Mniejsza, ale większa? Rodzice polegli na tym zadaniu dla drugoklasistów

2023-05-29 16:30

Wiele razy przekonaliśmy się, że podręczniki zawierają błędy i niezamierzone pułapki. Nikogo nie zdziwił więc post, zamieszczony w internecie, w którym jedna z mam prosiła o pomoc w rozwiązaniu "nierozwiązywalnego" zadania z matematyki drugoklasisty. Tym razem odpowiedź zaskoczyła wszystkich.

Mama pomaga synkowi w pracy domowej
Autor: GettyImages Rodzice głowią się nad zadaniem z podręcznika drugoklasisty

Czytanie ze zrozumieniem to podstawowa umiejętność, której uczą się dzieci od początku swojej szkolnej przygody. Okazuje się, że nauka ta przydałaby się również dorosłym, którzy nie potrafili rozwiązać zadania matematycznego z podręcznika dla klasy drugiej szkoły podstawowej. 

Większa od 100, ale mniejsza niż 100?

Wydaje się, że na poziomie pierwszych klas podstawówki, każdy rodzic jest w stanie pomoc swojemu dziecku w pracy domowej. Ale zadanie, które opublikowała na Twitterze jedna mama sprawiło, że polegli na nim nawet ci dorośli, którzy w CV mają ścisłe kierunki studiów.

Sprawa dotyczyła zadania z matematyki, opatrzonego poleceniem: "Ustal, jaka to liczba: jest większa od 100 i jest największą liczbą dwucyfrową". 

Od razu widać, że takie zadanie nie ma rozwiązania, nie istnieje bowiem taka liczba. Każda liczba większa od 100 musi składać się z 3 cyfr, a nawet największa liczba dwucyfrowa będzie mniejsza od 100.

Pod postem, w którym pojawił się screen zadania posypały się komentarze. Część rodziców dawała rady: 

"...dwie cyfry to: MD =1500 w zapisie cyfr rzymskich",

"Dziewięć do trzeciej? :)",

inna część krytykowała twórców podręcznika, że nie zadbali o korektę książki.

Czytaj również: To zadanie ze szkoły podstawowej, ale dorośli łamią sobie nad nim głowę. Dasz radę?

Jak się uczyć matematyki?

Czytaj ze zrozumieniem 

Prawda okazała się jeszcze inna. Rozwiązanie zadania podały dwie osoby, które jak widać posiadły umiejętność czytania ze zrozumiem.  

"No nie wierzę. Niby dorosły człowiek, a nie potrafi odczytać legendy na początku podręcznika? Proszę sobie zobaczyć, co oznaczają zadania z liskiem w tym podręczniku. W takim zadaniu dziecko ma ułożyć poprawne pytanie i dopiero zrobić obliczenia".

"Podchwytliwe, ale ten lisek sugeruje odpowiedź". 

Rzeczywiście, polecenie zadania opatrzone jest rysunkiem czerwonego liska. W ten sposób autorzy podręcznika zaznaczają zadania, w których nie trzeba wykazać się wyłącznie wiedzą, ale i lisim sprytem - to zadania z błędem, który najpierw należy odnaleźć, a potem prawidłowo rozwiązać zadanie. Sposób rozwiązywania zadań z liskiem zamieszczony jest w podręczniku w legendzie do zadań. 

W tym przypadku słowo "większa" z polecenia, trzeba było zastąpić słowem "mniejsza".

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce