Kilkudniowy chłopczyk w gnieźnieńskim Oknie Życia. Siostry nadały mu wyjątkowe imię

2023-02-14 9:59

Kilkudniowy chłopczyk został znaleziony w poniedziałek nad ranem w Oknie Życia w Gnieźnie. Dziecko było zadbane i w dobrym stanie. Siostry nadały mu rzadkie i wyjątkowe imię związane z pięknym świętem.

Kilkudniowy chłopczyk w gnieźnieńskim oknie życia. Siostry nadały mu wyjątkowe imię
Autor: Facebook screenshot @Caritas Gniezno Kilkudniowy chłopczyk w gnieźnieńskim oknie życia. Siostry nadały mu wyjątkowe imię

Dziecko pojawiło się w Oknie Życia w poniedziałek 13 lutego. O jego znalezieniu poinformował gnieźnieński Caritas.

„Dziś około godziny 5.11 w gnieźnieńskim Oknie Życia zostało znalezione dziecko. Chłopiec, zadbany. Bezzwłocznie zostały powiadomione służby medyczne i policyjne, które wszczęły wszelkie procedury zabezpieczenia dziecka” – czytamy na facebookowym profilu Caritas Gniezno.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

„Czarnowłosy chłopczyk” trafił do okna życia w Gnieźnie

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Krzysztof Stawski przekazał, że alarm włączył się w Oknie Życia w Domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy ul. Lecha w Gnieźnie.

- Siostry zeszły i znalazły tam chłopczyka. Oczywiście zawiadomiły od razu policję i pogotowie ratunkowe. Dziecko zostało przebadane i zabrane do szpitala. Uruchomiono też wszystkie pozostałe procedury przewidziane przez prawo - podkreślił duchowny.

Według wstępnych oględzin dziecko jest w dobrym stanie. - To nie jest noworodek. To jest dziecko, które ma kilka-kilkanaście dni. Dziecko było zadbane, to czarnowłosy chłopczyk – przekazał szef Caritasu.

Chłopiec otrzymał wyjątkowe imię

- Przy dziecku nie było żadnych listów i pism z danymi czy imieniem. Jednak list do matki, który jest w tym oknie zawsze, został zabrany – powiedziała siostra Małgorzata Morkowska, cytowana przez Radio Poznań.

Z uwagi na to, że we wtorek 14 lutego obchodzony jest dzień św. Walentego, siostry postanowiły nadać chłopcu to wyjątkowe i rzadkie łacińskie imię. Wywodzi się ono od słowa valens, które znaczy: silny, zdrowy, skuteczny, potężny.

Dziecko najprawdopodobniej nie urodziło się w szpitalu

Dr Mateusz Hen, wicedyrektor powiatowego szpitala w Gnieźnie przekazał, że chłopczyk jest w dobrym stanie i waży 4600 g. Według oceny neonatologów maluszek może mieć 4-5 dni.

- Noworodek był czysty, zadbany i ciepły. Odżywiony prawidłowo. Ze wstępnych badań wynika, że dziecko jest zdrowe. Wszystko wskazuje na to, że poród nastąpił poza szpitalem w nieustalonym miejscu. Pępowina była zaopatrzona prawidłowo przez osobę, która wiedziała, co robi i jak zadbać o noworodka – poinformował.

O losach Walentego zadecyduje sąd rodzinny. Gnieźnieńskie Okno Życia zostało otwarte 26 marca 2012 roku. To już drugie dziecko, które zostało w nim znalezione. 26 sierpnia 2013 roku pozostawiono w nim pierwszego chłopca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza