Lekarze uratowali noworodka, który urodził się z guzem większym od siebie. "To cud"

2022-11-08 9:01

Ta dziewczynka z Australii urodziła się z ogromną naroślą, która była większa od niej samej. Lekarze po porodzie podjęli decyzję o wykonaniu natychmiastowej operacji. Nie ukrywali przed rodzicami, że szanse na przeżycie ich córeczki wynosiły od 25 do 40 procent. Całe szczęście się udało, a dziewczynka zdrowo rośnie i rozwija się prawidłowo. Sami medycy nazywają to cudem.

dziewczynka urodziła się z ogromnym guzem
Autor: Getty Images/ Twitter screenshot To, że ta dziewczynka żyje, to cud. Twierdzą tak nawet medycy.

Mała Saylor z Australii urodziła się trzy miesiące przed terminem w szpitalu Maters Mothers w Brisbane, na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Tuż po porodzie ważyła 1025 g, a guz zlokalizowany w okolicach jej kości ogonowej - 2 kg. To wyjątkowo ciężki przypadek. Szanse na powodzenie operacji były niewielkie, ale medycy walczyli z całych sił. W sumie noworodka operowało 25 lekarzy, a usuwanie olbrzymiej narośli zajęło im łącznie aż 6 godzin. 

Przeczytaj też: "Dla dziecka rak, to nie wyrok". Wywiad z profesorem onkologii o nowotworach dziecięcych

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dowiedz się: Z pozoru niegroźne, mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jak rozpoznać objawy nowotworu u dziecka?

Niezwykła wola życia noworodka

Profesjonalna operacja to nie wszystko. Lekarze uznają sam fakt, że dziewczynka dożyła do porodu za cud. Nie wspominając o tym, że przetrwała skomplikowaną operację.

Guz Saylor był wyjątkowo duży i rozciągał się na jej miednicę i brzuch. (...) Wiele dzieci w takim stanie nie przeżywa okresu ciąży. U niektórych z nich pojawia się niewydolność serca - mówił dla dziennika New York Post profesor Saliesh Kumar, który operował dziewczynkę. 

Guzy częstsze u dziewczynek?

Ciąża trwa tylko 9 miesięcy. Jak to możliwe, że guz rozwinął się w tym czasie do takich rozmiarów?

Nie wiemy, dlaczego rósł tak dynamicznie. Ale jest czterokrotnie bardziej prawdopodobne, że takie zamiany wystąpią u niemowląt płci żeńskiej — komentuje profesor. 

Jak opowiada mama Saylor w rozmowie z mediami, dopiero w 10. dniu od porodu mogła wziąć swoją córeczkę na ręce. Całe szczęście operacja odniosła niebywały sukces, dziewczynka jest zdrowa i rozwija się prawidłowo. Waży już 3 kg. 

Przeczytaj też: Jej syn miał tylko tydzień, gdy wykryto u niego raka jądra. „Każdy rodzic powinien znać te symptomy”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza