Majówka – jak spędzić ciekawie i aktywnie tegoroczny weekend majowy?

2021-04-14 12:50

Majówka była zawsze czasem, kiedy ruszaliśmy się z domu. W tym roku długi weekend majowy będzie raczej przypominał ten ostatni, kiedy szalała już pandemia. Co nie znaczy, że będzie gorszy od tych, które pamiętamy sprzed lat. Oto nasze podpowiedzi, jak spędzić przyjemnie majówkę bez narażenia się na COVID.

Majówka – jak spędzić ciekawie i aktywnie tegoroczny weekend majowy?
Autor: Getty images

Długi weekend majowy , czyli popularna majówka to zawsze okazja do wyjazdu. Pogoda zazwyczaj sprzyjała wycieczkom do lasu lub organizowaniu grilla z przyjaciółmi. Ci, którym udało się wziąć dodatkowy urlop często wyjeżdżali z domu na kilkudniowy odpoczynek nad morze, w góry czy nad jeziora.

W tym roku majówkę spędzimy inaczej, ale to nie znaczy, że mniej ciekawie czy atrakcyjnie. Podpowiemy ci, co wolno, a czego nie w czasie pandemii i podsuniemy kilka pomysłów na przeżycie aktywnego długiego weekendu.

Spis treści

  1. Czy wolno wyjechać na majówkę?
  2. Czy wolno iść od lasu w czasie majówki?
  3. Czy można zaprosić gości na grilla?
  4. Co robić w weekend majowy?

Czy wolno wyjechać na majówkę?

Na ostatniej konferencji, na której przedłużono kolejne obostrzenia do 18 kwietnia 2021, minister zdrowia zapowiedział, że zaleca stosowanie się do obostrzeń, czyli unikania zgromadzeń i opuszczania domu bez potrzeby. Zaznaczył, że to, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w Polsce na początku maja, zależy od naszych zachowań w kwietniu.

Póki co, wyjazdy i podróże nie są zakazane, a bezpieczeństwo wszystkich Polaków tak naprawdę zależy od stosowanie się do zasad zdrowego rozsądku. Dziś wiadomo już natomiast, że hotele i pensjonaty pozostaną zamknięte na początku maja.

Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy zamówić pokój w pensjonacie w Bieszczadach lub w hotelu na Mazurach, musimy czekać na poluzowanie zakazów. Ale jeśli mamy rodzinę z domkiem na wsi w innym rejonie kraju, własną daczę lub działkę poza miastem – możemy tam pojechać na majówkę.

Najlepiej oczywiście własnym samochodem, aby uniknąć korzystania z transportu publicznego, który i tak działa jeszcze w ograniczonym stopniu.

Czy wolno iść od lasu w czasie majówki?

Lasy, parki, miejskie bulwary i promenady są otwarte - rząd doszedł do wniosku, że ubiegłoroczne zamknięcie lasów nie miało sensu. Oznacza to, że spacery w czasie majówki są możliwe, a nawet zalecane ze względu na zdrowie – długa izolacja odbiła się na kondycji Polaków, dlatego warto teraz zadbać o swoją aktywność. 

Pamiętajmy jednak, aby nadal unikać tłumów i pamiętać o noszeniu masek – jeśli chcemy iść na spacer, wybierajmy raczej dzikie leśne ścieżki niż miejskie promenady, na których zawsze będzie więcej ludzi.  

Wycieczki do lasu nie są zakazane, chyba że najbliższe dni wymuszą wprowadzenie nowych ograniczeń, tym razem związanych z suszą i zagrożeniem pożarowym. Na razie jednak, póki można, warto korzystać ze świeżego powietrza i ładnej pogody.

Czy można zaprosić gości na grilla?

Zdaniem ministra nie są zakazane również niewielkie zgromadzenia – np. spotkania towarzyskie i rodzinne. Oznacza to, że możemy zaprosić do swojego domu znajomych na grilla, jednak pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o ograniczaniu liczby zapraszanych osób.

Na stronie gov.pl, gdzie podane są aktualne ograniczenia, czytamy: "W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą".

Możemy wiec odwiedzić dziadków czy zaprosić kuzynów na rodzinny obiad. Nie zapominajmy jednak, że osoby starsze znajdują się w grupie ryzyka, a zniesienie niektórych ograniczeń nie oznacza, że są oni już całkowicie bezpieczni. Dlatego planując wizyty u seniorów, znów odwołajmy się do zdrowego rozsądku.     

Co robić w weekend majowy?

Nie wiadomo jeszcze czy kina i muzea są nadal zamknięte. Ale może to dobrze, bo aktywny długi weekend jest lepszy niż ten spędzony przed srebrnym ekranem.

Jak więc spędzić tegoroczny weekend majowy? Można ruszyć na piknik do pobliskiego lasu lub – jeśli czas na to pozwala, na wyprawę w góry. Otwarte są Parki Narodowe i szlaki górskie.

Schroniska uruchomiły usługi gastronomiczne "na wynos", dlatego w czasie wycieczki można kupić tam coś do jedzenia i picia. W lasach i w górach nie trzeba nosić maseczek.

Otwarte są również plaże nad Bałtykiem. Obowiązuje na nich zakaz gromadzenia, ale spacery brzegiem morza, z zachowanie odległości między innymi spacerującymi, są dozwolone i mogą być fantastycznym pomysłem na majówkę.

Jeśli jesteście amatorami wycieczek rowerowych, również możecie skorzystać z tej formy aktywności. Na razie nie można jeszcze korzystać z rowerów miejskich, chociaż minister zapowiedział szybkie otwarcie wypożyczalni, ale jeśli masz własne dwa kółka, możesz pojechać z rodzina na wycieczkę rowerową.

Obowiązują was jednak zasady bezpieczeństwa – zachowanie odległości między innymi rowerzystami oraz noszenie maseczek jeśli jedziecie miejska ścieżką rowerową lub po parku.  

Jeśli macie w swoim rejonie jakieś atrakcyjne miejsca, jak parki linowe czy miejsca widokowe, poszukajcie informacji w intrenecie, czy możecie je odwiedzić. Wiele takich atrakcji została otwarta, jednak lepiej to sprawdzić, zanim się tam udacie.  

Sonda
Jakie masz plany na majówkę w czasie epidemii?