18-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:05

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka. 18-miesięczne dziecko potrafi już biegać. Na spacerach musisz zwrócić szczególną uwagę i pilnować je podczas np. przechodzenia przez ulice. Niemowlak dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.

18 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka.

18-miesięczne dziecko: co potrafi?

 • Dziecko w 18 miesiącu życia umie już chodzić tyłem! I bieganie też już prawie ma opanowane! Kochani rodzice. To dla was koniec spacerów godnym krokiem. Od dzisiaj większość czasu nie tylko na spacerach będziecie spędzać, poruszając się truchtem.
 • Musicie też wzmóc uwagę. Nie chodzi o stłuczone kolana – tego nie da się uniknąć, ale są sytuacje, w których wzmożona uwaga jest konieczna, np. podczas przechodzenia przez ulicę. Tu nie wystarczy trzymać po prostu za rączkę czy za kaptur – paluszki mogą się wysunąć z waszej dłoni, a kaptur odpiąć od kurtki i nieszczęście gotowe. Dziecko trzymamy pewnie za nadgarstek albo, jeśli siły pozwolą, na ręku.

Sprawdź, jak sobie radzić ze spacerowym uciekinierem >>

18-miesięczne wspina się na kanapę, włącza sobie domowe sprzęty. Co jeszcze potrafi? Zobacz WIDEO

Co potrafi 2-letnie dziecko?

 • Mały obserwator, dzielny naśladowca. 18-miesięczne dziecko możecie przyłapać dziecko z książką na kanapie (bo sprawność wspinacza ma już w kieszeni), ze szminką przed lustrem, przymierzające pubione korale mamy czy bawiące się taty telefonem. Przekręcenie klucza w zamku i odizolowanie niani na balkonie też jest już w zasięgu możliwości waszej pociechy.
 • Przeczytaj, jak reagować na dziecięcą manippację >>

  Jakie jest 18-miesięczne dziecko:

 • Dziecko w 18 miesiącu życia dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.
 • Być może jest małym egocentrykiem, który próbuje płaczem wymusić na was ustępstwa. Gdy rzeczy nie toczą się po jego myśli, zachcianki nie są spełniane natychmiast dziecko reaguje gwałtownym płaczem i krzykiem. Nie dajcie się.
 • Może również być tak, ze frustracja i emocje, nad którymi malec nie umie zapanować prowadzą do wybuchów agresji, które dotykają najbliższych. Bije, kopie, gryzie, szczypie. Reaguj stanowczo, ale nigdy przemocą. Gdy perswazja nie przynosi efektów, przejdź do kar i stosuj je konsekwentnie.
 • Ponieważ dziecko w tym wieku pamięć ma bardzo krótką, nie zdziw się, gdy w kilka minut po awanturze będzie chciało się czpe przytpić – utp je.
 • Polecamy wideo: jak reagować na kaprysy dziecka?

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Rozwój noworodka (tygodnie)
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza