Lekarze uratowali noworodka, który urodził się z guzem większym od siebie. "To cud"

2022-11-08 9:01

Ta dziewczynka z Australii urodziła się z ogromną naroślą, która była większa od niej samej. Lekarze po porodzie podjęli decyzję o wykonaniu natychmiastowej operacji. Nie ukrywali przed rodzicami, że szanse na przeżycie ich córeczki wynosiły od 25 do 40 procent. Całe szczęście się udało, a dziewczynka zdrowo rośnie i rozwija się prawidłowo. Sami medycy nazywają to cudem.

dziewczynka urodziła się z ogromnym guzem
Autor: Getty Images/ Twitter screenshot To, że ta dziewczynka żyje, to cud. Twierdzą tak nawet medycy.

Mała Saylor z Australii urodziła się trzy miesiące przed terminem w szpitalu Maters Mothers w Brisbane, na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Tuż po porodzie ważyła 1025 g, a guz zlokalizowany w okolicach jej kości ogonowej - 2 kg. To wyjątkowo ciężki przypadek. Szanse na powodzenie operacji były niewielkie, ale medycy walczyli z całych sił. W sumie noworodka operowało 25 lekarzy, a usuwanie olbrzymiej narośli zajęło im łącznie aż 6 godzin. 

Przeczytaj też: "Dla dziecka rak, to nie wyrok". Wywiad z profesorem onkologii o nowotworach dziecięcych

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dowiedz się: Z pozoru niegroźne, mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jak rozpoznać objawy nowotworu u dziecka?

Niezwykła wola życia noworodka

Profesjonalna operacja to nie wszystko. Lekarze uznają sam fakt, że dziewczynka dożyła do porodu za cud. Nie wspominając o tym, że przetrwała skomplikowaną operację.

Guz Saylor był wyjątkowo duży i rozciągał się na jej miednicę i brzuch. (...) Wiele dzieci w takim stanie nie przeżywa okresu ciąży. U niektórych z nich pojawia się niewydolność serca - mówił dla dziennika New York Post profesor Saliesh Kumar, który operował dziewczynkę. 

Guzy częstsze u dziewczynek?

Ciąża trwa tylko 9 miesięcy. Jak to możliwe, że guz rozwinął się w tym czasie do takich rozmiarów?

Nie wiemy, dlaczego rósł tak dynamicznie. Ale jest czterokrotnie bardziej prawdopodobne, że takie zamiany wystąpią u niemowląt płci żeńskiej — komentuje profesor. 

Jak opowiada mama Saylor w rozmowie z mediami, dopiero w 10. dniu od porodu mogła wziąć swoją córeczkę na ręce. Całe szczęście operacja odniosła niebywały sukces, dziewczynka jest zdrowa i rozwija się prawidłowo. Waży już 3 kg. 

Przeczytaj też: Jej syn miał tylko tydzień, gdy wykryto u niego raka jądra. „Każdy rodzic powinien znać te symptomy”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza