkich, bez wyjątku.  

Przyszłe mamy, które mają krew o ujemnym czynniku Rh zastanawiają się nad jeszcze jedną kwestią – jak to właściwie jest z tym konfliktem serologicznym? Co zrobić, aby moje dziecko było w pełni bezpieczne?

Konflikt serologiczny – rusza kampania skierowana do przyszłych mam

W marcu, wystartowała kampania edukacyjna Przyjaźni Mamom Rh(-), skierowana do wszystkich przyszłych mam. Jej ambasadorką została znana mama, Agnieszka Kaczorowska-Pela, tancerka, aktorka, choreografka, a także mama Emilki, spodziewająca się niebawem drugiego dziecka. 

W kampanii wezmą udział również  a także znakomici eksperci:

  • prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska, prof. UM dr hab. Beata Pięta- Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych,
  • prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - Krajowy Konsultant ds. perinatologii i ekspert w dziedzinie konfliktu serologicznego,
  • prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka- Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej,
  • dr hab. n. med. Tadeusz Issat- Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
  • oraz prof. dr hab. n.med. Krzysztof Czajkowski – Krajowy Konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Serwis mjakmama.pl jest patronem medialnym kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-)

Kampania - pomoc dla kobiet z Rh(-)

W ramach kampanii, wspólnie z Ekspertami, Agnieszka Kaczorowska uczula kobiety na to jak bardzo ważny w kontekście diagnostyki i profilaktyki konfliktu serologicznego jest czas, czas na  wykonanie odpowiednich badań, a w przypadku podejrzenia konfliktu – czas na zastosowanie profilaktyki.

Najważniejszym zadaniem kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-) prowadzonej w ogólnopolskich mediach jest przede wszystkim zwiększenie świadomości naszego społeczeństwa na temat tego czym jest konflikt serologiczny, kiedy może występować i jak mu zaradzić.

Tak, aby każda kobieta bez względu na to, gdzie prowadzi swoją ciążę, prywatnie bądź na NFZ, miała dostęp do bezpłatnej diagnostyki i profilaktyki śródciążowej. Kampania przybliża także ważny temat, jakim jest choroba hemolityczna noworodka, będąca następstwem konfliktu serologicznego, oraz zwraca uwagę na nieocenioną rolę położnej w ujęciu diagnostyki i profilaktyki śródciążowej.

Jednak to nie wszystko, ponieważ równie ważnym celem kampanii jest zbudowanie Sieci Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-) na terenie całej Polski, w których każda kobieta  z niezgodnością antygenową i brakiem przeciwciał, potwierdzonym w teście Coombsa, niezależnie od miejsca, w którym prowadzi ciąże będzie mogła otrzymać bezpłatną profilaktykę śródciążową, w ramach istniejącej refundacji.

Już niebawem aktualna mapa Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-) zostanie zamieszczona na profilu Fb- Mama Rh(-).

Czym jest konflikt serologiczny? 

O niezgodności serologicznej (zestawieniu konfliktowym w obrębie grupy Rh) mówimy, gdy mama ma grupę krwi Rh(-), a tata Rh(+). Jest to niezgodność serologiczna pomiędzy partnerami, która jeszcze nie wywołuje konfliktu serologicznego.  

O wystąpieniu konfliktu serologicznego mówimy wówczas, kiedy ciężarna kobieta wytwarza przeciwciała odpornościowe, skierowane przeciwko antygenom krwinek czerwonych dziecka. Dzieje się tak, kiedy dziecko odziedziczy grupę krwi Rh+ taty, a następnie ta krew dostanie się do krwiobiegu mamy (wystarczy ok. 0,2 ml, czyli tyle co łza).

Może to nastąpić dopiero w trakcie porodu (ale też ewentualnie poronienia) lub wcześniej, kiedy ciąża wymaga inwazyjnych badań płodu, czy na przykład w razie urazów brzucha. Wówczas organizm mamy wytwarza przeciwciała, które chcą zwalczyć „obce” krwinki dziecka.

Jest to sytuacja stanowiąca szczególne zagrożenie w drugiej i kolejnych ciążach, w pierwszej ciąży to zagrożenie również istnieje, ale jest mniejsze. Konsekwencją wystąpienia konfliktu serologicznego, jeśli w porę nie otrzymamy pomocy, może być choroba hemolityczna noworodka.