Jesteś Kobietą Rh(-)? Nie bój się konfliktu serologicznego!

2021-04-27 9:03
Jesteś Kobietą Rh(-)? Nie bój się konfliktu serologicznego!
Autor: Getty images

Konflikt serologiczny to jeden z tematów, który wciąż budzi wiele niewiadomych. Kampania Przyjaźni Mamom Rh(-) pomoże przyszłym mamom zrozumieć istotę tego problemu i podkreślić jak ważny w jego kontekście jest czas i równy dostęp do profilaktyki śródciążowej!

Okres ciąży to niewątpliwie niezapomniany i piękny czas w życiu kobiety. Każda z nas przeżywa go inaczej, towarzyszą nam różne emocje, przeżywamy go na własny sposób. Troska o to, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej i było bezpieczne dotyczy jednak wszystkich, bez wyjątku.  

Przyszłe mamy, które mają krew o ujemnym czynniku Rh zastanawiają się nad jeszcze jedną kwestią – jak to właściwie jest z tym konfliktem serologicznym? Co zrobić, aby moje dziecko było w pełni bezpieczne?

Konflikt serologiczny – rusza kampania skierowana do przyszłych mam

W marcu, wystartowała kampania edukacyjna Przyjaźni Mamom Rh(-), skierowana do wszystkich przyszłych mam. Jej ambasadorką została znana mama, Agnieszka Kaczorowska-Pela, tancerka, aktorka, choreografka, a także mama Emilki, spodziewająca się niebawem drugiego dziecka. 

W kampanii wezmą udział również  a także znakomici eksperci:

  • prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska, prof. UM dr hab. Beata Pięta- Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych,
  • prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - Krajowy Konsultant ds. perinatologii i ekspert w dziedzinie konfliktu serologicznego,
  • prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka- Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej,
  • dr hab. n. med. Tadeusz Issat- Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
  • oraz prof. dr hab. n.med. Krzysztof Czajkowski – Krajowy Konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Serwis mjakmama.pl jest patronem medialnym kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-)

Kampania - pomoc dla kobiet z Rh(-)

W ramach kampanii, wspólnie z Ekspertami, Agnieszka Kaczorowska uczula kobiety na to jak bardzo ważny w kontekście diagnostyki i profilaktyki konfliktu serologicznego jest czas, czas na  wykonanie odpowiednich badań, a w przypadku podejrzenia konfliktu – czas na zastosowanie profilaktyki.

Najważniejszym zadaniem kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-) prowadzonej w ogólnopolskich mediach jest przede wszystkim zwiększenie świadomości naszego społeczeństwa na temat tego czym jest konflikt serologiczny, kiedy może występować i jak mu zaradzić.

Tak, aby każda kobieta bez względu na to, gdzie prowadzi swoją ciążę, prywatnie bądź na NFZ, miała dostęp do bezpłatnej diagnostyki i profilaktyki śródciążowej. Kampania przybliża także ważny temat, jakim jest choroba hemolityczna noworodka, będąca następstwem konfliktu serologicznego, oraz zwraca uwagę na nieocenioną rolę położnej w ujęciu diagnostyki i profilaktyki śródciążowej.

Jednak to nie wszystko, ponieważ równie ważnym celem kampanii jest zbudowanie Sieci Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-) na terenie całej Polski, w których każda kobieta  z niezgodnością antygenową i brakiem przeciwciał, potwierdzonym w teście Coombsa, niezależnie od miejsca, w którym prowadzi ciąże będzie mogła otrzymać bezpłatną profilaktykę śródciążową, w ramach istniejącej refundacji.

Już niebawem aktualna mapa Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-) zostanie zamieszczona na profilu Fb- Mama Rh(-).

Czym jest konflikt serologiczny? 

O niezgodności serologicznej (zestawieniu konfliktowym w obrębie grupy Rh) mówimy, gdy mama ma grupę krwi Rh(-), a tata Rh(+). Jest to niezgodność serologiczna pomiędzy partnerami, która jeszcze nie wywołuje konfliktu serologicznego.  

O wystąpieniu konfliktu serologicznego mówimy wówczas, kiedy ciężarna kobieta wytwarza przeciwciała odpornościowe, skierowane przeciwko antygenom krwinek czerwonych dziecka. Dzieje się tak, kiedy dziecko odziedziczy grupę krwi Rh+ taty, a następnie ta krew dostanie się do krwiobiegu mamy (wystarczy ok. 0,2 ml, czyli tyle co łza).

Może to nastąpić dopiero w trakcie porodu (ale też ewentualnie poronienia) lub wcześniej, kiedy ciąża wymaga inwazyjnych badań płodu, czy na przykład w razie urazów brzucha. Wówczas organizm mamy wytwarza przeciwciała, które chcą zwalczyć „obce” krwinki dziecka.

Jest to sytuacja stanowiąca szczególne zagrożenie w drugiej i kolejnych ciążach, w pierwszej ciąży to zagrożenie również istnieje, ale jest mniejsze. Konsekwencją wystąpienia konfliktu serologicznego, jeśli w porę nie otrzymamy pomocy, może być choroba hemolityczna noworodka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE