18-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:05

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka. 18-miesięczne dziecko potrafi już biegać. Na spacerach musisz zwrócić szczególną uwagę i pilnować je podczas np. przechodzenia przez ulice. Niemowlak dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.

18 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka.

18-miesięczne dziecko: co potrafi?

 • Dziecko w 18 miesiącu życia umie już chodzić tyłem! I bieganie też już prawie ma opanowane! Kochani rodzice. To dla was koniec spacerów godnym krokiem. Od dzisiaj większość czasu nie tylko na spacerach będziecie spędzać, poruszając się truchtem.
 • Musicie też wzmóc uwagę. Nie chodzi o stłuczone kolana – tego nie da się uniknąć, ale są sytuacje, w których wzmożona uwaga jest konieczna, np. podczas przechodzenia przez ulicę. Tu nie wystarczy trzymać po prostu za rączkę czy za kaptur – paluszki mogą się wysunąć z waszej dłoni, a kaptur odpiąć od kurtki i nieszczęście gotowe. Dziecko trzymamy pewnie za nadgarstek albo, jeśli siły pozwolą, na ręku.

Sprawdź, jak sobie radzić ze spacerowym uciekinierem >>

18-miesięczne wspina się na kanapę, włącza sobie domowe sprzęty. Co jeszcze potrafi? Zobacz WIDEO

Co potrafi 2-letnie dziecko?

 • Mały obserwator, dzielny naśladowca. 18-miesięczne dziecko możecie przyłapać dziecko z książką na kanapie (bo sprawność wspinacza ma już w kieszeni), ze szminką przed lustrem, przymierzające pubione korale mamy czy bawiące się taty telefonem. Przekręcenie klucza w zamku i odizolowanie niani na balkonie też jest już w zasięgu możliwości waszej pociechy.
 • Przeczytaj, jak reagować na dziecięcą manippację >>

  Jakie jest 18-miesięczne dziecko:

 • Dziecko w 18 miesiącu życia dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.
 • Być może jest małym egocentrykiem, który próbuje płaczem wymusić na was ustępstwa. Gdy rzeczy nie toczą się po jego myśli, zachcianki nie są spełniane natychmiast dziecko reaguje gwałtownym płaczem i krzykiem. Nie dajcie się.
 • Może również być tak, ze frustracja i emocje, nad którymi malec nie umie zapanować prowadzą do wybuchów agresji, które dotykają najbliższych. Bije, kopie, gryzie, szczypie. Reaguj stanowczo, ale nigdy przemocą. Gdy perswazja nie przynosi efektów, przejdź do kar i stosuj je konsekwentnie.
 • Ponieważ dziecko w tym wieku pamięć ma bardzo krótką, nie zdziw się, gdy w kilka minut po awanturze będzie chciało się czpe przytpić – utp je.
 • Polecamy wideo: jak reagować na kaprysy dziecka?

  Rozwój noworodka (tygodnie)