Pestycydy w żywności. Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich toksyny?

2016-02-18 11:19

Jak myć owoce i warzywa, aby usunąć z nich pestycydy i nawozy? Owoce i warzywa najczęściej kupujemy w powszechnie dostępnych sklepach. Niestety, oznacza to, że nie są wolne od toksyn. Przeczytajcie więc,jak w 3 krokach usunąć pestycydy z owoców podczas ich mycia.

usuwanie toksyn
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Proces usuwania toksyn z warzyw i owoców przebiega w trzech krokach.

Spis treści

  1. Dlaczego pestycydy znajdują się na warzywach i owocach?
  2. Jakie warzywa i owoce służą ciąży? Wideo
  3. Jak myć owoce i warzywa by pozbyć się toksyn?
  4. Sposób na usunięcie pestycydów z owoców i warzyw

Najłatwiej kupić zdrowe owoce i warzywa latem, chociażby zaopatrując się w nie u znajomych działkowiczów. Wtedy mamy pewność, że kupujemy zdrową żywność, wolną od chemikaliów. W inne pory roku nie jest już tak prosto - owoce i warzywa z upraw organicznych, dostępne w sklepach ekologicznych, bywają droższe niż te, które możemy kupić w powszechnie dostępnych sklepach. Nic więc dziwnego, że to w tych ostatnich kupujemy najczęściej. Pamiętajmy jednak, że po takim zakupie czeka nas usuwanie toksyn z wybranych produktów.

>> Potrawy bezglutenowe dla dzieci - przepisy na danie główne i słodkości

Dlaczego pestycydy znajdują się na warzywach i owocach?

Pozbycie się pestycydów z roślin wcale nie jest łatwe. By ułatwić życie rolnikom, produkuje się je w taki sposób, by nawet niekorzystne warunki atmosferyczne: opady deszczu, śniegu, mrozy, nie były w stanie zmyć ich z owoców i warzyw. Co więcej, toksyn na warzywach i owocach nie widzimy gołym okiem - owoc nimi pokryty wcale nie ma na sobie grubej i tłustej warstwy, która podpowiadałaby nam, że należy go poddać dokładnemu czyszczeniu.

Pozostaje również pytanie o to, po co na warzywach i owocach stosuje się pestycydy. Przede wszystkim, by ochronić je w czasie, gdy rosną przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów. Bo gdy już dotrą do sklepu, powinny pięknie się prezentować. To właśnie dzięki pestycydom owoce i warzywa dostępne w sklepach mają piękną formę i barwę.

>> Piramida żywieniowa 2016 - jakie produkty są najzdrowsze?

Jakie warzywa i owoce służą ciąży? Wideo

10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Jak myć owoce i warzywa by pozbyć się toksyn?

Najprostszym, wydawałoby się, sposobem usuwania toksyn z warzyw i owoców jest przemycie ich specjalnym środkiem. Są one łatwo dostępne w zagranicznych sklepach internetowych, zdarzają się również w polskich sklepach ekologicznych. Ich cena to najczęściej kilkadziesiąt złotych, więc nie wszystkich na to stać.

Co ważne, pestycydy możemy usuwać też z warzyw i owoców domowymi sposobami. Warto pamiętać, że samo umycie produktu pod wodą nie wystarczy. Istnieją jednak trzy kroki, które warto podjąć, by skutecznie przeprowadzić usuwanie toksyn z warzyw i owoców. Przeczytajcie, jak to zrobić!

Sposób na usunięcie pestycydów z owoców i warzyw

  1. Najpierw należy przemyć warzywa i owoce w wodzie z odczynem kwaśnym. Jak ten odczyn usyskać? Wystarczy dodać do 1 litra wody 3 łyżki kwasku cytrynowego lub pół szklanki dowolnego rodzaju octu. Warzywa i owoce powinny przeleżeć w tej miksturze 3 minuty.
  2. Kolejny krok to zanurzenie warzyw i owoców w wodzie o odczynie alkalicznym, czyli silnie zasadowym. Odczyn taki tworzywmy, umieszczając w litrze wody jedną czubatą łyżkę sody kuchennej. Usuwanie pestycydów z warzyw i owoców zakończy się sukcesem, jeśli i tym razem potrzymamy je w tego rodzaju odczynie przez 3 minuty.
  3. Ostatni z elementów właściwego usuwania toksyn z warzyw i owoców jest tym, na którym zazwyczaj zaczynamy i kończymy ich czyszczenie. Należy je bowiem opłukać w czystej wodzie. 

Jak widać, proces nie jest skomplikowany, nie wymaga dużych nakładów finansowych ani stosowania produktów, które trudno zdobyć. Dzięki dosłownie kilku minutom dziennie skutecznie przeprowadzimy usuwanie pestycydów z owoców i warzyw, ciesząc się później ich zdrowotnymi właściwościami i wspaniałym smakiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza