Kobieta w ciąży prosiła o ustąpienie miejsca w autobusie, otrzymała... wyzwiska!

2017-03-17 10:14

Kobieta w zagrożonej ciąży poprosiła o ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej młodą dziewczynę, która na prośbę ciężarnej zareagowała wyzwiskami. Szokujące zachowanie i brak kultury nie spotkał się z żadną reakcją innych pasażerów. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca! Kobiety w ciąży, mogą i powinny korzystać z przywilejów bez obaw, że zostaną źle potraktowane. Zdarzenie w autobusie uświadamia, jak bardzo są potrzebne kampanie takie jak Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży!

Kobieta w ciąży w autobusie
Autor: thinkstockphotos.com

W warszawskiej komunikacji miejskiej miała miejsce szokująca sytuacja. Kobieta w ciąży poprosiła o ustąpienie miejsca i otrzymała stek wyzwisk w swoim kierunku. Co więcej współpasażerowie nie zareagowali na tę sytuację, która zasługuje na ostrą ocenę! Mimo licznych kampanii przypominających o podstawowych zasadach kultury, jak widać nadal mamy z tym problem. 

Apel na Facebooku o życzliwość wobec kobiet w ciąży

Sytuacje, która miała miejsce w autobusie postanowiła opisać jedna z mam. Na swoim koncie na Facebooku umieściła apel:

Zwracam się do Was z pewnym apelem w związku z sytuacją, która miała miejsce wczoraj w autobusie. Odwiedziła mnie wczoraj koleżanka w ciąży przed wizytą u lekarza. Była z córeczką a do lekarza (...) jechała na ul. Szernera. Ponieważ nasze dzieci świetnie się razem bawiły zaproponowałam, aby sama pojechała a ja popilnuje jej dziecko. Po wizycie na której dostała skierowanie do szpitala w związku z zagrożoną ciążą wsiadła w autobus na Tarchomin, by odebrać córkę i zaczekać na męża, aby je odebrał. W autobusie nie było wolnego miejsca i nikt nie ustąpił ciężarnej, a kiedy podeszła do młodej dziewczyny i zapytała o ustąpienie miejsca została zwyzywana i nikt dookoła miejsca nie ustąpił ani nie zareagował.

Apeluję o odrobinę empatii i kultury dobrego wychowania. Kobieta w ciąży choćby idealnej i książkowej w komunikacji miejskiej powinna mieć ustąpione miejsce ze względów bezpieczeństwa. W razie silnego hamowania mogłoby się skończyć tragedią. A jeśli ciężarna już sama prosi o miejsce jest to wyraźny sygnał, że ma ku temu ważny powód. Kobiety same albo będziecie matkami albo już jesteście, a mężczyźni będziecie ojcami bądź jesteście dlatego myślcie i zauważajcie takie rzeczy. Taka sytuacja mogłaby spotkać Was, Wasze kobiety!

Warto uczyć życzliwości dla kobiet w ciąży!

Wiele się mówi o przywilejach dla kobiet w ciąży, ale jak się okazuje nadal za mało. Wpis na Facebooku stał się bardzo popularny, bo porusza ważny problem. Kobiety w ciąży powinny móc korzystać z przywilejów bez obawy, że zostaną skrytykowane czy obrażone. Często jednak pozostają niezauważone, a same nie upominają się o swoje prawa z obawy przed negatywną reakcja.

Bardzo ważne są wszelkie kampanie uczące społeczeństwo życzliwości dla kobiet w ciąży. Jedną z nich jest akcja Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży, która od wielu lat propaguje zmianę zachowań w stosunku do kobiet w ciąży i zachęca społeczeństwo do serdeczności i empatii wobec przyszłych mam.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, jak ważne jest wychowanie dziecka i to jakie wzorce mu przekazujemy. Jeśli nie widzi ono, że sami ustępujemy miejsca osobom, które tego potrzebują, trudno oczekiwać, że w przyszłości będzie wyróżniało się empatią wobec innych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza