Nastolatki gnębiły dziecko w spektrum autyzmu. Wstrząsające nagrania trafiły do sieci

2023-11-07 10:46

Szokujące nagrania z Chorzowa obiegły serwisy społecznościowe. Na kilku krótkich filmikach widać, jak grupa nastolatków znęca się nad 9-letnim chłopcem w spektrum autyzmu. Zgłoszenie trafiło już na policję. Całą sprawę skomentował też prezydent miasta Andrzej Kotala.

Nastolatki gnębiły dziecko w spektrum autyzmu. Wstrząsające nagrania trafiły do sieci
Autor: X @thepolandnews_ Nastolatki gnębiły dziecko w spektrum autyzmu. Wstrząsające nagrania trafiły do sieci

Na serwisie X (dawniej Twitter) oraz Facebooku zostały udostępnione wstrząsające nagrania z Chorzowa. Widać na nich, jak 14-letnia dziewczyna z grupą rówieśniczą znęca się nad 9-letnim chłopcem. Według internautów chłopiec jest w spektrum autyzmu. Filmiki z pewnością zostały nagrane, by przynieść poklask nastolatkom. Na szczęście trafiły w ręce policji, a ich postępowanie zostało publicznie potępione.

Od 20 lat adoptuje nieuleczalnie chore dzieci. "Rozmawiam z nimi, nawet jak mnie nie słyszą"

Chorzów. Nastolatki gnębiły dziecko w spektrum autyzmu

Na kilku krótkich filmikach widać, jak nastolatkowie szydzą z chłopca, podduszają, ubliżają mu i zmuszają np. do klękania. Zastraszony chłopiec płacze na jednym z filmików, a na innym wykonuje rozkazy oprawców. Na kolejnym nagraniu widać, jak nastolatkowie niszczą rower dziecka. Przywódczynią bandy jest 14-letnia dziewczyna, która prowokuje wszystkie ataki na chłopca. Nie przestaje go gnębić, nawet kiedy ten płacze i prosi, by dała mu spokój.

"Hej, nie wiem co napisać, bo pierwszy raz się z takim czymś spotykam, ale dziewczyna z miasta Chorzów, około lat 14, z grupą znajomych gnębią, wyrażają się w wulgarny sposób i zastraszają 9-letniego chłopca, który ma stwierdzony autyzm. Takie coś nie powinno mieć sytuacji. I trzeba to nagłośnić" – napisała internautka pod nagraniem.

Prezydent Chorzowa apeluje. „Nie podgrzewajmy atmosfery”

Sprawę skomentował na Facebooku prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. W swoim poście podkreślił, że do zdarzenia nie doszło na terenie szkoły, do której uczęszczają oprawcy, ale to właśnie jej dyrekcja jako pierwsza powiadomiła policję o procederze.

„Obecnie trwa postępowanie wyjaśniające. Również wydział edukacji Urzędu Miasta bada sprawę i jest w kontakcie z dyrekcjami szkół, do których chodzi 9-latek oraz nastolatkowie. Szkoły są też w stałym kontakcie z ich rodzicami” – napisał.

Na koniec zaś zaapelował do wszystkich o niepodgrzewanie atmosfery hejtu z uwagi, że wszyscy zamieszani w sprawę są nieletni.

„Ze swej strony chciałbym zaapelować i prosić Państwa o powstrzymanie się od emocjonalnych wpisów, od internetowego hejtu, linczu i wydawania wyroków. Nieletnim była ofiara, ale też i ci, którzy się nad nią znęcali. Bądźmy odpowiedzialni, nie podgrzewajmy atmosfery, bo są to jeszcze dzieci, którym poprzez wpisy w internecie możemy zrobić jeszcze większą krzywdę” – dodał.

Nowy rower dla 9-letniego chłopca. Akcja Filipa Chajzera

Sprawa znęcania się nad chłopcem dotknęła tysiące osób. W emocjonalnym wypisie na jej temat wypowiedział się na Instagramie Filip Chajzer.

„Mam rozdarte serce. Serio. Ja już nie daje rady patrzeć na to całe dziadostwo, które się dzieje każdego dnia. Jako ojciec, jako człowiek. Właśnie zobaczyłem film z Chorzowa. Amatorskie nagranie oprawców 9 letniego chłopca. Dziecko jest maltretowane. Później nastolatki niszczą dziecku rower. Jego krzyk, rozpacz i bezsilność są tak straszne. Czytam, że 9 latek jest w spektrum autyzmu” – napisał dziennikarz.

Jednocześnie wyszedł do wszystkich ze szlachetną inicjatywą, by sprawić 9-latkowi nowy rower i okazać mu solidarność.

„Bardzo chciałbym przekazać mu nowy rower, bardzo chciałbym, żebyśmy dali mu wsparcie. Dzieje się tyle zła. Myślę, że te pogubione dzieciaki, które zadają na nagraniu ból i cierpienie widząc nasze zaangażowanie zrozumieją co zrobili. Jesteście ze mną?” - zaapelował.