Bursztynowe korale na ząbkowanie? Lepiej tego nie stosuj

2022-01-20 10:52

Koraliki z bursztynu to naturalny środek uśmierzający ból wywołany ząbkowaniem – twierdzą niektóre mamy oraz wytwórcy tej wyjątkowej biżuterii dla niemowląt. Niestety, lekarze ostrzegają, że mimo środków bezpieczeństwa stosowanych przy produkcji koralików, mogą one być powodem zadławienia niemowlęcia.

Bursztynowe korale na ząbkowanie? Lepiej tego nie stosuj
Autor: Getty images Bursztynowe korale na ząbkowanie? Lepiej tego nie stosuj

Koraliki z bursztynu na ząbkowanie cieszą się popularnością wśród rodziców stosujących naturalne metody leczenia. Ich zdaniem bursztynm łagodzi ból wywołany ząbkowaniem. Niestety, nie jest to dobry pomysł, przed czym przestrzegają lekarze z całego świata. Połknięcie koralika, o co nietrudno, może prowadzić do udławienia i nawet śmierci dziecka.

Spis treści

  1. Jak działają korale z bursztynu na ząbkowanie?
  2. Jak wyglądają bursztynowe korale na ząbkowanie?
  3. Czy korale z bursztynu są bezpieczne?
  4. Co na to specjaliści?
Ząbkowanie

Jak działają korale z bursztynu na ząbkowanie?

Koraliki z bursztynu stosowane na ząbkowanie są słynne z powodu leczniczych właściwościach samego bursztynu. Zawarty w żywicy kwas bursztynowy pod wpływem ciepła ciała uśmierza ból i działa przeciwzapalnie, przez co łagodzi dolegliwości związane z ząbkowaniem. Poza tym przyspiesza gojenie, łagodzi infekcje dzięki działaniu antybakteryjnemu i poprawia odporność organizmu.

Warto podkreślić, że działanie bursztynowych korali na ząbkowanie nie polega na ich ssaniu, ale na kontakcie ze skórą, przez która przechodzi ponoć zawarty w bursztynie leczniczy kwas.

Takie działanie bursztynu wykorzystywane jest zresztą nie tylko przy ząbkowaniu – znane są nalewki z bursztynu, stosowane do nacierania ciała lub płukania gardła (łagodzą ból i mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne) oraz maści bursztynowe, które rozgrzewają i pobudzają krążenie, dlatego stosowne są w leczeniu reumatyzmu.

Jak wyglądają bursztynowe korale na ząbkowanie?

Biżuteria dla niemowląt wykonana jest ręcznie ze 100% bursztynu bałtyckiego. Naszyjnik składa się z miodowo-brązowych koralików osadzonych na łańcuszku lub sznurku, który zawiązuje się na szyi, rączkach i nóżkach dziecka, aby złagodzić ból ząbkowania. 

W internecie dostępne są różne długości korali i bransoletek, można też dostać zestawy, zapakowane na prezent. 

Czytaj również: Ząbkowanie niemowląt: 9 pytań o ząbkowanie u dzieci

Późne ząbkowanie: co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?

Biżuteria z MLEKA MATKI, z włoskami lub pępowiną - HIT czy KIT?

Czy korale z bursztynu są bezpieczne?

Producenci twierdza, że tak, ponieważ na etapie projektowania zastosowali różne środki ostrożności. Aby zmniejszyć ryzyko uduszenia się koralikiem, każda kuleczka oddzielona jest od kolejnej supłem, co sprawia, że w przypadku rozerwania się sznurka, korale nie rozsypią się po podłodze.

Naszyjniki są zazwyczaj krótkie, aby dziecko nie mogło włożyć korali do buzi - ale to nie dotyczy bransoletek, które malec jest w stanie ssać. Na szczęście koraliki mają obły kształt, aby w razie włożenia bransoletki do buzi, nie rozciąć delikatnych dziąseł niemowlaka.

Instrukcja przestrzega, aby korale zakładać tylko wtedy, gdy dziecko nie śpi i jest pod opieką rodzica. Na czas snu zalecają zakładanie mniejszych bransoletek na nóżki dziecka. Producent zaleca też, aby korale regularnie czyścić, co zapobiega infekcjom. 

Oczywiście, krótki sznurek i supełki znacznie poprawiają bezpieczeństwo, ale go nie gwarantują -  niemowlę może udławić się nawet jednym oderwanym koralikiem. Warto też pamiętać, że zakładanie korali na szyję zawsze niesie ze sobą ryzyko uduszenia – nawet jeśli sznurek jest krótki i nie oplącze się wokół szyi dziecka, to jednak poszczególne koraliki mogą się o siebie zahaczyć, co spowoduje skrócenie sznurka i ewentualne podduszenie niemowlęcia.

Co na to specjaliści?

Amerykańska Akademia Pediatrii ostrzegła rodziców już kilka lat temu, aby nie używali bursztynowych naszyjników na ząbkowanie, a zamiast nich stosowali inne terapie (żele na ząbkowanie, gryzaki czy schłodzone zabawki, a nawet leki przeciwbólowe w odpowiedniej do wieku dawce). Tego samego zdania jest Francuskie Towarzystwo Pediatryczne, które twierdzi, że stosowanie korali jest obarczone wysokim ryzykiem uduszenia.  

Co więcej, badania przeprowadzone nad tego typu produktami wykazały, że bursztyny nie uwalniają kwasu bursztynowego w kontakcie ze skórą, o czym przekonują producenci. Testy nie potwierdziły również właściwości przeciwzapalnych kwasu bursztynowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza