Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

2020-09-18 8:56 Katarzyna Hubicz, konsultacja: lek. Agnieszka Wołcz, dentysta, Klinika Soldent, www.soldent.pl
Ząbkowanie bez bólu
Autor: Getty Images

Ząbkowanie bez bólu to marzenie każdego rodzica. Gdy malec ząbkuje, wyrzynające się mleczaki boleśnie przebijają dziąsło. Ale są sposoby, które pomogą uniknąć nieprzespanych nocy i marudzenia w ciągu dnia z powodu ząbkowania.

Ząbkowanie  u dzieci to proces długotrwały. Rozpoczyna się już około 6. tygodnia życia płodowego, kiedy zaczynają kształtować się zawiązki zębów. Ale jego najbardziej odczuwalnym etapem, nie tylko dla malucha, ale i dla jego rodziców, jest proces wyrzynania się zębów. Polega on na przesuwaniu się zęba z miejsca zajmowanego przez zawiązek zęba w kości, aż do osiągnięcia właściwej pozycji w łuku zębowym.

Etap ten również zajmuje bardzo dużo czasu. Najczęściej rozpoczyna się około 5.–6. miesiąca życia dziecka i trwa aż do 31. miesiąca. Po jego zakończeniu w buzi dziecka pojawi się 20 zębów mlecznych.

Sprawdź: kalendarz rozwoju dziecka 

Dolegliwości związane z ząbkowaniem

Niekiedy ząbkowanie przechodzi niemal niezauważone, bo dolegliwości są niewielkie i nie powodują u dziecka dyskomfortu. Ale są to jednak jednostkowe przypadki. Zwykle pojawiają się nieprzyjemne objawy ząbkowania.

Zdecydowana większość maluszków, którym wyrzynają się ząbki, przez pewien czas zachowuje się inaczej niż zwykle. Ząbkujące maleństwo może być niespokojne, marudne, bardziej płaczliwe, ciągle chce być noszone na rękach. Większość maluchów już na początku ząbkowania zaczyna się też obficie ślinić i wkładać do buzi swoje paluszki, a także wszystko, co znajdzie się w zasięgu rączek.

Podczas karmienia malec, który dotąd ssał bez zarzutu, może znienacka mocno zaciskać dziąsła na piersi albo na smoczku, jeśli jest karmiony butelką.

Wszystko dlatego, że swędzą go dziąsła, które podczas ząbkowania są mocno rozpulchnione i zaczerwienione (co można dostrzec, zaglądając dziecku do buzi). Może tak być przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Co gorsza, prawdopodobnie sytuacja będzie się powtarzała co jakiś czas, czyli za każdym razem, kiedy u dziecka będzie pojawiał się nowy ząbek, choć nie jest to regułą, bo wiele starszych dzieci wyrzynanie się kolejnych ząbków znosi łagodniej niż za pierwszym razem.

Zapoznaj się z kalendarzem ząbkowania

Dentinox® N - kiedy ząbki są tuż tuż...
Dentinox

Autor: Dentinox

materiał partnera

Żel na ząbkowanie Dentinox® N1) to produkt leczniczy łagodzący podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych.

Dentinox® N zawiera:

  • Dwa składniki przeciwbólowe, działające miejscowo (w stężeniu odpowiednim dla dzieci);
  • Wyciąg z rumianku działający przeciwzapalnie oraz wspomagający gojenie się ran;
  • Ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Dentinox® N nie zawiera cukru.

Dobrze wiedzieć

Gdy maluch będzie już miał siekacze, dwa razy dziennie przecieraj mu je gazą zmoczoną w przegotowanej, ciepłej wodzie albo silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

Najbardziej bolesny dla malca jest ostatni etap ząbkowania, kiedy wyrzynający się ząb przebija dziąsło. Dziecko, które dotąd odczuwało swędzenie i dyskomfort, teraz może czuć silny ból. Niemowlę może z tego powodu przez pewien czas (nawet dwa, trzy dni) długo płakać, nie chcieć ssać, a nawet gorączkować. Ale są sposoby, dzięki którym ząbkowanie nie musi malca boleć. Ich systematyczne stosowanie pomoże wam przetrwać trudne dni i noce.

Gryzak jednym ze sposobów na bolesne ząbkowanie

Sposobem, wypróbowanym i polecanym przez doświadczone mamy, są miękkie gryzaczki, jakie można dać maluszkowi do rączki. Dziecko wkłada je sobie do buzi i gryząc je, czuje ulgę. Dodatkowo, poprzez nacisk na dziąsła, gryzaczki ułatwiają wyrżnięcie się zębów. Zwykle gryzaki mają wypustki, które dodatkowo delikatnie masują ząbki.

Są różne rodzaje takich gryzaków – począwszy od grzechotek z przyczepionym na końcu kółkiem albo inną figurą geometryczną z miękkiego plastiku, po gumowe albo wykonane z tworzywa gryzaki o fantazyjnych kształtach, wypełnione wodą.

Warto mieć różne rodzaje gryzaczków – taki z zabawką zainteresuje dziecko, odwracając jego uwagę od bólu (o ile odczuwa ono niewielki dyskomfort). Gryzak wypełniony wodą można zaś schłodzić w lodówce – gryzienie czegoś zimnego pomaga dziecku przy nieco silniejszym bólu, gdyż chłód łagodzi obrzęk, zmniejszając opuchliznę dziąseł, działa też jak lekkie naturalne znieczulenie.

Ale uwaga – gryzaczków nie wolno schładzać w zamrażarce (zamrożone mogłyby uszkodzić śluzówki w buzi dziecka).

Propozycją dla dzieci, które ssą smoczki, są specjalne smoczki-gryzaczki z wypustkami. Są one przeznaczone dla maluchów, które ząbkują. Wypustki, umieszczone na główce smoczka i tuż przy tarczce, podczas ssania masują dziąsła, co łagodzi dyskomfort.

Czytaj: Zaparcia u niemowląt

Dobrze wiedzieć

Gdy twój maluch się ślini, zakładaj mu na dzień śliniaczek, by nie trzeba go było ciągle przebierać. Skórę wokół ust należy delikatnie osuszać, inaczej pojawią się piekące podrażnienia. Gdy skóra się zaczerwieni, smaruj ją kremem natłuszczającym dla niemowląt.

Masaż dziąseł niemowlaka

Maluszkowi ulgę przyniesie również delikatne masowanie dziąseł przez rodzica. To sposób wykorzystywany rzadko, bo wymagający od rodziców zaangażowania – poza tym wiele dzieci na początku protestuje, co skutecznie zniechęca rodziców do tej metody. Warto jednak przełamać opór dziecka (oczywiście delikatnie, z wyczuciem), bo masowanie dziąseł to sposób, który naprawdę działa.

Masaż można wykonać na dwa sposoby:

  1. Umyj dokładnie ręce i wsuń do buzi dziecka swój palec wskazujący. Ułóż go na dziąśle maluszka, a potem przez minutę czy dwie bardzo delikatnie masuj dziąsło ruchami okrężnymi. Następnie to samo powtórz, masując drugie dziąsło. Jeśli dziecko polubi tę metodę, masaż możesz wykonywać tak często i tak długo, jak chcesz.
  2. Sposób drugi to masowanie dziąseł za pomocą gumowej szczoteczki, przypominającej tę do zębów. Znajdujące się na niej wypustki działają podobnie jak te na gryzaczku – delikatnie uciskają rozpulchnione dziąsło, przynosząc ulgę.

Preparaty na ząbkowanie i leki przeciwbólowe

Dolegliwości można również złagodzić za pomocą farmaceutyków. Są dwa rodzaje preparatów, które warto stosować. Pierwszy to preparaty łagodzące ból dziąseł. W aptekach znajdziesz ich różne rodzaje. Mają one działanie przeciwzapalne (czyli zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej), a zawarte w nich środki miejscowo znieczulające pozwolą dziecku na jakiś czas zapomnieć o bólu. Niewielką ilość wystarczy nałożyć sobie na palec i wmasować w dziąsła dziecka.

Ale uwaga – nie przekraczaj zalecanej przez producenta dawki, bo jest to lek, i po przedawkowaniu może maluszkowi zaszkodzić. W przypadku silnego bólu dziąseł, jeśli nie daje on dziecku spać, przed snem można podać maluszkowi (po konsultacji z pediatrą) lek przeciwbólowy w płynie albo w czopku (na bazie paracetamolu albo ibuprofenu). Nie wolno przekraczać podanej na opakowaniu dawki ani podawać preparatu zbyt często.

1) Dentinox® N (15% + 0,34% + 0,32%) żel, tuba, 10 g - do stosowania na dziąsła

Skład jakościowy i ilościowy:10g żelu zawiera:Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) 1500 mgEkstrahent etanol 70% (V/V)Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) 34 mgMacrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) 32 mgZawartość etanolu w produkcie max 9,5%Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 1500 mg, sorbitol ciekły niekrystalizujący 1000 mg.

Dawkowanie:Stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Sposób podawania:Podanie na dziąsła. Smarować dziąsła niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka i lekko wmasować. Ta czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed pójściem spać. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).

Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellchaft fὔr pharmaceutische Prảparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin.

Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Malinówka
|

U mnie ząbkowanie syna odbyło się bezobjawowo. Po prostu któregoś dnia zauażyłam, że ząbek się przebił. Córka z kolei miała biegunki, gorączkowała, płakała dniami i nocami. Stosowałam czopki viburcolu na noc, probiotyki i smecte na biegunkę. Gorączkę zbijałam apapem dla dzieci. Pomogło :)

kulka
|

Podczas ząbkowania niezastąpiony jest Viburcol. W przypadku gorączki paracetamol lub ibuprofen. Jest to mój niezawodny sposób od 6,5 lat, bo właśnie wtedy urodziłam swoje pierwsze dziecko, które bardzo cierpiało z powodu wyrzynających się ząbków.