Już wiadomo, co obniża płodność u mężczyzn. Naukowcy wskazali głównego winowajcę

2023-11-19 12:10

Od dłuższego czasu naukowcy obserwują niepokojący światowy trend - w męskim nasieniu jest coraz niższe stężenie plemników, co w prostych słowach oznacza mniejszą płodność mężczyzn. Statystyczny facet produkuje dziś o połowę mniej plemników niż pół wieku temu. Przyczyn tego stanu upatrywano m.in. w diecie, paleniu papierosów czy współczesnym stylu życia. Jednak główny winowajca jest inny. Środowisko naukowe właśnie poznało odpowiedź.

Mężczyzna leży na poduszce i płacze
Autor: Getty Męska bezpłodność. Naukowcy wskazali główną przyczynę

Jak wynika z analizy opublikowanej w środę na łamach czasopisma “Environmental Health Perspectives”, za obniżenie liczby plemników u mężczyzn w ogromnej mierze odpowiedzialne jest dzisiejsze rolnictwo, a konkretnie stosowanie środków owadobójczych w uprawach.

Męska niepłodność

Mniejsza płodność u mężczyzn

W 2022 roku obszerna analiza dostarczona przez ekspertów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie potwierdziła obawy naukowców - płodność mężczyzn na całym świecie dramatycznie zmniejsza się, a tempo zmian z roku na rok przyspiesza. 15 listopada br. naukowcy ostatecznie potwierdzili, co stoi za drastycznymi spadkami.

Choć zmiany środowiskowe podejrzewano od dawna, dopiero teraz udowodniono związek pomiędzy zmniejszeniem liczby plemników w spermie a pestycydami stosowanymi w rolnictwie.

- Bez względu na to, jak spojrzeliśmy na analizę i wyniki, zaobserwowaliśmy trwały związek między wzrostem poziomu środków owadobójczych a spadkiem stężenia plemników – powiedziała dla NBC News epidemiolożka środowiskowa i jedna z autorek badania Melissa Perry.

Pod lupę wzięto 25 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 1700 mężczyzn. Wszystkie analizy poszukiwały związku między pestycydami a spadkiem płodności. Połączenie wniosków z badań dało podstawę, by twierdzić, że mężczyźni narażeni na działanie niektórych klas pestycydów mieli znacznie niższe stężenie plemników niż ci, którzy nie mieli kontaktu ze środkami owadobójczymi. Pod uwagę wzięto również takie czynniki, jak wiek czy palenie.

Dowód na istnienie korelacji został uznany przez naukowców za wystarczający, by stwierdzić zależność. Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, w jaki dokładnie sposób pestycydy wpływają na obniżenie stężenia plemników. Poznanie odpowiedzi wymaga dalszych badań. W międzyczasie eksperci liczą na to, że wyniki ich badań popchną do zmian prawo dotyczące zasad stosowania środków owadobójczych w rolnictwie.

Objawy bezpłodności u mężczyzn

Męska bezpłodność zazwyczaj jest bezobjawowa - oprócz niemożności zajścia w ciążę bez stosowania antykoncepcji. Jednak istnieją sygnały, które powinny wzbudzić czujność mężczyzny i zachęcić do zasięgnięcia porady lekarskiej. Objawami bezpłodności u mężczyzn mogą być zatem:

  • zaburzenia erekcji,
  • bóle jąder,
  • spadek możliwości seksualnych,
  • brak ochoty na seks,
  • mniejsza objętość, inny kolor lub konsystencja ejakulatu,
  • ból w trakcie i po stosunku,
  • zniekształcenie moszny.

Czytaj także: Fakty i mity na temat niepłodności męskiej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza