Majówka – jak spędzić ciekawie i aktywnie tegoroczny weekend majowy?

2020-04-29 13:18 Małgorzata Wójcik
Majówka – jak spędzić ciekawie i aktywnie tegoroczny weekend majowy?
Autor: Getty images

Majówka była zawsze czasem, kiedy ruszaliśmy się z domu. W tym roku długi weekend majowy będzie trochę inny, co nie znaczy, że gorszy. Oto nasze podpowiedzi, jak spędzić przyjemnie majówkę bez narażenia się na mandat.

Długi weekend majowy to zawsze okazja do wyjazdu. Pogoda zazwyczaj sprzyjała wycieczkom do lasu lub organizowaniu grilla z przyjaciółmi. Ci, którym udało się wziąć dodatkowy urlop często wyjeżdżali z domu na kilkudniowy odpoczynek nad morze, w góry czy nad jeziora.

W tym roku majówkę spędzimy inaczej, ale to nie znaczy, że mniej ciekawie czy atrakcyjnie. Podpowiemy ci, co wolno, a czego nie w czasie pandemii i podsuniemy kilka pomysłów na przeżycie aktywnego długiego weekendu.

Spis treści

  1. Czy wolno wyjechać na majówkę?
  2. Czy wolno iść od lasu?
  3. Czy można zaprosić gości na grilla?
  4. Co robić w weekend majowy?

Czy wolno wyjechać na majówkę?

Na ostatniej konferencji, która odbyła się tuż przed długim weekendem majowym, minister zdrowia zapowiedział, że zaleca stosowanie się do obostrzeń, czyli unikania zgromadzeń i opuszczania domu. Przyznał jednak, że wyjazdy i podróże nie są zakazane, a bezpieczeństwo wszystkich Polaków tak naprawdę zależy od stosowanie się do zasad zdrowego rozsądku.

Podkreślił przy okazji, że kolejne poluzowania obowiązywać będą dopiero od 4 maja, właśnie po to, aby ograniczyć przemieszczanie się i gromadzenie Polaków w czasie długiego weekendu. 

Oznacza to, że jeśli kilka miesięcy wcześniej zamówiliśmy pokój w pensjonacie w Bieszczadach lub w hotelu na Mazurach, nie będziemy mogli do niego pojechać – hotele i agroturystyka otwarte zostają dopiero po 4 maja.

Ale jeśli mamy rodzinę z domkiem na wsi w innym rejonie kraju, własną daczę lub działkę poza miastem – możemy tam pojechać na majówkę. Najlepiej oczywiście własnym samochodem, aby uniknąć korzystania z transportu publicznego, który i tak działa jeszcze w ograniczonym stopniu.

Czy wolno iść od lasu?

Lasy, parki, miejskie bulwary i promenady są już od kilku dni otwarte. Oznacza to, że spacery w czasie majówki są możliwe, a nawet zalecane ze względu na zdrowie – długa izolacja odbiła się na kondycji Polaków, dlatego warto teraz zadbać o swoją aktywność. 

Pamiętajmy jednak, aby nadal unikać tłumów i pamiętać o noszeniu masek – jeśli chcemy iść na spacer, wybierajmy raczej dzikie leśne ścieżki niż miejskie promenady, na których zawsze będzie więcej ludzi.  

Wycieczki do lasu nie są zakazane, chyba że najbliższe dni wymuszą wprowadzenie nowych ograniczeń, tym razem związanych z suszą i zagrożeniem pożarowym. Na razie jednak, póki można, warto korzystać ze świeżego powietrza i ładnej pogody.

Uwaga! Place zabaw czy siłownie plenerowe nadal są zamknięte, więc dzieci raczej nie pobawią się w piaskownicy.

Czy można zaprosić gości na grilla?

Zdaniem ministra Szumowskiego nie są zakazane również niewielkie zgromadzenia – np. spotkania towarzyskie i rodzinne. Oznacza to, że możemy zaprosić do swojego domu znajomych na grilla, jednak pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o ograniczaniu liczby zapraszanych osób.

Możemy również odwiedzić dziadków czy zaprosić kuzynów na rodzinny obiad. Nie zapominajmy jednak, że osoby starsze znajdują się w grupie ryzyka, a zniesienie niektórych ograniczeń nie oznacza, że są oni już całkowicie bezpieczni. Dlatego planując wizyty u seniorów, znów odwołajmy się do zdrowego rozsądku.     

Co robić w weekend majowy?

Kina i muzea są nadal zamknięte (chociaż te drugie otwarte będą tuż po majówce). Ale może to dobrze, bo aktywny długi weekend jest lepszy niż ten spędzony przed srebrnym ekranem.

Jak więc spędzić tegoroczny weekend majowy? Można ruszyć na piknik do pobliskiego lasu lub – jeśli czas na to pozwala, na wyprawę w góry. Otwarte są już Parki Narodowe i szlaki górskie (z wyjątkiem Tatrzańskiego Parku Narodowego, który otwarty jest tylko częściowo), z wyłączeniem tych prowadzących przez granice kraju (granice nadal są zamknięte).

Schroniska uruchomiły usługi gastronomiczne "na wynos", dlatego w czasie wycieczki można kupić tam coś do jedzenia i picia. W lasach i w górach nie trzeba nosić maseczek.

Otwarte są również plaże nad Bałtykiem. Obowiązuje na nich zakaz gromadzenia, ale spacery brzegiem morza, z zachowanie odległości między innymi spacerującymi, są dozwolone i mogą być fantastycznym pomysłem na majówkę.

Jeśli jesteście amatorami wycieczek rowerowych, również możecie skorzystać z tej formy aktywności. Na razie nie można jeszcze korzystać z rowerów miejskich, chociaż minister zapowiedział szybkie otwarcie wypożyczalni, ale jeśli masz własne dwa kółka, możesz pojechać z rodzina na wycieczkę rowerową.

Obowiązują was jednak zasady bezpieczeństwa – zachowanie odległości między innymi rowerzystami oraz noszenie maseczek jeśli jedziecie miejska ścieżką rowerową lub po parku.  

Jeśli macie w swoim rejonie jakieś atrakcyjne miejsca, jak parki linowe czy miejsca widokowe, poszukajcie informacji w intrenecie, czy możecie je odwiedzić. Wiele takich atrakcji została otwarta, jednak lepiej to sprawdzić, zanim się tam udacie.  

Gwiazdy przypominają warszawiakom o zasadach bezpieczeństwa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE