Mama chciała, by jej roczny syn jadł samodzielnie. Teraz ostrzega przed konsekwencjami

2023-04-03 13:52

Czy samodzielne jedzenie rocznego dziecka to dobry pomysł? Ta mama sama tego chciała, ale teraz pokazuje innym rodzicom, z czym to się wiąże. Wczesna nauka posługiwania się sztućcami jest ważna dla rozwoju dziecka, może być też pomocna dla mam niejadków, by zainteresować maluchy jedzeniem. Jedno jest jednak pewne - czysto przy tym nie będzie.

roczne dziecko samodzielnie je
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot Czy samodzielne jedzenie roczniaka to dobry pomysł?

Bałagan to nieodłączny element rodzicielstwa. O ile porozrzucane wszędzie zabawki to aspekt, którego niemal nie da się uniknąć, to są pewne kwestie, co do których każda mama ma swoje własne zasady i opinie. Tak właśnie jest z jedzeniem. Część mam woli karmić dzieci nawet kilkuletnie, by zjadły szybko i się nie ubrudziły. Inne z kolei dość szybko, już przy rozszerzaniu diety dają maluchom łyżkę i widelec, by te mogły uczyć się samodzielności przy posiłku.

Sasha Reynolds to mama dwójki dzieci prowadząca na Tiktoku kanał parentingowy. Kobieta dzieli się na nim blaskami i cieniami rodzicielstwa. Ostatnio pokazała, jak wyglądają realia samodzielnego jedzenia w jej domu. TikTokerka zdecydowała się na rozszerzanie diety metodą BLW. Zgodnie z nią odchodzi się od tradycyjnych zupek, przecierów czy musów podawanych przez rodzica łyżeczką. Maluch ma sam wybierać co z talerzyka zje i w jakiej ilości. By to się udało, rodzic musi zaakceptować spory bałagan...

Przeczytaj: Instagramowy porządek w domu z dziećmi? To nierealne. Te mamy wprost pokazują, jaka to ściema

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Zobacz też: Mama pokazała bałagan w swoim domu. Internautki: "To obrzydliwe". Rzeczywiście przesadziła?

Na filmiku Sashy widać, jak jej synek próbuje jeść łyżką, jednak w pewnym momencie wybiera własne dłonie i brudzi nimi wszystko dookoła. "Kiedy chcesz, by twoje roczne dziecko było samodzielne. Bądź gotowy na..." - podpisała filmik młoda mama. Po komentarzach pod wideo widać, że taki bałagan to bolączka wielu mam maluchów. Inne użytkowniczki serwisu mają jednak dla rodziców rozszerzających dietę dobre rady.

- Przydadzą ci się duże śliniaki albo specjalne peleryny do jedzenia, które można szybko wyczyścić - poradziła jedna z internautek.

- Połóż na podłogę matę i odsuń krzesełko dziecka od ściany, to nie będziesz mieć sprzątania - podsunęła dobry pomysł inna.

Są jednak i tacy rodzice, którzy z powodu bałaganu rezygnują i dalej karmią swoje maluchy.

- Zgadzam się. Właśnie dlatego, mam prawie 2-latka i wciąż go karmię łyżeczką. Nie byłam w stanie znieść tego poziomu bałaganu - poskarżyła się inna mama.

Mimo to wśród TikTokerek jest całe mnóstwo mam zachwyconych metodą BLW i nieprzejmujących się bałaganem.

- Mamy za sobą cały rok metodą "Bobas Lubi Wybór" a mój synek dalej robi bałagan. Mimo to uważam, że BLW to najlepszy wybór - skomentowała mama 18-miesięcznego chłopca.