Wojciechowska w pięknych słowach o wychowaniu córki: "My dorośli często w tym dzieciom przeszkadzamy"

2022-11-18 9:40

Martyna Wojciechowska w swoich ostatnim wpisie na Instagramie podzieliła się z fanami swoimi przemyśleniami na temat macierzyństwa. Otwarcie przyznała, że jej wyobrażenia na temat wychowania córki zmieniły się, gdy Marysia pojawiła się na świecie. Z czasem ustaliły się też inne macierzyńskie priorytety. „Dla mnie bycie rodzicem jest bardziej słuchaniem niż mówieniem” – przyznała.

Martyna Wojciechowska o wychowaniu córki: Chciałabym, żeby tak zwyczajnie potrafiła słuchać siebie
Autor: Instagram/@martyna.world Martyna Wojciechowska o wychowaniu córki: "Chciałabym, żeby tak zwyczajnie potrafiła słuchać siebie"

Dziennikarka i podróżniczka jest mamą 14-letniej Marysi, którą wychowuje samotnie (tata dziewczynki, Jerzy Błaszczyk, zmarł w 2016 roku na nowotwór). Nie ukrywa, że rola mamy to najlepsza rzecz, jaka ją w życiu spotkała. Podchodzi do niej z wielką uwagą i wdzięcznością.

W ostatnich dniach Martyna Wojciechowska udzieliła wywiadu na temat swojego macierzyństwa dla „Wysokich Obcasów Ekstra”. Fragmentem tej właśnie rozmowy podzieliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych. Popłynęły piękne i mądre słowa.

Przeczytaj także: Ola Hamkało przed porodem dostała niezwykły prezent. Pomógł jej urodzić?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Martyna Wojciechowska: „Macierzyństwo to podążanie za dzieckiem”

MACIERZYŃSTWO… Jak wychowuję córkę, żeby osiągała wyznaczone cele? A niech ona sobie robi co chce, może ona nie chce osiągać żadnych celów?! Dla mnie bycie rodzicem jest bardziej słuchaniem niż mówieniem. To podążanie za dzieckiem – tak podróżniczka zaczyna swój wpis.

W dalszej części przyznaje, że zanim Marysia przyszła na świat, miała wobec niej sprecyzowane oczekiwania. Te jednak z czasem zweryfikowało usposobienie jej córki.

Zanim Marysia się urodziła, wyobrażałam sobie, że ja - podróżniczka będę miała córkę - małą podróżniczkę. A ona nie dała się zaplątać w chustę i ponieść na kraniec świata. Była bardzo wrażliwa na bodźce i szybko musiałam zweryfikować mój pomysł. Dzięki temu wspólnie odkryłyśmy całą Polskę. Pamiętam jak w chacie w górach na kuchni węglowej podgrzewałam jej mleko, a wcześniej trzeba było napalić w piecu. Ale tam Marysia była spokojna i szczęśliwa – opowiada.

Najważniejszy cel wychowania: „Żeby potrafiła słuchać siebie”

Podróżniczka zdradziła także, że jedną z umiejętności, którą chciałaby bardzo przekazać swojej córce, jest zdolność podążania za swoimi potrzebami.

Chciałabym, żeby moja córka tak zwyczajnie potrafiła słuchać siebie. A tę umiejętność zaczynamy zdobywać w bardzo młodym wieku. My dorośli często w tym dzieciom przeszkadzamy. Małe dziecko się przewraca i mówi: „Boli”, rodzic podchodzi i przekonuje: „Nic się nie stało, nie płacz, już nie boli”. Chce uspokoić i pocieszyć. Ale co taki komunikat mówi dziecku? Że wcale nie czuje bólu, że to jakiś wydumany problem, którego tak naprawdę nie ma. Przez takie słowa, nawet jeśli są mówione w dobrej wierze, odbieramy dzieciom zdolność odróżniania emocji. A ja bym bardzo chciała, żeby moja Marysia takie umiejętności w sobie wykształciła. I miała odwagę mówić głośno co czuje i czego potrzebuje – wyznała kończąc swój post.

Polecamy także: Pierwszy raz pokazała w mediach twarz synka. Zdecydowała się na to w słusznej sprawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza