Może to obrzydliwe, ale gwarantuje sukces w karmieniu piersią. Odważysz się spróbować?

2023-03-29 13:01

Położne w szpitalach coraz częściej nie myją noworodków. Obrzydliwe i niehigienicznie? Niekoniecznie. Badania pokazują, że ma to ogromne znaczenie dla karmienia piersią.

Noworodek kąpany przez położną w szpitalnej umywalce
Autor: Getty images Może to obrzydliwe, ale gwarantuje sukces w karmieniu piersią

O tym, że kontakt skóra do skóry przyspiesza rozpoczęcie karmienia piersią i stymuluje maluszka do rozpoczęcia ssania, wiadomo nie od dziś. Miedzy innymi z tego powodu kładzenie dziecka na piersi mamy zaraz po porodzie znalazło się wśród obowiązkowych procedur poporodowych. Ale - jak twierdzą naukowcy – to nie jedyna rzecz, która ma wpływ na sukces w karmieniu piersią.

Spis treści

  1. Mamy nie chciały, aby kąpać ich dzieci
  2. Im późniejsza kąpiel, tym lepsze karmienie
  3. Dlaczego opóźnienie pierwszej kąpieli zwiększa karmienie piersią?
  4. Wpisz to do planu porodowego
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Mamy nie chciały, aby kąpać ich dzieci

Badania przeprowadzonego przez lekarzy z Cleveland Clinic w USA pokazują, że opóźnianie pierwszej kąpieli dziecka nawet o 12 godzin zwiększa odsetek dzieci wyłącznie karmionych piersią podczas pobytu w szpitalu po urodzeniu.

Obserwacje takie przeprowadzono po tym, jak coraz więcej matek prosiło personel o to, aby nie kąpać dziecka po urodzeniu. "Pacjentki czytały na blogach dla mam, że lepiej poczekać z pierwszą kąpielą dziecka, ponieważ płyn owodniowy ma podobny zapach do piersi, co może ułatwić dziecku przystawianie" - wyjaśniono na stronie szpitala dr Heather DiCioccio.

Lekarze postanowili to sprawdzić i odkryli, że to co na pierwszy rzut oka może wydawać się niehigieniczne i wręcz obrzydliwe, wpływa pozytywnie na karmienie piersią!

Im późniejsza kąpiel, tym lepsze karmienie

W badaniu Cleveland Clinic opublikowanym w Journal of Obstetric, Gynecologic and Neonatal Nursing wykazano, że dzieci, które były kąpane wkrótce po urodzeniu, podczas pobytu w szpitalu miały gorsze wskaźniki dotyczące momentu rozpoczęcia i wyłącznego karmienia piersią – około 60%. Te, które odbyły pierwszą kąpiel co najmniej 12 godzin po narodzinach - miały wyższy wskaźnik. Ponad 68% było karmionych piersią.

Lekarze przyznają, że byli zdziwieni wynikami, ponieważ literatura medyczna milczy na ten temat. Znaleźli tylko jedno badanie, mimo to zalecili swoim pielęgniarkom, aby odkładały pierwszą kąpiel zdrowych noworodków o co najmniej 12 godzin - a docelowo o 24 godziny.

Okazało się, że ten niewielki zabieg sprawił, że odsetek dzieci, które w czasie pobytu szpitalu były karmione wyłącznie piersią wzrósł o kilka procent. Efekt był silniejszy u matek, które rodziły drogą pochwową, w porównaniu z tymi, które rodziły przez cesarskie cięcie.

Jak powinien wyglądać idealny poród i prawidłowa opieka położnych

4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Dlaczego opóźnienie pierwszej kąpieli zwiększa karmienie piersią?

Lekarze nie znają potwierdzonej medycznie odpowiedzi na to pytanie, ale domyślają się jej. Odłożenie kąpieli o kilka godzin wydłuża czas, w którym dziecko przebywa z mamą w kontakcie „skóra do skóry”.

Przytulanie bezpośrednio po urodzeniu wspiera centralny układ nerwowy dziecka poprzez zmniejszenie stresu, a ciepły uścisk matki, jej głos i rytm bicia jej serca uspokajają noworodka i pomagają mu lepiej przystosować się do życia na zewnątrz - twierdzą lekarze. Wczesne i częste przystawianie dziecka do piersi stymuluje też produkcję mleka.

Prawdopodobnie maź płodowa, którą ma na ciele dziecko rzeczywiście przypomina zapachem środowisko, w którym malec spędził ostatnie miesiące, więc ułatwia mu adaptację. Maź ta dodatkowo pełni rolę termoregulacyjną.

"Dzieci kąpane po 12 godzinach od narodzin częściej miały stabilną temperaturę i nie były tak zmarznięte, jak niemowlęta kąpane zaraz po porodzie, więc chętniej szukały piersi” — mówi. Dr DiCioccio.

Wpisz to do planu porodowego

Na zachodzie wiele matek uwzględnia już opóźnienie pierwszej kąpieli dziecka w swoich planach porodowych. W Polsce takie praktyki też nie są rzadkością - w wielu placówkach noworodków nie kąpie się, a jedynie osusza z mazi płodowej, ponieważ dowiedziono, że ma to pozytywny wpływ na nawilżenie skóry dziecka i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. 

Istnieją też badania, które mówią, że opóźnienie pierwszej kąpieli o co najmniej 24 godziny może zmniejszyć śmiertelność niemowląt i hipotermię.

Jeśli twój szpital tego nie praktykuje, zaznacz w planie porodu, że nie chcesz, aby dziecko było kąpane w pierwszej dobie życia. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, pielęgniarki powinny być w stanie spełnić twoje życzenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza