Lekarze ginekolodzy i KLAUZULA SUMIENIA

2014-07-04 16:18

Głośna sprawa prof. Chazana, który zasłaniając się klauzulą sumienia odmówił przerwania ciąży pacjentce. Jej dziecko z poważnymi wadami genetycznymi nie miało szans na przeżycie. Sprawa wzbudziła spore kontrowersje. Zadaliśmy więc na forum pytanie: Czy leczyłabyś się u ginekologa, który podpisał deklarację wiary?

Większość osób interesujących się tym wątkiem odpowiedziała negatywnie. Ale wypowiedziały się także forumowiczki, których lekarze stosują w praktyce klauzulę sumienia i np. nie przepisują środków antykoncepcyjnych. Dla kobiety, która jest zadowolona ze swojego ginekologa, bo ma z nim same dobre doświadczenia, bo bez zarzutu prowadził jej ciążę, bo odpowiada jej jego podejście do pacjentki - jego osobiste poglądy nie mają znaczenia. Po prostu ma do niego zaufanie. Czy jednak można w pełni ufać lekarzowi, który do terapii podchodzi w sposób wybiórczy, przykładając do niej kryterium moralne? Co jest ważniejsze: klauzula sumienia czy zasada, że najważniejsze jest dobro pacjenta? Czy lekarz może na swoje sumienie brać odmowę wypisania środków antykoncepcyjnych kobiecie, która np. urodziła już kilkoro dzieci i kolejna ciąża zagrażałaby jej zdrowiu? Czy ma prawo odmówić pacjentce, która w sposób odpowiedzialny podchodzi do planowania rodziny? Dołącz do dyskusji.

Odwiedziny po porodzie - kolejny temat z forum

Młoda mama po porodzie potrzebuje spokoju, aby dojść do siebie i odnaleźć się w nowej sytuacji. Tymczasem zwłaszcza w szpitalu nie zawsze ma do tego warunki, jeśli na sali jest kilka kobiet i do każdej przychodzi tłum gości. „Wśród odwiedzających mężczyzn możemy czuć się zakłopotane i może być nam zwyczajnie niezręcznie... Naturalne dla nas jest krwawienie poporodowe, wzmożona laktacja i ogólne osłabienie, ale czy inni to zawsze rozumieją?” – pisze forumowiczka. Czy odwiedziny po porodzie – w szpitalu czy w domu - powinno się ograniczyć? Jak wytłumaczyć bliskim, że to męczące i krępujące? Czekamy na twoja opinię.

Młode mamy cierpią na chroniczny brak czasu - dołącz do tej dyskusji!

Po urodzeniu dziecka, a zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi na świat kolejne, zaczynają żyć w coraz większym pośpiechu. Nie tylko zajmują się dziećmi, są organizatorkami rodzinnego życia: dbają o potrzeby partnera, ogarniają dom, załatwiają pilne sprawy. Niejedna jednocześnie studiuje, pracuje... Każda młoda mama jest mistrzynią logistyki – musi nią być, jeśli chce wykroić choć trochę czasu dla siebie i partnera. Zobacz, jak one to robią!

Chcesz dołączyć do dyskusji albo założyć nowy wątek, w którym podzielisz się swoimi spostrzeżeniami? Wejdź na forum Mjakmama24.pl

źródło filmu: TVP/x-news

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza