Miały być eko, a zawierają toksyczne chemikalia. Niepokojące badania o papierowych słomkach

2023-08-31 15:43

Papierowe słomki nie tak zdrowe i ekologiczne, jak miały być. Są nowe doniesienia naukowców. Według ich badań, ekologiczny zamiennik okazał się toksyczny. Co gorsza, nie tylko papierowe słomki nam szkodzą. Chemikalia odnaleziono też w znacznie droższych eko zamiennikach.

Papierowe słomki jednak szkodliwe
Autor: Getty Images Papierowe słomki jednak szkodliwe.

Słomki pod lupę wzięli belgijscy naukowcy. Zbadali 39 marek produkujących słomki pod kątem zawartości syntetycznych substancji chemicznych. W badaniu wzięto pod uwagę nie tylko słomki papierowe, ale też bambusowe, szklane, wykonane ze stali szlachetnej i wielorazowego plastiku. Wnioski są zaskakujące. 

Dowiedz się: Co my podajemy naszym dzieciom? Ugotowałam mini marchewki i kolor wody zmroził mi krew w żyłach

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady

Przeczytaj: Taka słomka to nie zabawka. Tego 4-latka cudem odratowano, lekarze mają ważny apel

Obecność chemikaliów w słomkach

Badania laboratoryjne wykazały, że aż 69 proc przebadanych słomek zawiera szkodliwe składniki takie jak substancje perfluoroalkilowe (PFAS), a także kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS). Substancje te są dobrze rozpuszczalne w płynach i z łatwością przedostają się ze słomki do spożywanego napoju. 

Kontrowersyjność tych składników podkreśli najlepiej fakt, że PFAS ze względu na swoje właściwości jest częstym składnikiem klejów i chemikaliów gaśniczych. Paradoksalnie, najwięcej tego składnika odnaleziono w słomkach papierowych. 

- Słomki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak papier i bambus, są często reklamowane jako bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż słomki wykonane z tworzyw sztucznych - zaznaczył dr Thimo Groffen, specjalista ds. ochrony środowiska na Uniwersytecie w Antwerpii cytowany przez dziennik Daily Mail. - Jednak obecność PFAS w słomkach papierowych powoduje, że nie jest to prawdą - dodał ekspert.

Ryzyko dla zdrowia

Kontakt organizmu z tak toksycznymi substancjami jak PFAS może skutkować uszkodzeniami wątroby i nerek, zmniejszeniem odporności na szczepionki, zwiększonym ryzykiem podwyższonego cholesterolu, a także rakiem. W przypadku substancji perfluoroalkilowych rośnie zwłaszcza prawdopodobieństwo wystąpienie raka nerek i jąder. 

Jak podkreślają eksperci, najbezpieczniejsze dla zdrowia jest korzystanie ze słomek wykonanych ze stali nierdzewnej. Należy jednak pamiętać o dokładnym myciu słomek wielokrotnego użytku. 

Dowiedz się: Twoje dziecko pije z takiego kubeczka? Ratowniczka medyczna ostrzega: nie jest taki bezpieczny