Joanna Opozda testowała kontrowersyjny sposób na ząbkowanie. Pediatrzy stanowczo go odradzają

2022-11-30 12:36

Joanna Opozda w rozmowach z fanami na Instagramie zdradziła, że zdarzyło jej się testować pewien niekonwencjonalny sposób na ząbkowanie. Przyznała jednak, że w przypadku Vincenta się on nie sprawdził.

Joanna Opozda testowała kontrowersyjny sposób na ząbkowanie. Pediatrzy stanowczo go odradzają
Autor: Inmstagram/@asiaopozda Joanna Opozda testowała kontrowersyjny sposób na ząbkowanie. Pediatrzy stanowczo go odradzają

Aktorka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, gdzie często wymienia się z obserwatorkami rodzicielskimi doświadczeniami. Nierzadko radzi się też ich w wielu sprawach związanych z wychowaniem małego Vincenta. W jednej z ostatnich zabaw w formule „Q&Q” Joanna Opozda zdradziła, że wypróbowała jedną z metod na ząbkowanie, którą w wiadomości prywatnej poradziła jej fanka.

Przeczytaj także: Joanna Opozda zabrała synka na plażę w nosidle. Fanki od razu skomentowały: "to szkodzi dziecku"

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Joanna Opozda testuje kontrowersyjną metodę na ząbkowanie

W trakcie zabawy w pytania i odpowiedzi aktorka została zapytana o okres ząbkowania u małego Vincenta. Fanki były ciekawe, ile ząbków ma już synek gwiazdy. Dumna mama przyznała, że ma już dwa. W kolejnym slajdzie relacji Joanna Opozda postanowiła się odnieść do słów swojej fanki, która polecała jej na ząbkowanie pewną niekonwencjonalną metodę.

Polecam na ząbki bursztyny. Kiedyś napisałam ci wiadomość – napisała.

"Próbowałam, u nas się nie sprawdziło" – odpowiedziała jej aktorka.

Pediatrzy stanowczo odradzają naszyjniki i bransoletki z bursztynów

Ząbkowanie to często bardzo trudny okres dla dziecka i jego opiekunów, dlatego rodzice chcąc złagodzić dolegliwości dziecka w tym newralgicznym czasie, chwytają się różnych metod. Nie wszystkie z nich są polecane przez lekarzy.

Nie ma naukowych dowodów na wpływ naszyjników i bransoletek z bursztynu na poprawę snu dzieci, częstość infekcji lub ząbkowanie. Być może czasami działa tu efekt placebo – wierząc w ich moc, mama czuje się spokojniejsza, przez co dziecko również, jest więc mniej płaczliwe i lepiej śpi – piszą w książce „Zdrowy maluszek” lekarki Monika Działowska i Aleksandra Multan.

Stanowczo jednak odradzają ich stosowanie, gdyż każdy mały przedmiot w pobliżu niemowlęcia stwarza poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Zawsze jest ryzyko, że sznurek się rozerwie, a maluch połknie lub - co gorsza – zakrztusi się kamieniem. Wiązanie jakichkolwiek sznurków i naszyjników na szyi dziecka grozi podduszeniem. Nawet jeśli nie uduszą one malucha, to mogą uciskać okolice szyi, zwężając drogi oddechowe (zwłaszcza w trakcie snu, kiedy rodzic nie ma pełnej kontroli nad dzieckiem), co zmniejsza dopływ powietrza do płuc. To natomiast skutkuje słabszym utlenieniem krwi i mózgu, co hamuje prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych dziecka – podkreślają w swojej publikacji.

Przeczytaj także: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza