Warszawscy chirurdzy wycięli guza mózgu u 5-latka. Staś jest już po operacji

2023-03-13 12:27

- Po kilku dniach wrócił z rodzicami do domu - radosną nowinę o stanie zdrowia chłopca przekazali lekarze z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Operacja 5-letniego Stasia przebiegła pomyślnie. To już 6. tego typu operacja zespołu neurochirurgów. Pierwsza miała miejsce pod koniec października zeszłego roku.

Lekarze laserowo usunęli guza mózgu u 5-latka.
Autor: Facebook Centrum Zdrowia Dziecka Dzięki spektakularnej operacji, chłopczyk bardzo szybko wrócił do domu.

Pierwsza termooblacja laserowa głęboko położonego guza mózgu u dziecka została wykonana w drugiej połowie października. Usunięto wówczas guz u 10-latka, bez otwierania czaszki. 

- W trakcie całego zabiegu pacjent był stale badany w rezonansie magnetycznym, co pozwoliło kontrolować zakres niszczenia guza. Operacja przebiegła pomyślnie, a 10-letni chłopiec po dwóch dniach wrócił do domu - relacjonowali wówczas lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Teraz, po zaledwie kilku miesiącach i kolejnych czterech operacjach laserowych, usunięto guz mózgu u znacznie młodszego dziecka. 

Dowiedz się: Z pozoru niegroźne, mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jak rozpoznać objawy nowotworu u dziecka?

Czy Polacy wspierają WOŚP? Sonda #EwelinaPyta

Przeczytaj: Myślała, że jej córka czymś się zatruła. Ale wymioty okazały się oznaką poważnej choroby

5-letni Staś szczęśliwie wrócił z rodzicami do domu po operacji, która miała miejsce pod koniec lutego. Jej powodzenie to dla medyków wyjątkowy sukces.

"Po raz pierwszy zabieg był wykonany u tak małego pacjenta - Staś ma 5 lat" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Zespół Neurochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie nie ukrywa, jak ważny w leczeniu guzów mózgu u dzieci jest najnowocześniejszy sprzęt, którego mogą teraz używać.

"Dziękujemy WOŚP za zakup urządzeń, dzięki którym możemy przeprowadzać tak skomplikowane operacje. Przypominamy, że każdy z nas może wesprzeć Fundację WOŚP i przekazać 1,5% procent podatku. Zebrane w tym roku środki Fundacja przekaże na onkologię" - poinformowano na oficjalnym Facebooku CZD. 

Przeczytaj też: Żyją dzięki WOŚP. Gdy tylko dorosną, idą z rodzicami kwestować na Orkiestrę